Teknik indikatörler: sapma işlemleri

Sapma, yüksek kalitede güvenilir işlem sinyalleri sunan en verimli işlem konseptlerinden biridir. En çok merak edilen şey, doğruluğunu osilatörlerin gecikme eylemine borçlu olmasıdır.

Sapma, birçok yatırımcının stratejilerinin büyük bir kısmını oluşturur. Bazı kişiler bunu yararlı giriş noktalarını tanımlamak için kullanır, bazıları ise pozisyonlarından çıkışta uygun zamanı seçmek için kullanır. Bu eğitimde, bu çapraz fonksiyonel işlem kalıplarını nasıl belirleyeceğinizi ve nasıl işlem yapacağınızı size anlatacağız.

Sapma: tanımı

Sapmanın ne olduğunu tanımlamayla başlayalım. Temel olarak, sapma, piyasayı analiz etmek için kullandığınız fiyat tablosunun ve teknik göstergenin (osilatörün) zıt yönlerde ilerlemesi anlamına gelir. Grafiğinizde “bir şeyler” olduğunu anlamanız için ilk sinyaldir.

Sapmalar düşüş yönlü veya yükseliş yönlü olabilir. 

Göstergeniz düşüşün tepelerini oluştururken, fiyat grafiği yükselişin tepe değerlerini oluşturduğunda düşüş sapması oluşur. Böyle aşağı yönlü sapmada fiyatlar normalde aşağı doğru hareket ettikten sonra, fiyatın alt göstergeye ulaşması gerekir. 

Göstergeniz yükselişin diplerini gösterirken, fiyat grafikte düşüşün diplerini oluşturduğunda yükseliş sapması (“yakınsama” olarak da adlandırılır) oluşur. Bu, fiyatların yakında toparlanacağının ilk göstergesidir: fiyatın, daha yüksek göstergeye ulaşması gerekir. 

Düşüş sapmaları hakkında konuştuğumuzda, fiyat grafiğinde yükselmelere bakıyoruz. Yükseliş sapmaları hakkında konuştuğumuzda ise düşüşlerden bahsediyoruz.

Klasik sapmaların yanında, gizli sapmalar da söz konusudur.

Göstergeniz yükselişin tepelerini oluştururken, fiyat grafiği düşüşün tepelerini oluşturduğunda gizli düşüş sapması oluşur. Fiyat grafiğinde yeni yükselişlerin eksikliği, boğaların güç kaybettiğini gösterir. Osilatörün yükselişin tepesine rağmen, hareket yukarı doğru bir düzeltmedir. Bu hareket, daha yüksek seviyelerden satış fırsatını temsil eder.

Göstergeniz düşüşün diplerini oluştururken, fiyat grafiği yükselişin diplerini oluşturduğunda gizli yükseliş sapması oluşur. Fiyat grafiğinde yeni düşüşlerin eksikliği, ayıların güç kaybettiğini gösterir. Osilatörün düşüşün dibine rağmen, hareket aşağı doğru bir düzeltmedir. Bu hareket, daha düşük seviyelerden alış fırsatını temsil eder.

Tecrübeler, klasik sapmaların, gizli olanlardan daha kolay görüldüğünü gösteriyor.

Tür

Fiyat

Osilatörler

Tanım ve İşlem

Klasik: beklenen dönüş

Düşüş

Yükşelişin Tepesi

Düşüşün Tepesi

Aşağı yönlü potansiyel tersine dönüş

Yükseliş

Düşüşün Dibi

Yükselişin Dibi

Yukarı yönlü potansiyel tersine dönüş

Gizli: beklenen düzeltme ve devam

Düşüş

Düşüşün Tepesi

Yükşelişin Tepesi

Düşüş trendi muhtemelen devam edecek

Yükseliş

Yükselişin Dibi

Düşüşün Dibi

Yükseliş trendi muhtemelen devam edecek

Sapmalar normalde fiyat düzeltmelerini ve geri dönüşleri tahmin etmek için kullanılır. Gerçek fiyat eyleminden önce oluşmaları muhtemeldir. Bu, onları çok etkili kılan ve işlemcileri yeni ortaya çıkan fiyat hareketinin henüz başında işleme girmelerine imkan veren şeydir.

Klasik sapma ile nasıl işlem yapılır

İşlem sapmaları için, grafiğinize osilatörlerden birini eklemeniz gerekir: Stokastik, Relative Strength Index (RSI), Moving Average Convergence Divergence (MACD).

Seçtiğiniz göstergelerin yanı sıra, pozisyonlarınızı açmadan önce her zaman Zararı Durdur emirlerini kullanmanızı öneririz. Sapma ile işlem yaptığınızda fark yoktur. Grafikte en son tepenin üzerindeki düşüş trendinin oluşumunu teyit eden sapmaya Zararı Durdur Emri koyabilirsiniz. Eğer uğraştığınız sapma boğa ise, grafikteki son dipin altına bir Zararı Durdur yerleştirmelisiniz.

Karı Al emrine yer bulmak için muhtemelen ek bir göstergeye ihtiyacınız olacaktır (özellikle RSI ve Stokastik ile işlem yapıyorsanız). Karı Alı ayarlamak için dalga analizi veya destek/direnç seviyelerini kullanabilirsiniz. Ancak, sapmalar ile işlem yaparken MACD'yi kullanmayı tercih ederseniz, bu göstergeye herhangi bir ek gösterge olmadan tek başına, tam olarak güvenebilirsiniz. MACD histogramı sinyal çizgisini yukarıdan aşağıya doğru kestiğinde, boğa pozisyonunu kapatmak için bir sinyaldir. MACD histogramı, sinyal çizgisini aşağıdan yukarıya doğru kestiğinde, düşüş pozisyonunu kapatmak için bir sinyaldir.

Burada MACD osilatör ile sapma işlem örneği.

divergence.png 

MACD ile fiyat grafiği arasında bir boğa sapması (yakınsama) bulduğunuzu varsayalım. Buna ek olarak, MACD penceresinde boğa kesişini görürsünüz. Bu fiyat sapmasını uzun pozisyon açmak için bir sinyal olarak kullanabilirsiniz. Zararı Durdur emri, fiyatın en son dip yaptığı noktanın altına yerleştirilmelidir. MACD osilatöründe aşağı yönlü kesiş oluştuğunda işleminizi kapatın. 

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera