Algoritmik işlem: Bu nedir?

Düşünün, yaklaşık bir asır önce bilgisayarlar veya dijital cihazlar yoktu. Yatırımcılar işlemlerini kağıda not edip pozisyon açmak için brokerlarıyla telefon görüşmeleri yapmak zorunda kalıyorlardı. 1970-80'lerdeki bilgisayarlaşma döneminde her şey değişti. Şimdi, kırk yıl sonra, sadece saniyeler içinde işlem yapmakla kalmıyoruz, aynı zamanda bizim yerimize çalışacak bir sistem de kurabiliyoruz. Bugün size karmaşık ama ilginç olan algoritmik işlem dünyasını tanıtacağız (otomatik işlemler, kuantitif işlem veya algo işlem olarak da bilinir). Algo işlemleri yeni başlayanlar için biraz korkutucu görünsede, bunun ne olduğunu anlama sürecinde size dikkatli bir şekilde rehberlik edeceğiz.

Giriş

Genel olarak, “algoritmik işlem” terimi, önceden programlanmış bir dizi kural (algoritma) üzerinde çalışan bir sistemle işlem yapmak anlamına gelir. Diyelim ki istediğiniz her şeyi yapan bir Japon robotu satın aldınız. Bu robota komut vermek için Japonca öğrenmeniz, – gereken tek bir zorluktur. Algo işlemlerde de her şey aynı şekilde çalışır. İstediğiniz kadar işlem açan bir algoritma oluşturabilirsiniz. Ancak, önce bu algoritmayı nasıl oluşturacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Algo işlemi - önceden programlanmış bir dizi kural (algoritma) üzerinde çalışan bir sistemle işlemdir.

1.png

Algo işlemlerinin iki türü vardır. İlki çoğunlukla büyük yatırım fonları tarafından kullanılan yüksek frekanslı işkem (HFT) olarak adlandırılır.  Şirketler, bir saniyede çok sayıda emri işleme sokmak için süper güçlü bilgisayarlar kullanır. İnsan kararlarına yer vermediği için HFT'ye yönelik çok fazla eleştiri vardır. Büyük kurumsal oyuncular tarafından kullanılan yüksek frekanslı alım satım işlemleri de piyasadaki büyük, beklenmedik hareketlerin bir nedenidir.

Algo işlemlerin ikinci türü düşük frekanslı işlemlerdir. programlama becerilerine ve teknik ile temel analiz deneyimine dayanır. İşlemlerini otomatikleştirmek isteyen MetaTrader 5 yazılımına sahip düzenli yatırımcılar olarak, bu tür algo işlemlerine odaklanacağız.

2.png

Algo işlemleri nereden gelmiştir?

Algo işlemlerin tarihi, 50 yıl önce New York Menkul Kıymetler Borsasında belirlenmiş “emir geri dönüş” sisteminin (DOT) uygulanmasıyla başladı. İşlem postasına elektronik emirlerin gönderilmesine izin veriyordu. 1980'lerin başındaki kötü şöhretli Bloomberg terminal bilgisayar buluşu, algo işlemlerinin gelişimine atılan bir başka büyük adımdı.

Bununla birlikte, can alıcı nokta, ABD'deki minimum onay boyutunu hisse başına 0,01 ABD Doları olarak değiştiren ondalık sayımdı. Bu nedenle, alış ve satış fiyatları arasında daha küçük farklara izin verilmişti. 1998'de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu elektronik borsalara yeşil ışık yaktı. Bu, yüksek frekanslı işlemin doğduğu zamandır. Teknolojiler hızla gelişirken, yeni, daha hızlı donanım, programcıların bilgisayarlara önceden belirlenmiş bir dizi kural üzerinde fiyatlandırmaya ve işlem sayısına karar verme yeteneği veren algoritmalar yazmasına izin verdi. Artık finansal veri analizi için bir programlama dili bile öğrenebilirsiniz.

Algo işlemler için diller

Algo işlem amaçları için farklı programlama dilleri arasında seçim yapabilirsiniz. Tipik olarak, algoritmik işlemciler Python, C++, Java, C# veya R arasında seçim yapar. Ancak Forexte MetaTrader ortamında bulunan özel dil türleri vardır. Bunlar MetaTrader 4 için MQL4 ve MetaTrader 5 için MQL5 'dir. MQL5, MQL4'ün değiştirilmiş bir versiyonu olarak bilinmesine rağmen, daha esnektir. Bunun nedeni, C++'a çok yakın olan dil sözdiziminde yatmaktadır. Programcıların işlem robotları geliştirmek için daha fazla seçenek kullanmasını sağlar. 

Kursumuzda, MQL5 dilini kullanarak işlem robotlarının geliştirilmesine odaklanacağız. Neden?

İlk olarak, çünkü MetaTrader 5, daha fazla enstrüman ile işlemlere erişim sağlar. Yani, işlem robotlarını hisse senetlerinde, metallerde, para birimlerinde vb. kullanabilirsiniz.

İkinci olarak, MQL5, C++'a çok yakındır. MQL5'i öğrenmek size programlama temelleri ile ilgili daha geniş bir anlayış sağlayacaktır.

Üçüncüsü, MQL5, tüm işlem uygulamalarının geliştirildiği entegre geliştirme ortamı MQL5 IDE'ye sahiptir. Böylece bunu yapmak için başka bir yazılım indirmenize gerek kalmaz.

Son olarak, MQL5 programcılarının robotları bulması ve fikir paylaşması için büyük bir kod tabanı mevcuttur.

3.png

Bu dile ilişkin belgelerin resmi MQL5 web sitesinde mevcut olduğunu unutmayın.

Neden MQL5 öğrenmelisiniz?

Eğer MetaTrader 5'te işlem yapıyorsanız, özelleştirilmiş entegre geliştirme ortamı (IDE) MQL5'teki deneyim, göstergelerinizi oluşturmanıza, işlem robotları oluşturmanıza ve mevcut olanları değiştirmenize yardımcı olacaktır. İşlem kararlarınızı otomatikleştirmenize ve etkinliklerini artırmanıza yardımcı olacaktır. 

Bu, algo işlem rehberimizin ilk dersidir. Takipte kalın ve sonraki derslerde bir işlem robotunun nasıl oluşturulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin! 

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera