İşlemlerde ZigZag ve Yatay Formasyonlar

Hareket dalgalarından farklı olarak, düzeltmeler daha karmaşık ve zor yapılardır. Bunlar basit ve karmaşık düzeltme formasyonlarıdır:

 • Zigzag
 • Yatay
 • İkili / Üçlü Zigzag
 • İkili / Üçlü Üçler
 • Üçgenler

İlk ikisi (zigag ve yatay formasyonlar), karmaşık düzeltmelerin tuğlaları olan basit formasyonlardır. Bu makalemizde zigzag ve yatay formasyonları inceleyeceğiz.

İşlemlerde ZigZag formasyonu nedir?

Zigzag formasyonu, fiyatın zigzag şeklinde bir harekette bulunmasıdır. Özetle, neredeyse paralel iki çizgiyi zigzag şekli oluşturacak biçimde birleştiren bir çizgidir. Bu sözde bir "düzeltme dalgası"dır ve koşullara bağlı olarak yükseliş, düşüş veya yatay hareketlere yol açabilir. Bu makalenin ilerleyen kısımlarında, işlem rutininizde karşılaşabileceğiniz her zigzag formasyonunu ve bunları işlem platformunuzda nasıl tanımlayacağınızı açıklayacağız.

Çoğu düzeltme formasyonunda olduğu gibi, zigzag da A-B-C olarak işaretlenmiş üç dalgaya bölünür.

Aşağı yönlü ZigZag göstergesi

ZigZag Formasyonları İçin Ana Kurallar

 • Zigzaglar üç dalgaya bölünür.
 • A dalgası her zaman bir impuls veya öncü bir köşegendir.
 • Dalga B, herhangi bir düzeltme formasyonu şeklini alabilir.
 • Dalga C her zaman bir impuls veya bitiş köşegenidir.
 • Dalga B, dalga A'dan daha kısadır.
 • Dalga C, dalga B'den daha uzundur.
 • A ve C dalgaları itici, B dalgası düzelticidir.

Çoğu işlemci, fiyatın dalgalar halinde gittiğine inanır. Zigzag en önemli fiyat dalgalarından biridir ve hemen hemen her impuls dalgadan (beş dalga içeren impuls) sonra bunu görebilirsiniz. Bu kuralları hatırlamak ilk bakışta zor görünebilir, ancak bunlara alıştığınızda işlemleriniz yavaş yavaş gelişecektir.

Ayrıca, düzeltme dalgalarını belirlemenize yardımcı olan bir işlem aracı olan bir ZigZag göstergesi ayarlayabilirsiniz.

ZigZag Göstergesi Formülü

İleri seviye işlemciler için karmaşık bir formülden başlayıp daha basit bir versiyona geçeceğiz.

ZigZag (HL, %değişim = X, geri çekilme = YANLIŞ, Son Uç = DOĞRU)

Eğer %değişim >= X ise, ZigZag çizin

burada:

HL = En Yüksek - En Düşük fiyat hareketi

%değişim= Yüzde olarak minimum fiyat hareketi

Geri çekilme= Bir önceki hareketin geri çekilmesi veya tepe değerden kanala tam değişim

Son Uç= Uç fiyat birden fazla zaman aralığında aynıysa uç fiyat ilk veya son gözlemdir

Kendi ZigZag göstergenizi ayarlamanız gerekirse bu formül kullanışlıdır. ZigZag göstergesinin nasıl çalıştığını anlamak istiyorsanız işte size bazı ipuçları.

 1. Bir başlangıç noktası seçin (swing tepe veya swing dip).
 2. % cinsinden fiyat hareketini seçin.
 3. Başlangıç noktasından farklı olan bir sonraki swing tepe veya swing dip noktasını tanımlayın = > % cinsinden fiyat hareketi.
 4. Başlangıç noktasından yeni noktaya trend çizgisi çizin.
 5. Yeni noktadan farklı olan bir sonraki swing tepe veya swing dip noktasını tanımlayın = > % cinsinden fiyat hareketi.
 6. Trend çizgisini çizin.
 7. En son swing tepe veya swing dip noktasını tekrarlayın.

"=>" "eşittir veya büyüktür" anlamına gelir (örneğin, X => 5, "X 5'e eşit veya 5'ten büyüktür" anlamına gelir).

Bir ZigZag göstergesi yüklemek için onu MLQ5 web sitesinden indirmeniz ve MetaTrader'da özel bir göstergenin nasıl düzenleceği ile ilgili eğitici videomuzdaki talimatları takip etmeniz gerekir.

ZigZag Göstergesinin Sınırlamaları

ZigZag, piyasada hareket gerçekleştikten sonra hareket eden gecikmeli bir teknik göstergedir. Bu, neredeyse sona eren bir hareket görebileceğiniz anlamına gelir ve Zigzag göstergesi aniden bir sınır çizer. Bu nedenle, yaklaşan bir hareketi daha erken tespit etmenize yardımcı olması için bu göstergeyi diğer güçlü teknik göstergelerle birlikte kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu tür göstergelerden biri işlemcilerin olası destek ve direnç çizgilerini işaretlemelerine yardımcı olan Fibonacci düzeltme aracıdır. Nasıl çalıştıklarını anlamak için MT4'teki teknik göstergeleri okumayı unutmayın.

İşlemlerde Yatay Formasyon Nedir?

Yatay bir formasyon, üç dalgaya bölünen ve A-B-C olarak işaretlenen bir düzeltme dalgasıdır, ancak yapı farklıdır. Trendin tersi yönde hareket eden düzeltici bir formasyondur. Formasyon, önceki trendin geri çekilmesi eğilimindedir ve bir bayrak formasyonu gibi görünebilir. Diğer zamanlarda, fiyatta herhangi bir gerçek ilerleme kaydetmektense yatay olarak ilerlemek için daha fazla zaman harcayan basit bir aralık gibi görünebilir.

Yatay Formasyon Çeşitleri

Aşağıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, B ve C dalgalarının uzunluğuna bağlı olarak değişen üç tip yatay formasyon vardır.

Düzenli Yatay: Dalga B neredeyse dalga A'ya eşittir (en az %90 oranında), C dalgası ise B dalgasına eşit olma eğilimindedir.

Genişleyen Yatay: B dalgası A dalgasından ve C dalgası da B dalgasından daha uzundur.

Koşan Yatay: Dalga B, dalga A'dan daha uzun, ancak dalga C dalga B'den daha kısadır.

Yatay formasyonlar

Yatay Formasyonlar İçin Ana Kurallar

 • Yatay formasyonlar üç dalgadan oluşur.
 • Dalga A, üçgen formasyonları dışında herhangi bir düzeltme formasyonu olabilir.
 • B dalgası herhangi bir düzeltme formasyonu olabilir, ancak çoğu durumda bu bir zigzagdır.
 • Dalga C her zaman bir impuls veya bitiş köşegenidir.
 • Dalga B, dalga A'nın %90'ından daha fazla bir uzunluğa sahiptir.
 • Dalga C genellikle dalga B'ye eşit veya ondan daha uzundur.
 • A ve C dalgaları itici, B dalgası düzelticidir.

ZigZag ve Yatay Formasyonların Gerçek Örnekleri

Aşağı Yönlü ZigZag Formasyonu

Grafik, a ve c dalgalarındaki impulslarla (ii) dalgasında basit bir zigzag göstermektedir. Bu, zigzagların en yaygın yapısıdır. Ayrıca, dalga (ii)'den sonra oluşan öncü köşegene dikkat edin. Formasyon, zigzagların bitişini doğruladı.

Aşağı Yönlü Zigzag

Dalga a'da Öncü Bir Köşegen içeren Yukarı Yönlü ZigZag

Elliott dalga formasyonları, kripto para birimleri dahil tüm piyasalarda oluşur. Aşağıda üç zigzag bulabileceğimiz bir Ethereum grafiği var. En büyüğü dalga (ii)'dir. Gördüğünüz gibi, (ii)'nin (a) dalgası öncü bir köşegen formasyonudur. Dalga ii (sağda) aynı yapıya sahip bir zigzagdır (dalga ((A)) öncü bir köşegendir). Başka bir zigzag dalga b'dir (grafiğin ortasında), ((A)) dalgası ((C)) dalgasından çok daha uzundur. Bazen böyle bir orantısızlık gerçekleşebilir, yani artık neyle karşılaşabileceğinizi biliyorsunuz.

Dalga A'da öncü bir köşegen içeren yukarı yönlü ZigZag

Dalga ((c))'de bir Bitiş Köşegeni içeren Yukarı Yönlü ZigZag

C dalgasında bir bitiş köşegeni içeren zigzag olması da mümkündür, bu durumu bir sonraki grafikte görebilirsiniz. Dalga ((a)) burada bir impulstır, ancak ((b)) dalgasından sonra ((c)) dalgasında bir bitiş köşegeni vardır. Bildiğiniz gibi, bir hareket dalgasının son dalgasının konumunda bir bitiş köşegeni oluşabilir (bir dürtünün beşinci dalgası veya bir zigzagın C dalgası).

Dalga C'da öncü bir köşegen içeren yukarı yönlü ZigZag

Öncü ve Bitiş Köşegenleri içeren Aşağı Yönlü ZigZag

Aşağıdaki grafik, zigzag hareket dalgalarının öncü ve bitiş köşegenleri gibi oluştuğu çok nadir bir durumu göstermektedir. Daralan köşegenler daha yaygındır, ancak genişleyen köşegenlere sahip bir yapıyla da karşılaşabiliriz.

Öncü köşegen ve bitiş köşegeni içeren yukarı yönlü ZigZag

Aşağı Yönlü Zigzag

Bazen bir zigzagdaki C dalgası, sonraki grafikte görebileceğiniz gibi hızlı hareket edebilir. (a) dalgasının sade ve net bir yapısı var ama (c) dalgası sadece üç çubuktan oluşuyor. Bu genellikle haberler veya siyasi olaylar fiyat hareketini etkilediğinde olur.

Aşağı Yönlü Zigzag

Düzenli Yatay Formasyon

Aşağıdaki grafikte dalga b'de yatay bir formasyon vardır. Bu düzenli bir yatay formasyondur çünkü dalga ((B)) dalga ((A))'nın uzunluğunun yaklaşık 0,9'udur. Ancak, dalga ((C)) oldukça hızlıdır. İlginç bir şey daha var. ((A)) ve ((B)) dalgalarında iki zigzag vardır. İlk formasyon, oldukça nadir görülen, genişleyen bir öncü köşegen olarak dalga (A)'ya sahiptir. Bir sonraki zigzag, daha yaygın olan ((B))'nin (A) dalgasında büzülen öncü bir köşegene sahiptir.

Düzenli Yatay formasyon

C dalgasında Bitiş Köşegenli Düzenli Yatay Formasyon

Yatay bir formasyonun C dalgası, sonraki grafikte gösterildiği gibi bir bitiş köşegeni de olabilir. Dalga (b), dalga (a)'dan daha kısadır, bu nedenle sıradan bir yatay formasyondur. Bununla birlikte, dalga (c)'deki bir bitiş köşegeni, dalga (a)'nın zirvesinin altında biter, koşan yatay formasyonlar bu şekilde sona erer. Gördüğünüz gibi, gerçek piyasada her bir yatay formasyon türünde bazı farklılıklar vardır.

C dalgasında öncü köşegen içeren düzenli yatay formasyon

Genişleyen Yatay Formasyon

Son grafik, genişleyen bir yatay formasyonun mükemmel bir örneğini göstermektedir. Dalga ((B)) dalga ((A))'dan çok daha uzundur ve dalga ((C))'nin sonu dalga ((B))'nin dip noktasını kırar. Dalga ((1))'deki müteakip yükseliş impulsı, yatay formasyonun bittiğini doğrular.

Genişletilmiş yatay formasyon

Sonuç

Bir yatay veya zigzag formasyonu belirlemek, bu tür formasyonların birçok varyasyonunu bilmeleri gerektiğinden yeni başlayan işlemciler için zor olabilir. Bu formasyonlar karmaşık görünse de onları anlamak bir işlemcinin küresel piyasa yapısını daha iyi anlamasını sağlar. Bu nedenle, bu formasyonlar çeşitli işlem tekniklerinde faydalı olabilir. Ayrıca, işlem yapma hakkında daha fazla bilgi edinmek için ROC göstergesi ve Aaron göstergesi ile ilgili eğitimlerimizi kontrol etmeyi unutmayın.

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera