Değişim Yönergeleri

Elliott Dalga Teorisi'nde kurallar ve yönergeler bulunmaktadır. Önceki makalelerde ele aldığımız tüm kurallara uymalısınız, ancak yönergeler kesin olarak belirlenmiş kurallar değillerdir. Başka bir deyişle, yönergeler her zaman ortaya çıkmaz, ancak yeterli sayıda durumda görülürler, bu nedenle onları göz ardı etmemeliyiz.

Değişim nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, değişim, bir formasyon içindeki benzer dalgaların derinlik, karmaşıklık ve süre açısından farklılık göstermesini beklemekle ilgilidir. Değişim, itkilerde ve düzeltmelerde meydana gelir. Hadi bazı örneklere göz atalım.

İtkilerde Değişim

Genellikle, bir itkide ikinci ve dördüncü dalgalar arasında bir ilişki vardır. Bir sonraki grafikte yukarı yönlü bir itki vardır. Bu itkinin (ii) dalgası keskin bir hareket yaparken, (iv) dalgası yatay hareket ediyor. Yani değişim, içinde iki düzeltmenin bulunduğu itkilerde çalışır - ikinci ve dördüncü dalgalar. Değişim gerçekleşirse bir düzeltmenin herhangi bir yöne sahip olduğu durumda, diğer düzeltmenin bir yöne sahip olmadığı görülür.

Ayrıca, burada (ii) dalgası oldukça basitken, (iv) dalgası içerisinde daha fazla dalga bulunduğundan, karmaşıklık açısından başka bir değişim mevcuttur.

Bir sonraki grafikte yukarı yönlü bir itki vardır

Aşağıdaki grafikte iki değişim gösterilmektedir. (iii) dalgası içinde keskin bir (ii) dalgası olduğundan, tahmin edebileceğiniz gibi (iv) dalgalanması yataydır. Başka bir örnek olarak, (iii) dalgasında, ikinci dalga yatay hareket ederken dördüncü dalga keskin hareket etmektedir, bu nedenle sıralama değişmiştir. Bu, ikinci ve dördüncü dalgaların şeklinde böyle bir ardışık değişikliğin görüldüğü değişimin bir türüdür.

Grafikte iki değişim gösterilmiştir

Üçgenlerde Değişim

Düzeltmelerin içindeki dalgalar Basit, Karmaşık ve En Karmaşık olarak alt bölümlere ayrılır. Üçgenlerin içinde, dalgalardan biri en karmaşık olma eğilimindedir. Aşağıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, B dalgası en karmaşık yapıya sahipken, diğer dalgalar Basit veya Karmaşıktır.

Üçgen mum grafiğinde değişim

Zigzaglarda Değişim

Bazen zigzag dalgalarından biri diğerlerinden daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bir sonraki grafik, ((a)) ve ((b)) dalgalarıyla ilişkili olarak karmaşık bir dalganın ((c)) olduğu bir durumu göstermektedir. Bununla birlikte, basit bir A dalgası ve karmaşık bir B dalgasıyla karşılaşırsanız, o zaman büyük olasılıkla bir C dalgası da, A dalgası kadar basit bir yapıya sahip olacaktır.

grafikte karmaşık bir dalga

İkili Zigzaglarda Değişim

İkili zigzag dalgaları da birbirlerinden farklılık gösterebilir. Aşağıdaki grafiğe bir göz atalım. Dalga (w) basit, dalga (x) karmaşık ve dalga (y) en karmaşık olanıdır. Bu nedenle, ikili zigzagta basit W ve X dalgalarına sahipsek, Y dalgasının karmaşık olma olasılığını göz ardı etmemeliyiz.

İkili Zigzag grafiği

Flat Formasyonlarında Değişim

'Basit-Karmaşık-En Karmaşık' tutarlılığı flat formasyonları için de geçerli olabilir. Bir sonraki grafik, en karmaşık dalga olarak C'nin olduğu bir durumu göstermektedir. Aynı zamanda, dalga B en karmaşık olabilirken, dalga C'deki büyük bir ralli kendisini basit bir dalga olarak ifade eder.

Flat formasyonlarında değişim içeren grafik

Sözün Özü

Değişim, bir sonraki piyasa aşamalarında hangi tür bir dalga ile karşılaşabileceğimizi anlamamıza yardımcı olan en kullanışlı yönergelerden biridir. Bu doğrudan bir kural olmasa da dalga sayımlarını geliştirmek için çok güçlü bir ek araçtır.

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera