Gartley

Gartley formasyonu en eski kabul edilen harmonik modeldir. H.M. Gartley'in kendisi tarafından geliştirilmiştir. Ancak Gartley, formasyonda Fibonacci seviyelerinden bahsetmemişti. Fibonacci seviyeleri daha sonra Scott Carney ve Larry Pesavento tarafından eklenmiştir.

Gartley formasyonları, önemli tepe ve dipler öncesindeki temel ABCD formasyonunu içerir. Yani, Gartley formasyonu, fiyatın 4 salınımından oluşmaktadır. Boğa Gartley formasyonu M harfine benzer, ayı formasyonu ise W harfine benzer. Grafikte Gartley formasyonunu gösteren harfler XABCDdir. XA çizgisi, formasyonun en uzun çizgisi olmalıdır.

Boğa Gartley modelini inceleyelim (Ayı modeli aynadaki yansıması gibi tersinedir).

Gartley formasyonu

Herşey daha geniş bir zaman diliminde bulunabilen ve daha büyük bir trendin parçası olan X noktasından başlar. Grafiğe bakan herkes için dip/tepe çok belirgin ve açıktır. Fiyat daha sonra X'ten A'ya doğru bir salınım yapar ve A'ya geri döner. Bacak XA, modelin alanını sınırlar ve diğer bacaklar bu noktalarda gelişmelidir..

Resimde gösterilen yapıya sahip bir formasyon, aşağıdaki kurallara uyduğu takdirde Gartley formasyonu olarak adlandırılabilir:

 • B noktası, XA'nın %61.8'inde düzeltme yapmış. Bu en önemli durumdur.
 • C Noktası, AB'nin %38.2 - %88,6'lık düzelmesinde olabilir.
 • D noktası, AB'nin %127.2 -%161.8 seviyesinde veya XA'nın %78.6 seviyesinde düzeltmede bulunabilir.

Nasıl işlem yapılır

D noktası, boğa Gartley modelinde satın alma için tetikleyicidir. D noktasının potansiyel bir ters dönüş alanı olduğuna dikkat edin. Yatırımcılara bu alanda gerçek bir geri dönüş teyidi gerekecektir. Onay, ters mum çubuğu formasyonu veya teknik göstergelerin okunması şeklinde olabilir.

Karı Al ve Zararı Durdur

Karı Al emri için seçenekler.

TP1: CD'nin %61.8'i

TP2: D'den yansıyan XA'nın boyutu

Risk yönetimi kurallarınıza göre veya Boğa Gartley formasyonunda X'in altına (Ayı Gartley formasyonunda X'in üzerine) Zararı Durdur emri yerleştirilebilir.

Gerçekte, grafiklerde bulduğunuz kalıpların, genellikle yukarıda listelenen oranlarla tam olarak uyuşmadığına dikkat edin. Sonuç olarak, Desr kitaplarındaki Gartley modeli ile işlem yapmak istediğiniz model arasındaki fark ne kadar fazla ise, daha büyük hata riski de o kadar fazladır.

Gartley formasyonunun grafikte nasıl göründüğü aşağıda açıklanmıştır. B noktası, XA'nın neredeyse %61.8'ininden düzeltmektedir. C noktası, AB'nin %61.8'inde düzeltme yapmış. D noktası, XA'nın %88.6'lık seviyesinde düzeltme yapmıştır. Formasyon, ders kitabındaki kadar mükemmel değil ama yeterince yakın.

gartley

Sonuç

Doğru şekilde tanımlanmış bir Gartley formasyonu, düşük risk seviyesine sahip işlem imkanı sunar. Gartley Birçok durumda, Gartley kalıpları piyasanın tepe/diplerine yakın şekillenir ve piyasa tersine dönmeden önce oluşur. Gartley kalıplarını tüm zaman aralıklarında bulabilir ve işlem yapabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera