Güdü ve düzeltici dalgalar. Dalga dereceleri

Elliott Dalga Prensibi ile ilgili ilk makalede, piyasalarda dalgaların olduğunu öğrendik. Haydi devam! Bu sefer, hareket dalgaları ve düzeltme dalgaları gibi Elliott Dalga Prensibinin ana sütunlarından birine odaklanacağız.

Hareket dalgası nedir?

Basitçe anlatmak gerekirse, hareket dalgası ana trend doğrultusundaki fiyat hareketidir. Bir başka deyişle, her hareket dalgası ralli esnasındaki ilerlemedir. İtici dalgalar her zaman belirli kurallara göre beş küçük dalgaya ayrılır.

Peki ya düzeltici dalgalar?

Adından da anlaşılacağı gibi, düzeltme dalgası bir hareket dalgasından sonra gelir. Yani, bir trend esnasında, hareket dalgası ve düzeltici dalgalar birbiri ardına oluşur. Hareket dalgası ileriye doğru bir hamleyken, düzeltici dalga trend içindeki bir adımdır.

Formasyonlar

Tüm Elliott dalga formasyonları hareket ve düzeltici dalgalar olarak ayrılır.

Hareket dalgası:

- Dürtü

- Öncü diyagonal

- Biten diyagonal

Düzeltici dalgalar:

- Zigzag

- Düz

- Üçgen

- İkili / Üçlü Zigzag

- İkili / Üçlü Üç

Bir sonraki makalelerde inceleyeceğimiz bu kalıpların her biri için kurallar ve yönlendiriciler vardır.

Nasıl çalışır

Aşağıda, gerçek dalga sayımına bir göz atalım. USDTRY'de inanılmaz bir boğa rallisi var. Harket ve düzeltici dalgaları belirleyebiliriz. Gördüğümüz gibi, (kırmızı) üç hareket dalgası ve “itici” adı verilen formasyonu oluşturan iki düzeltici dalga (mavi) mevcut. Ancak, bahsetmemiz gereken başka bir şey var.

1.png 

Dalga dereceleri

Yukarıdaki grafikte her hareket veya düzeltici dalganın içindeki küçük dalgaları görebiliyor musunuz? Son makaleden öğrendiğimiz gibi, Elliott dalgaları Rus bebeği (Matrioşka) gibidir. Bu, her dalganın daha küçük dalgalardan oluştuğu ve aynı zamanda her dalganın daha büyük bir dalganın parçası olduğu anlamına gelir.

Dolayısıyla, her bir grafikte, boyuta göre değişen hareket dalgalarına ve düzeltici dalgalara sahip olabilirsiniz. Eğer dalga sayımı yapmak istiyorsanız, bu dalgaları belirli kural ve yönergelere göre tanımlamalısınız.

Gerçek hayat

Dalga derecelerinin daha iyi anlaşılması için, aşağıdaki tabloya bir göz atalım. ((i)) olarak etiketlediğim yukarı doğru bir dalga mevcut. Bu dalgadan sonra, aşağı doğru bir düzeltmeye sahibiz, bu da dalga ((ii)) dir. Yani, iki dalga bulduk.

2.png 

Ancak, ((i)) dalgasının içinde, bir derece daha düşük olan bazı küçük dalgaları görebiliriz. Aynı zamanda, ((ii)) dalgasının içinde de daha küçük dalgalar mevcut. Yani, şuana kadar ikinci dereceden dalgaları belirledik, ama daha da ileri gidelim.

3.png 

Bir sonraki grafikte de görebileceğiniz gibi, daha küçük dalgalar da mevcut. Bu, mümkün olan en düşük zaman dilimini elde edene kadar her dalgayı daha küçük dalgalara ayırabileceğimiz anlamına gelir. Bazen kitaplarda gösterilen güzel dalgalar görebilirsiniz, ancak özellikle gün içi zaman dilimlerinde oldukça çirkin dalgalar da bulabilirsiniz.

4.png

Elliott Dalga "dili"

Yukarıdaki grafiklerde her dalga derecesi için farklı etiketleme stilleri olduğunu fark ettiniz mi? Buna dalga sayımının notasyonu denir. Bunu grafikteki dalga derecelerini belirlemek ve analistler arasındaki iletişimi geliştirmek için kullanıyoruz. Dalga notasyonu kullanmadığınız takdirde, dalga sayılarınızı birisine açıklamak oldukça zor olacaktır.

Aşağıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi, (hareket dalgaları için) bir dizi rakam ve (düzeltmeler içinde) harfler mevcut.

Hareket dalgaları için, birbiri ardına sırayla değişen üç Roma ve Arap rakamı seti kullanırız. Düzeltmeler ise, üç büyük harf ve küçük harf içeren alternatif kümelerle etiketlenir. Aynı dalga derecesi altında, Romen rakamları ve küçük harfler veya Arapça rakamlar ve büyük harf kullanırız.

Dalgaları nerede bulabiliriz?

Her yerde. Her piyasada dalga sayımı yapabilirsiniz. Ancak, Elliott Dalga Prensibinin doğası gereği iyi bir likidite sahip piyasayı seçmek daha iyidir. Çok fazla gapin ve çirkin çubukların olduğu popüler olmayan bir piyasada dalga saymaya çalışırsak... büyük ihtimalle bu konuda bazı sorunlar yaşarız.

Ayrıca, yeni başlayanlar için konsolide piyasalar yerine trend piyasalarını saymak daha iyidir. Peki neden? Çünkü uzun yıllardır gelişmiş olan bir konsolidasyonumuz varsa, muhtemelen oldukça zor bir düzeltme yapısına geçecektir. Bu yüzden, yanlış yapma şansımız çok yüksektir, çünkü dalga sayınız karmaşıklaştıkça, riskte o kadar büyük olur.

5.png 

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera