Wolfe dalgaları formasyonu

Wolfe dalga formasyonunu nasıl tanıyacağınızı öğrenerek piyasa hakkındaki bilgilerinizi daha da yükseltmenin zamanı geldi. Bu tecrübeli yatırımcılar için ileri seviye bir grafik formasyonudur.

Piyasanın bir dizi dalga halinde hareket ettiği fikri Ralph Nelson Elliott tarafından geliştirilmiştir. Bill Wolfe, teknik analizde dalgalar üzerine kendi görüşünü önerdi. Wolfe dalgaları formasyonu fiyatın dengeyi bulmaya çalışırken bir sarkaç gibi sallanmasıdır. Wolfe bir ters dönüş formasyonu keşfetti, yani fiyat 4 dalga boyunca kanalda işlem gördükten sonra, beşinci dalgada breakout oluyor (kanalı terk ediyor).

Wolfe dalga formasyonunu herhangi bir zaman diliminde ve herhangi bir finansal aracın grafiğinde bulunabileceğini bilmek sizi memnun edecektir.

Bu modeli tanımlayan kurallar çok katıdır. Önce boğa Wolfe dalga formasyonunu çalışalım.

bullish w.gif

Temel parametreler:

     Dalga 1-2, formasyonun temelidir ve boğadır.     2. nokta, 1. noktadan daha yüksek, 3. nokta ise 1. noktanın altında olmalıdır.     Dalga 3-4, dalga 1-2'nin yarattığı kanalda kalmalıdır. Dalga 1-2 ve 2-3 eşit (simetrik) olmalıdır. 3. nokta, genellikle Dalga 1-2'nin %127.2 veya %161.8 uzantısındadır. 4. nokta, 2. noktanın altında ve 3. noktanın üzerinde olmalıdır.     5. nokta, dalga 3-4'ten sonra ayarlanan düşüktür. 1. ve 3. noktalardan çizilen çizgiye yakın bir yerde bulunur. 5. nokta, genellikle dalga 3-4'ün %127.2 veya %161.8 uzantısındadır.     6. nokta, nokta 1'den 4'e kadar olan çizgide uzanır. Dalga 5-6, formasyonun en uzun dalgasıdır. 1, 4 ve 6 numaralı noktalar tek bir çizgide yer alır.

Nasıl işlem yapılır

Boğa Wolfe dalgaları formasyonu ile işlem yapmanın ana fikri 5. noktada satın almaktır. Kârı Al emri, 6. noktaya yerleştirilmelidir.

Nokta 5, 1-3 çizgisinde veya altında olabilir. Bu durumda, 2 ve 4 numaralı noktalardan bir yardımcı çizgi çizin ve bu çizgiyi 3 numaralı noktaya paralel olarak hareket ettirin. Çizgi 1-3 ile çizgi 3-4 arasındaki izdüşüm noktası 3 arasındaki boşluğa "tatlı bölge" denir. Bu, satın alma fırsatını aramanız gereken alandır. 2-4 çizgisi 1-3 çizgisine paralel ise, o zaman tatlı bölge olmaz. Eğer 1-3 çizgisi ile 2-4 çizgisinin yansıması arasındaki açı çok büyükse, bir hata vardır ve bu Wolfe dalga formasyonu değildir. MetaTraderda bir boğa Wolfe dalga formasyonu örneğine göz atın:

 d.png

Şimdi aşağı yönlü bir Wolfe dalga formasyonunu inceleyelim.

bwarish w.gif

Temel parametreler:

    Dalga 1-2, formasyonun temelidir ve ayıdır.    2. nokta, 1. noktadan daha düşük, 3. nokta ise 1. noktanın üzerinde olmalıdır.    Dalga 3-4, dalga 1-2'nin yarattığı kanalda kalmalıdır. Dalga 1-2 ve 2-3 eşit (simetrik) olmalıdır. 3. nokta, genellikle Dalga 1-2'nin %127.2 veya %161.8 uzantısındadır. 4. nokta, 2. noktanın üzerinde ve 3. noktanın altında olmalıdır.     5. nokta, dalga 3-4'ten sonra ayarlanan yüksektir. 1. ve 3. noktalardan çizilen çizgiye yakın bir yerde bulunur. 5. nokta, genellikle dalga 3-4'ün %127.2 veya %161.8 uzantısındadır.   6. nokta, nokta 1'den 4'e kadar olan çizgide uzanır. Dalga 5-6, formasyonun en uzun dalgasıdır. 1, 4 ve 6 numaralı noktalar tek bir çizgide yer alır.

 Yükselen Wolfe dalga formasyonunun aynadan yansıması gibidir, aşağı yönlü Wolfe dalga formasyonunda işlem yapma fikri, 5. noktada satış yapmaktır ("tatlı bölgede", 3. noktadan 2-4 çizgisine paralel bir çizgi çizerek oluşan satış için). Kârı Al emri 6. noktaya yerleştirilmelidir. Burada böyle bir işlemin gerçek bir grafikte nasıl göründüğüne bakabilirsiniz:

wolfe 3.png

Sonuç

Grafikte bir Wolfe dalgala formasyonu bulmak için, ytek bir çizgide yer alan 3 noktayı arayın. Yakındaki 2 ve 4 numaralı noktaları kontrol edin ve her birinin bir boğa mı, yoksa ayı formasyonunun tanımına tam olarak uyup uymadığına bakın.

Wolfe dalga formasyonlarını, forexte işlem tecrübesi olanların kullanmasını öneriyoruz çünkü bu formasyonları grafikte tanımak kolay değildir. Ancak, bir kez fark ettiğinizde, formasyon başarılı bir işlem için çok yüksek olasılıklar sunan bir sinyal üretir, bu yüzden eğer ustalaşırsanız, görkemli işlemler yapabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera