İşlem Robotunun Yapısı

Önceki dersleri bitirdikten sonra MetaTrader 5'teki işlem robotlarının türlerini zaten biliyorsunuz. Ayrıca MT 5'te ana algoritmik işlem araçlarını nerede bulacağınızı ve bunların nasıl kurulacağını da biliyorsunuz. Bu dersimizde işlem robotunun kemiklerine bakacağız. Bu dersten sonra MQL5'te kodlama korkunuzun kaybolmaya başlayacağına söz veriyoruz!

Bir işlem robotu nelerden oluşur?

Öncelikle Meta Editor'da bir robotun yapısına göz atalım.

45232.png

Korkunç görünüyor, değil mi? Bununla birlikte, gerçekte, tüm işlem robotları, bilmeniz gereken aynı temel unsurlara sahiptir.

Bir işlem robotunun dört ana bölümü vardır:

 • Kurulum
 • OnIntIt
 • OnDeinit
 • OnTick

Her bir öğeye daha yakından bakalım.

Kurulum

Bu, robotun tüm yönetimsel bilgilerinin yerleştirildiği parçasıdır. Burada notlar yazarsınız, değişkenleri (benzersiz bir ada sahip farklı bilgi türlerini) bildirirsiniz, değişiklik listesini izlersiniz ve mülkiyet haklarını ayarlarsınız.

3232.png

Yukarıdaki ekran görüntüsünde Kurulum kodunun bir örneğini görebilirsiniz. Telif hakkı, robotun ana özellikleri ve belirli bir dosya içeriğini uzman danışmanınıza ekleyen #include komutundan oluşur. Ayrıca bu bölümde ana girdileri #input komutu altında bildiriyoruz.

OnInIt

İkinci kısım OnInit (OnInitiation) olarak adlandırılır. Bu bölüm, Uzman Danışmanı ilk kez başlattığınızda başlar.

65443.png

 Bu bölümde programın ilk açılışından sonra yürütülecek komutları görebilirsiniz. Bu komutları sonraki yazılarda anlatacağız!

OnDeInIt

Uzman danışmanın bir sonraki bölümü OnDeinitiation veya kısaca OnDeInIt olarak adlandırılır. Uzman danışman kapatıldığında çalışır.

OnTick

Bu, uzman danışmanın en ilginç kısmıdır. Her tikte güncellenen (bir fiyatla ilgili yeni bilgilerle) üç ana bölümden oluşur. Bunlar girişler, çıkışlar ve boyutlandırmadır. Bu işlevler her bir uzman danışman için önemlidir, çünkü size ne zaman satın alacağınızı, ne kadar satacağınızı ve işlemlerinizi ne zaman kapatacağınızı söylerler.

Bu kod, MetaTrader 5 platformunuza her yeni bir tik geldiğinde başlayacaktır. Yani, eğer teklif, satış fiyatları veya hacim değişirse bu değişiklik, kodunuzun OnTick bölümünü de etkiler.

667654645.png

Yukarıdaki ekran görüntüsünde robotun son işlem işlem süresini ve diğer verileri kontrol ettiğini görebilirsiniz.

Peki, bir bilgisayar olsaydınız kod yapısını nasıl okurdunuz?

Her şeyden önce, OnInit bölümüne gider ve içindeki her şeyi çalıştırırsınız. Stratejiniz için ihtiyaç duyduğunuz değişkenleri ve parametreleri ayarlarsınız. Bu eylem yalnızca bir kez yürütülür.

Bu işlem tamamlandıktan sonra OnTick bölümüne geçiyorsunuz. İlk önce, çıkmanız gereken herhangi bir işleminiz olup olmadığını kontrol edersiniz. Bundan sonra, girilebilecek işlemleri ararsınız. Son olarak, boyutlandırma algoritması, pozisyonunuzun hacmini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Uzman Danışmanınızı kapattıktan sonra OnDeInIt'i çalıştırırsınız. Bu seçenek, grafikleri çizelgelerden kaldırır ve uzman danışmanına bağlı her şeyi siler.

Sözün özü

Özetle, eğer bir işlem robotu yapmak istiyorsanız yapısını iyice bilmeniz gerekir. Neyse ki, tüm robotlar, adım adım inşa etmenize imkan sağlayan benzer bir yapıya sahiptir.

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera