İkili Zigzag

Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi bu formasyon iki zigzagdan ve aralarındaki düzeltmeden oluşur. Bu, inceleyeceğimiz ilk karmaşık düzeltme formasyonudur.

İkili Zigzag formasyonu

İkili Zigzag kullanarak işlem yapmak için ana kurallar

 • İkili Zigzaglar üç dalgaya bölünür ve W, X ile Y olarak tanımlanır.
 • Genellikle W ve Y dalgaları zigzaglardır.
 • X dalgası herhangi bir düzeltme formasyonu oluşturabilir.
 • X dalgası her zaman W dalgasından daha küçüktür.
 • Y dalgası her zaman X dalgasından daha uzundur.
 • Çoğu durumda, İkili Zigzaglar önceki fiyat hareketine göre derin bir düzeltmedir.

İkili zigzag formasyonunu gerçek zamanlı olarak tanımak kolay değildir. Genellikle, bu formasyon, ilk zigzag beklenen düzeltmeden çok daha küçük olduğunda oluşur, bu nedenle bir kırılmadan sonra ikinci zigzag meydana gelir. Diğer bir deyişle, eğer ilk zigzag tek başına bir düzeltme için yeterli değilse ikinci zigzag meydana gelir.

X dalgasının süresi

Genellikle aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi X dalgası W ve Y dalgaları içindeki düzeltmelerden daha uzundur. Bu şekilde bir formasyon oluştuğunda bunu tanımlamak oldukça kolaydır. Unutmayın, bir formasyonun ancak tüm yapı sona erdiği zaman oluştuğunu söyleyebiliriz. O zamana kadar dikkatli olmalıyız.

Uzatılmış X dalgasıyla ikili zigzag formasyonu

Ancak, bazen ikili zigzag formasyonunun X dalgası nispeten küçük olabilir. Bu durumda, grafiğin bu bölümünü uzatılmış A veya C dalgaları ile tek bir zigzag olarak sayabiliriz (bu durum dalga ilişkilerine bağlıdır, çünkü üçüncü dalga en kısa dalga olamaz).

Ayrıca, en uzun C dalgasıyla olası bir sayımımız varsa (aşağıdaki grafikte sağ tarafta örneklenmiştir), gelişen bir itki seçeneğini de göz önünde bulundurmalıyız (bu durumda C dalgası üçüncü dalga olarak ortaya çıkar). Bu nedenle, uzun X dalgası olan çift zigzag (yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi) daha güvenli olurken, küçük X dalgası olan dalga sayımında da bazı alternatifler olabilir.

 Küçük X dalgası olan ikili zigzag formasyonları

Gerçek örnekler

Aşağıdaki grafiğe bir göz atalım. Dalga ((x)) içinde bir üçgen olan aşağı yönlü bir ikili zigzag bulunmaktadır (bu formasyonu sonraki makalelerde inceleyeceğiz). ((w)) ve ((y)) dalgalarının (a) ve (c) dalgaları birer itkidir (bazen öncü veya bitiş köşegenleriyle de karşılaşabiliriz). Dalga (i)'deki bir itki, ikili zigzagın sona erdiğini doğrular.

 İkili Zigzag gerçek örneği

Bir sonraki grafik, uzatılmış ((X)) dalgalı bir ikili zigzagı göstermektedir, bu nedenle her ikisi de daha uzun (A) dalgalarına sahip olan hareket dalgalarında ((W)) ve ((Y)) iki zigzag saymak kolaydır. Ayrıca, ((Y)) dalgasının (C) dalgasında bir bitiş köşegeninin olduğunu unutmayın, bu da tüm formasyonun sona erdiğini gösterir.

genişletilmiş dalgalı ikili zigzag örneği

İkili zigzag için aşağıda iki örnek daha gösterilmiştir. Tüm hareket dalgalarında itki içeren bir aşağı yönlü formasyon bulunmaktadır. Ayrıca, (x) dalgasında oldukça nadir bir köşegen kombinasyonuna sahip başka bir ikili zigzag bulunmaktadır. (w) dalgasının ((C)) dalgası içinde bir bitiş köşegeni, ilk zigzagın son dalga hareketidir ve ikincisi, (y) dalgası içindeki ((A)) dalgasıyla öncü köşegen olarak başlamıştır.

Tüm hareket dalgalarında itki olan iki aşağı yönlü ikili zigzag formasyonu örneği

Üçlü zigzag: Görünüm ve ana işlem kuralları

Üç ardışık zigzagdan oluşan bir formasyon üçlü zigzag olarak adlandırılır. Öncelikle, bu formasyon için ana kurallar şunlardır:

 • Üçlü zigzaglar beş dalgaya bölünür ve W, X, Y, XX ve Z olarak tanımlanır.
 • Genellikle W, Y ve Z dalgaları zigzaglardır.
 • Dalga X, üçgen formasyonları dışında herhangi bir düzeltme formasyonu oluşturabilir.
 • XX dalgası herhangi bir düzeltme formasyonu oluşturabilir.
 • X dalgası her zaman W dalgasından daha küçüktür.
 • Y dalgası her zaman X dalgasından daha uzundur.
 • XX dalgası her zaman Y dalgasından daha küçüktür.
 • Z dalgası her zaman XX dalgasından daha uzundur.
 • Çoğu durumda, Üçlü Zigzaglar önceki fiyat hareketine göre derin bir düzeltmedir.

Görüldüğü gibi, Üçlü Zigzagların İkili Zigzaglardan temel farkı, itkiler ve köşegenin yanı sıra beş dalgadan oluşmasıdır. Ancak, Üçlü Zigzaglar düzeltici dalgalar iken itki ve köşegenler hareket dalgaları olarak kabul edilir.

Dürüst olmak gerekirse, bu nadir görülen bir formasyondur. Hatta, oldukça nadirdir. Bu durumda, çoğu durumda yanlış hesaplamalara yol açabileceği için gerçek zamanlı dalga sayımlarında bu formasyonu kullanmaktan kaçınmalıyız. Bir Üçlü Zigzag olduğunu düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey başka bir dalga sayımının mümkün olup olmadığını kontrol etmektir. Çoğu zaman daha basit bir dalga sayımı mümkündür.

Üçlü zigzag formasyonu nadir görülür

Gerçek örnek

Örnek bulmak oldukça zor olsa da bir sonraki grafikte bir örnek bulunmaktadır. Buradaki tüm hareket dalgaları zigzaglardır. İlk X dalgası bir zigzag ve ikincisi bir ikili zigzagdır. Üçlü zigzagdaki ikinci düzeltici dalganın X veya XX olarak işaretlenebileceğini unutmayın.

Üçlü zigzag örneği

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera