ABCD

ABCD, temel harmonik formasyondur. Diğer tüm modeller bundan esinlenir. Desen 3 fiyat değişiminden oluşmaktadır. AB ve CD hatları “bacaklar” olarak adlandırılırken, BC çizgisi bir düzeltme veya geri çekilme olarak adlandırılır. AB ve CD yaklaşık olarak aynı boyuta sahip olma eğilimindedir.

Yükselen bir ABCD formasyonu düşüş trendini takip ederken, muhtemelen yükselen trendde tersi bir anlam çıkar. Yükselen bir ABCD formasyonu yükseliş trendinden sonra oluşmakta ve belli bir seviyede düşüş trendine işaret etmektedir. Yükselen ve düşen ABCD formasyonları için işlem kuralları aynıdır, sadece işlem yaptığınız modelin yönünü ve öngörülen piyasa hareketini dikkate almanız gerekir.

Birkaç çeşit ABCD formasyonu vardır (resimdeki 3 formasyonun tamamı boğadır).

Screenshot_2.png

Klasik olan, C noktası AB'nin %61.8 - %78.6'sında olmalıdır (AB'de Fibonacci düzeltme aracını kullanın: C noktası %61.8'e yakın olmalıdır). D noktası, sırası ile %127.2 - %161.8 Fibonacci genişlemesinde olmalıdır.

C noktasında %61.8'lik bir düzelmenin BC'nin %161.8 projeksiyonuna yol açtığını, C noktasında %78.6'lık bir düzeltmeyle %127'lik bir yansımaya yol açacağını unutmayın.

Ayrıca AB = CD formasyonu da mevcut. Burada CD, AB ile tam olarak aynı boyuta sahiptir. Buna ek olarak, piyasa, C'den D'ye ulaşırken, A'dan B'ye ulaştığı süreyle eşit zamanı harcar. Sonuç olarak, AB ve CD aynı açıya sahiptir. Bu tür ABCD formasyonu oldukça sık görülür ve yatırımcılar arasında popülerdir.

Üçüncü tip, CD'nin AB'nin %127.2 - %161.8 uzantısı olduğu zamandır. CD, AB'den 2 kat daha büyük (veya daha fazla) olabilir. Aslında CD'nin AB'den çok daha uzun olacağını gösteren bazı işaretler vardır. Bunlar C noktasından sonra veya C noktasına yakın büyük mum çubuğundan sonraki gaptir.

ABCD formasyonunda nasıl işlem yapılır

Hatırlamanız gereken en önemli şey, fiyat yalnızca D noktasına ulaştıktan sonra işleme girmenizdir.

Grafiği, fiyatın tepelerine ve dip seviyelerine bakarak inceleyin. Grafiğin dalgalanmalarını işaretleyen ZigZag göstergesini(Ekle - Göstergeler - Özel - ZigZag) kullanmanız yararlı olabilir.

Fiyat AB ve BC'yi oluştururken izleyin. Yükselen bir ABCD'de, C'nin A'dan düşük olması ve B'deki dip değerden sonra ortalama bir tepe olması gerekir. D Noktası B'nin altında yeni bir dip olmalıdır.

Piyasa, D'nin yerleşebileceği bir noktaya geldiğinde, işleme girmek için acele etmeyin. Fiyatın tersine yukarıya (ya da ABCD'nin yükselmesi durumunda aşağıya) döndüğünden emin olmak için bazı teknikleri kullanın. En iyi senaryo, bir ters dönüş mum çubuğu formasyonu. Bir Alış emri, D noktasına veya D noktasındaki mum çubuğunun tepesinin üstüne yerleştirilebilir.

Screenshot_3.png

Karı Al seviyeleri

ABCD formasyonu işlemi için hedef seviyeler.

TP1: %38,2'lik AD'nin geri çekilmesi

TP2: %61.8'lik AD'nin geri çekilmesi

TP3: A noktası

Bu seviyeleri, çeşitli teknik analiz araçları kullanarak grafikte tanımladığınız destek ve dirençle birlikte kullanmanızı öneririz. Destek ve direnç seviyelerinde avlandığınızda daha büyük zaman aralıklarına göz atmayı unutmayın.

Fiyat TP1'e hızlı bir şekilde geçtiyse, bu oran TP2'ye doğru devam edecektir. Aksine, fiyatın TP1'e ulaşması yavaşsa, bu sizin alacağınız tek TP seviyesi anlamına gelebilir.

AC = CD formasyonunun, A noktasının ötesine geçmesinden sonra piyasanın tersine döndüğü birçok durum vardır.

Zararı Durdur için özel bir öneri yoktur. Risk yönetimi kurallarına uygun olarak bir Zararı Durdur emri koyabilirsiniz.

Buradaki grafikteki ABCD formasyonlarına bir örnek:

Screenshot_13.png

Sonuç

Tek bir grafikte birçok ABCD kalıbı bulabilirsiniz. Bunların her biri için işlem kuralları yukarıda açıklandığı gibidir. Fibonacci araçlarını nasıl uygulayacağınızı bildiğinizden emin olun ve verdiğimiz tüm ipuçlarını takip edin.

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera