Kar Al emri nasıl koyulur?

Kar Al emri nasıl koyulur?

Bir işlemi kapatmak için iki özel emir vardır: Kar Al emri veya "TP" ve Zarar Durdur emri veya "SL". Bu emirler işlem sonuçlarını daha öngörülebilir ve karlı hale getirir. Bir önceki makalede "SL" hakkında bilgi vermiştik. Eğer kaçırdıysanız, buradan okuyabilirsiniz. 
Bu yazımızda, Kar Al emrinin ne olduğunu ve bu tür emirleri nasıl belirleyeceğimizi açıklayacağız. 
Zarar Durdur Emri gibi, Kar Al emri de bir işlemden çıkış emridir. Ancak, yatırımcının işlemdeki kaybını sınırlayan SL'den farklı olarak, TP, karlı bir işlemin otomatik olarak kapanacağı belirlenmiş fiyat seviyesidir. Başka bir deyişle, TP bir kar hedefidir. TP'yi fiyatın ulaşmasını beklediğiniz seviyeye yerleştirmeniz gerekir. Eğer alış yaptıysanız, TP geçerli fiyatın üstünde olacaktır. Eğer satış yaptıysanız geçerli fiyatın altında olacaktır. 
Mükemmel bir işlem fikrine sahip olabilirsiniz, ancak TP seviyesini kötü seçerseniz, sahip olabileceğiniz karı elde edemezsiniz.
Her işlemci nasıl Kar Al emri koyması gerektiğini bilmelidir. Bunun nasıl yapılacağı konusunda birkaç strateji mevcut. 

I. Destek ve direnç

Grafiğe bakarsanız, genellikle fiyatın destek veya direnç seviyelerini kırmak için mücadele ettiğini fark edeceksiniz. Çok sık olan bir mücadele sonrası fiyat tersine döner ve ters yönde hareket eder. Yani, direnç ve destek seviyeleri gerçekten güzel TP seviyeleri ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden bu strateji yatırımcılar arasında en popüler olanıdır. 
 • Direnç
Grafiğe bakalım. 

USDJPYH4.png

1. direnç. 
2. Yükseliş trendinden önceki giriş seviyesi. 
3. Kar Al seviyesi. 
İlk olarak bir direnç seviyesi bulun. Daha sonra bu seviyeye göre, bir Kar Al emri koyabileceksiniz. Gördüğünüz gibi, TP seviyesini direncin birkaç pip altına koyduk. Fiyat seviyesinin bu seviyeye ulaşması ihtimali ile TP'yi direnç seviyesinin biraz altına yerleştirmenizi tavsiye ederiz ki fiyat bu seviyeye çarptığında karınızı artırarak pozisyonunuzu kapatabilirsiniz.  
 • Destek

GBPUSDDaily.png

1. Destek.
2. Düşüş trendinden önce pozisyona giriş seviyesi.
3. Kar Al seviyesi. 
Eğer bir düşüş trendi görüyorsanız, bir destek seviyesi bulun. Direnç durumunun tersine, TP seviyesinin desteğin birkaç pip üzerinde olması gerekir. 
Not: Destek ve direnç seviyeleri, yalnızca önceki yüksek ve alçak değerleri gösteren yatay çizgilerle değil, aynı zamanda trend çizgileri ve kanalları, iyi pivot noktaları ve Fibonacci seviyeleriyle de gösterilebilir. 

II. Günlük aralık seviyeleri

Kar Al için iyi seviye belirlemenin bir başka yolu da günlük aralık seviyelerini kullanmaktır. Average True Range (ATR) göstergesi bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. 
ATR, bir döviz çiftinin belli bir süre içerisindeki oynaklığını ölçer. Bu hareketlerin ortalamasını verir ve paritenin hareket etmesi beklenen pip sayısını gösterir. 
Grafiğe bakarsanız daha net göreceksiniz. 

NZDUSDDaily.png

1. ATR seviyesi.
2. Satış pozisyonuna giriş.
3. Kar Al, ATR seviyesi ile aynı. 
Bir pozisyona girdiğinizde ATR göstergesinin değerini bulun. Sonra bu değeri pozisyona giriş fiyatına ekleyin ve işte artık TP'nizi yerleştirmek için bir seviyeniz var. 
Bir gün boyunca fiyatı etkileyebilecek pek çok faktörün olduğunu unutmayın. ATR geçmiş hareketi gösterir, ancak gerçek olan hareket farklılık gösterebilir.  

III. Grafik kalıpları

TP yerleştirmek için kullanılabilecek özel hedeflenen düzeyleri öneren birçok grafik kalıbı vardır. 
“İkili Tepe” kalıbının örneğini inceleyelim.

AUDNZDH4.png

1. Satış pozisyonuna giriş (boyun çizgisinin altında kırılma).R39R34:R40R34:R39R32R34:R38R34:R38R34:R37
2. Kalıbın boyutu - 1 (boyun çizgisi) ve 2 (zirveler) arasındaki mesafe.
3. TP, kalıbın boyutuna eşittir.  
Birçok grafik kalıbı, işlem yönünde giriş seviyesinden yansıtılan hedeflere sahiptir (SATIŞta aşağı, ALIŞta yukarı). Hedef genellikle kalıbın boyutuna eşittir, bu nedenle seviye 3, işlemcinin TP'yi yerleştireceği yerdir. Bu Üçlü Tepe/Dip, Baş ve Omuz, Dikdörtgen, vb. formasyonlar için geçerlidir.  

Risk/kazanç oranı

Pozisyonunuza Kar Al yerleştirdiğinizde Risk/Kazanç oranını dikkate almalısınız. Bu ölçü, bir işlemcinin sınırlı bir kayıp riskine karşı ne kadar kar beklediğini gösterir. Genel olarak, en iyi oran 1:3, yani karınız, zararınızdan 3 kat daha büyük olmalıdır. Örneğin, Zarar Durdur'unuz 50 pip ise, Kar Al 150 pip olmalıdır. 
Bazı durumlarda, farklı Risk/Kazanç oranları mümkündür. Örneğin, kırılma seviyesinde işlem yapıyorsanız, sahte kırılma olasılığı yüksek olduğundan 1:5 oranını kullanabilir ve kendinizi daha fazla korumak isteyebilirsiniz. 

İşlemciler için birkaç tavsiye

Çoğu zaman, bir işlemci güzel bir Kar Al emri koyarsa bile, kaybeder. Bu neden olur? Çünkü stratejinizi takip etmek ve kayıplara yol açacak başka hatalar yapmamak da çok önemlidir. 
a. Sabırlı olun ve işlem esnasında TP'yi giriş fiyatının yarısına kadar çekmeyin.
b. Pozisyonunuzu çok erken kapatmayın, bu şekilde işlemin Kar Al seviyesine ulaşmasına izin vermemiş olursunuz. 
c. Piyasayı analiz ederken dikkatli olun. Piyasa analizi için bir algoritmanız olsun.
d. Kısa vadeli grafiklere göre tahminlerinizi yapmayın, yanlış kararlar almanıza sebep olabilir. Genellikle, kısa vadeli grafikte oluşan trend veya tersine dönüş paritenin genel yönünü etkilemez. İşlemciler çoğunlukla H4 ve günlük grafikleri kullanırlar.
e. Kar Al seviyesini tahmin ile belirlemeyin, aksi takdirde kaybedersiniz. Piyasa hakkındaki öngörülerinizi sadece temel ve teknik analizlere dayandırın. 
Sonuç olarak, Kar Al emrini yerleştirmenin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Giriş anında TP'yi planlamanız, hislerinizin işlemleriniz üzerindeki yıkıcı etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. En popüler TP stratejilerinden biri, destek/direnç seviyelerini kar hedefi olarak kullanmaktır. Ancak, yalnızca stratejilerinizi izleyerek ve tahminlerinizi doğru piyasa analizlerine dayandırarak kar elde edebileceğinizi unutmayın.

 

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera