Ichimoku

Ichimoku Kinko Hyo (IKH) veya sadece Ichimoku, çok faydalı ve bilgilendirici bir teknik göstergedir. Adı Japonca'dan “grafiğe dengede bir bakış” olarak çevrilmiştir. Fikir, piyasanın durumu hakkında bilmeniz gereken her şeyi, bu göstergeyi içeren bir grafiğe bakarak öğrenmenizdir.

Ichimoku göstergesi birçok önemli görevi yerine getirir:

hakim trend yönünü işaretler;bir trendin momentumunu ve gücünü gösterir;güvenilir, destek ve direnç seviyeleri sağlar;işlem sinyalleri verir.İlk başta, bu gösterge ürkütücü görünebilir, ancak göstergeyi öğrendiğinizde piyasa analizinde oldukça basit ve paha biçilmez bulursunuz.

Aşağıdaki derste, size Ichimoku'nun unsurlarını ve ürettikleri sinyalleri anlatacağız. Piyasanın nasıl analiz edileceğini bu teknik araçla açıklayacağız.

Ichimoku unsurları

  Gösterge, bazı değişikliklere sahip hareketli ortalamalara dayanmaktadır. Çizgileri geleneksel Japonca adlara sahip olduğu kadar geleneksel modern adlara da sahiptir.

1.png

Grafikteki Ichimoku göstergesine bir göz atın. Geçmiş, bugün ve gelecek olarak 3 katmana ayırabiliriz.

2.png

Söze "şimdi" ile başlayalım. Kijun ve Tenkan - "Şimdi" iki satır ile karakterize edilir. Bu ikisinden, Kijun (taban çizgisi) daha büyük bir döneme sahip hareketli bir ortalamadır. Sonuç olarak orta vadeli momentumu ölçer ve Tenkan'dan daha fazla ağırlığa sahiptir. Fiyat Tenkan'ı Kijun'dan daha sık kesiyorsa ve eğer fiyat Kijun'u geçerse, piyasadaki değişikliklere işaret eder.

“Gelecek” Ichimoku Bulutu ile temsil edilmektedir. Bulut, ileri doğru hareket eden 2 hareketli ortalamadan oluşur. Eğer daha büyük döneme sahip hareketli ortalama (Senkou Span B), daha kısa bir döneme (Senkou Span A) sahip hareketli ortalamanın altındaysa Bulut yükseliş olarak kabul edilir. Rengi genellikle açıktır. Senkou Span B, Senkou Span A'nın üzerindeyse, Bulut düşüş trendini gösterir. Böyle bir Bulut genellikle daha koyu bir renge sahiptir. Boğa Bulutu, alıcıların piyasaya hükmettiği anlamına gelir; Bulutun zaman zaman renk değiştirdiğini, gücün boğalardan ayılara ve geriye dönüşünü yansıttığını görebilirsiniz. Bulutun genişliği önemlidir: aşağı yönlü Bulut ne kadar genişse satıcılar o kadar güçlüdür. Piyasanın mevcut güç dengesini anlamak için Bulut'un “gelecekte” olduğu kısma, yani mevcut fiyatın sağına bakın. Cloud'un mevcut fiyatlara paralel olması durumunda, fiyat için destek ve direnç görevi görmektedir.

“Geçmişte”, Chinkou Span adı verilen tek bir çizgi vardır. Diğer Ichimoku çizgilerinin aksine, hareketli ortalama değil, sadece piyasanın gerisinde kalacak şekilde bir kaç dönem geriden gelen bir fiyat grafiğidir. Bu çizginin fiyat grafiği ile etkileşimi, yatırımcılar için ipuçları sunar.

Neden göstergenin bazı unsurları ileri, bazıları ise geriye doğru yerleştirilmiştir? İlk olarak, eğer 5 çizginin tümü aynı alanda olsaydı grafiği okumak çok zor olacaktır. Ayrıca, Ichimoku göstergesinin unsurları bu şekliyle işlem sinyaller üretir. Aşağıdaki eğitici yazı size bu sinyalleri nasıl yorumlayacağınızı gösterecektir.

Ichimoku nasıl uygulanır

Ichimoku'yu Metatrader'deki bir tabloya uygulamak için “Ekle” ye tıklayın, “Göstergeler”i seçin ve “Özel”i seçin, ardından “Ichimoku”yu seçin. Ayarlarda, Tenkan, Kijun ve Senkou Span B için değerler seçebilirsiniz. Göstergenin çizgilerinin renklerini tercihlerinize göre de ayarlayabilirsiniz.

3.png

Varsayılan ayarlar 9-26-52, göstergenin geliştiricisi tarafından önerilen orijinal parametrelerdir. Yatırımcılar arasında popülerdir ve herhangi bir zaman diliminde kullanılabilirler. Aynı zamanda, varsayılan ayarları değiştirmekte de özgürsünüz. Önemli olan, artan değerleri seçmektir, böylece Tenkan-sen formasyonu en küçük ve Senkou Span B formasyonu en büyük değerdir.

Ichimoku ile İşlem

  Ichimoku çizgilerinin konumu, yatırımcılara mevcut trendlerin net bir görüntüsünü verebilir. Piyasa yatay olduğunda gösterge çizgileri yataydır, böylece fiyat onların etrafında dalgalanır. Bulut ince ve rengini sık sık değiştirir.

  Eğer fiyat Bulut'un Tenkan, Kijun üstündeyse, yükseliş Bulutu sağlamdır, bu bir yükseliş trendidir. Bu durumda Chinkou Span fiyatın üstünde olacak.

  Eğer fiyat Bulut'un Tenkan, Kijun altındaysa, düşüş Bulutu sağlamdır, bu bir düşüş trendidir. Bu durumda Chinkou Span fiyatın altında olacaktır.

4.png

Ichimoku çizgileri, birbirlerini keserek işlem sinyalleri üretir, bu yüzden aşağıdaki tabloda birçok farklı sinyal vardır. Yeni bir trend başladığında, göstergenin farklı öğelerinden gelen sinyallerin aynı anda görünme eğiliminde olduğuna ve tek bir yönü işaret ettiğine dikkat edin.

 5.png

Ichimoku'nun nasıl işlem sinyalleri sağladığına dair bir örneği gözden geçirelim.

6.png

1 - Fiyat Kijun-sen'in altına düştü. Bu ilk düşüş sinyali.

2 - Tenkan-sen, Kijin-sen'in altına düştü.

3 - Chinkou Span fiyat grafiğini aşağı doğru kesti.

4 - Fiyat Ichimoku Bulutu'nun altına düştü.

5 - Bulut yükseliş trendinden düşüş trendine geçti.

2-4 arasındaki sinyaller aynı anda ortaya çıktı ve düşüş trendinin başlangıcını işaret etti. Bir satış işlemi açma fırsatını işaret ediyor. Göstergenin çizgileri daha sonra fiyat için direnç noktası gibi hareket etti.

6 - Chinkou Span, fiyat grafiğini yukarı doğru kırıp geri döndü. Kısa bir pozisyondan kar elde etmek mümkündür.

7 - Fiyat Kijun-sen'in üzerine çıktı.

8 - Tenkan-sen, Kijun-sen'in üzerine çıktı.

9 - Kalın düşüş trendi Ichimoku Bulutu, fiyatlara karşı direnç gösterdi, ancak sonuçta kırıldı.

10 - Bulut, düşüş trendinden yükseliş trendine geçti. Fiyat Cloud'un üstüne çıktı. Yükselen bir çıkış trendine dair işaretler var, ancak Chinkou Span fiyat grafiğinde düzeltilmiş olması gerçeğine rağmen, bir süre boyunca yatay bir trend olabilir

sonuç

  Ichimoku göstergesi tam bir işlem sistemini temsil eder. İşlem yapmak için sadece bu göstergeyi kullanmak mümkündür. Göstergeyi trendleri tanımlamak, destek ve direnç seviyelerini kontrol etmek ve giriş sinyallerini almak için kullanabilirsiniz. Göstergenin ayarlarını özelleştirebilir ve diğer teknik analiz araçları ile birlikte kullanabilirsiniz

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera