İkili Üç ve Üçlü Üç formasyonları

Zikzaklardan, yatay çizgilerden, üçgenlerden, ikili ve üçlü zikzaklardan oluşan İkili Üçler ve Üçlü Üçler, en karmaşık dalga formasyonlarıdır. Bu düzeltme formasyonlarının sıralamasına ilişkin olarak, bir üçgenin bu yapılar içindeki pozisyonu dışında herhangi bir kural yoktur.

İkili Üç formasyonu nedir?

Basitçe özetlemek gerekirse, üç düzeltme formasyonunun birleşimidir. Gelin bir örnek üzerinden inceleyelim:

İkili Üç Formasyonu

İkili Üç işlemlerinin temel kuralları

 • İkili Üçler, W-X-Y olmak üzere üç dalgadan oluşur.
 • W Dalgası, üçgen hariç her türlü düzeltme formasyonu biçiminde olabilir.
 • X ve Y dalgaları herhangi bir düzeltme formasyonu biçiminde olabilir.
 • İkili Üç, yatay biçimde veya ana trende karşı düşük dip seviyesiyle oluşur.
 • İkili Üçler, çoğu durumda derin düzeltmeler değildir.

Bir düzeltmeyi ancak yapı neredeyse tamamlandığında İkili Üç formasyonu olarak değerlendirebiliriz. Diğer bir deyişle, bu formasyonu bir düzeltmenin en başından itibaren öngörmek mümkün değildir. Dolayısıyla, İkili Üç kurallarına uygun bir yapı gelirse, ancak o zaman bu formasyonu işaretlemeye karar verebiliriz.

X dalgasını yeni tamamladığımızda düzeltmeyi bitirmenin her zaman birkaç farklı yolu olduğunu anlamamız önemlidir. Yatay formda bir düzeltme için dürtüsel bir dalgamız olabilir. Bunun yerine uzun bir zikzak oluşursa, düzeltme de ikili zikzak olur. Son olarak, yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi küçük bir zikzak söz konusuysa, bir ikili üç formasyonu olma ihtimalini değerlendirebiliriz.

Gerçek Örnekler

Aşağıdaki grafikte, zikzaklardan oluşan bir İkili Üç formasyonu görülmektedir. Gördüğünüz üzere, (w), (x) ve (y) dalgaları zikzak şeklinde olup, bu dalganın en basit şeklini teşkil etmektedir. (y) dalgası (w) dalgasıyla neredeyse aynıdır. Bu nedenle düzeltme hareketi neredeyse yatay bir şekilde ilerlemektedir, ki bu da İkili Üç dalgasının temel kuralıdır.

Grafikteki zikzaklardan İkili Üç formasyonu

Bir sonraki grafiğimizde bir diğer örnek yer alıyor. Büyük (x) dalgalı bir İkili Üç formasyonu görüyoruz. Örnekte ayrıca bir İkili Üç ile İkili Zikzak arasındaki farkı da mükemmel bir şekilde görebiliyoruz. Buradaki (x) dalgası bir İkili Zikzak şeklinde. Yani yönü yukarı doğru. ((iv)) dalgasının ise bir yönü yok. Dolayısıyla bu dalgayı bir İkili Üç formasyonu gibi (w)-(x)-(y) olarak işaretleyebiliriz.

Büyük dalgalı İkili Üç formasyonu

Şimdi de aşağıdaki grafiğe bir göz atalım. B ve ((x)) dalgalarında iki adet İkili Üç formasyonu mevcuttur. ((x))'in (y) dalgası yatay formasyondadır, ki bu da yapının en karmaşık kısmıdır. Bu arada, İkili Üç dalgalarının her ikisi de yatay yönlüdür (unutmayın, her türlü İkili Üç dalgasının belirleyici kriteri budur).

B ve ((x)) dalgalarında iki İkili Üç mevcut

Bazen X dalgası W dalgasından çok daha uzun olabilir. Bir sonraki grafikte görebileceğiniz gibi, (x) dalgası (w) dalgasının başlangıç noktasının altında sona ermekte, ancak daha sonra (y) dalgası yukarı doğru zikzak yapmaktadır. Dahası, (x)'in (a) dalgasının bir öncül diyagonal dalga olması, dalga sayımını daha da karmaşık hale getirmektedir. Bu nedenle, gerçek zamanlı dalga sayımında, ancak ((c))'nin (i) ve (ii) dalgalarından sonra ((b)) dalgasının İkili Zikzak yaparak bitip bitmeyeceğine dair bir karar verebiliriz.

Avustralya Doları-Japon Yeni oran grafiği

Üçlü Üç formasyonu nedir?

Bu formasyon, İkili Üç dalgasına kıyasla daha uzundur. Bu nedenle de her biri ana trend karşısında yatay hareket eden beş dalgaya ayrılır.

Üçlü Üç formasyonu

Üçlü Üç işlemlerinin temel kuralları

 • Üçlü Üç, W-X-Y-X-Z olmak üzere beş dalgadan oluşur.
 • W, X ve Y Dalgaları, üçgen hariç her türlü düzeltme formasyonu biçiminde olabilir.
 • İkinci dalga X ve Z, herhangi bir düzeltme formasyonu biçiminde olabilir.
 • Üçlü Üç, yatay biçimde veya ana trende karşı düşük dip seviyesiyle oluşur.
 • Üçlü Üçler, çoğu durumda derin düzeltmeler değildir.

Üçlü Üç oldukça nadir görülen bir formasyondur. Dolayısıyla bu dalgayı gerçek zamanlı olarak saymaktan kaçınılmalıdır. Bir sonraki grafikte bu formasyonun bir örneğini görebilirsiniz. Burada ((b)) dalgası bir Üçlü Üç dalgasıdır. Bu yapıyı ancak (z) dalgasından sonra Üçlü Zikzak olarak düşünebiliriz. Aslında bu ilke, diğer tüm düzeltme formasyonları için de geçerlidir. Bu nedenle, kurallara en çok uyan iki dalga sayımı arasında karar verebilmek için her zaman düzeltme yapısının tamamlanmasını beklemeliyiz.

Grafik üzerinde Üçlü Üç örneği

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera