Kırılmalar ile nasıl işlem yapılır

Önemli seviyeleri belirlemeye yardımcı olan birçok teknik araç vardır. İşlemciler bu seviyeleri daha önceki yüksek ve düşük seviyelere göre Fibonacci düzeltmeleri, pivot puanları, trend çizgileri vb. kullanarak çizerler. Önemli seviyeler fiyatlar için destek/direnç seviyeleri oluşturur. Fiyat bu seviye ne kadar fazla dokunursa, daha başarılı bir seviye bulmuşsunuz demektir.
Fiyatın önemli bir seviyeyi kırması, bu yönde hareket etmeye devam etmesi gerektiği anlamına gelir. Ancak, bu sadece gerçek bir kırılma durumunda gerçekleşecektir ve bu her zaman olmaz. Birçok durumda, fiyat önemli bir seviyenin üzerine çıkar ancak bu hareketi sürdürmeyi devam ettirmede başarısız olur. Önceki işlem aralığına geri döner, bu yüzden bu kırılma sahte bir kırılmaya döner.
Bir kırılmanın doğru ya da yanlış olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Fiyat bir seviyeyi geçer geçmez bunu söylemek çok zor. Aynı zamanda, bir işlemci gerçek bir kırılma ve yanlış bir kırılmada farklı işlem yapmalıdır. 
Kanallar, üçgenler ve bayraklar gibi fiyat şablonlarının potansiyel kırılma noktalarının belirlenmesi için gerçekten değerli olabileceğini unutmayın. Seviye ne kadar önemli olursa, kırılması gereken fiyatta o kadar zor olacaktır. Aynı zamanda, böyle bir seviyenin gerçek kırılmasından sonra uzun bir mesafe ile sonuçlanabileceğini unutmayın. 

Sahte kırılmalarda işlem

Gerçek kırılmalardan daha fazla sahte kırılmaların olduğunu söylemek gerekir. Acemi işlemciler, gerçek bir teyit onayı olmadan kırılma ile işleme yöneliyorlar, ancak daha büyük oyuncular tarafından piyasa dışına itiliyorlar.  
Bir kırılma girişiminden sonra, fiyat önceki işlem aralığına dönüyor ve orada düzeltme yaparsa, bu sahte bir kırılmadır. Bir fiyat, önemli bir seviye veya seviyenin ardından sonra oluşan 4 mumdan sonra delinir. İkincisi boğa/ayı tuzağı olarak adlandırılır. Bir “kırılma” seviyesinin etrafındaki ters mum şablonları, kırılmanın başarısız olduğuna dair güvenilir ipuçları verir. 

b1.png

Yanlış kırılmalarda en iyi işlemler trend yönünde olanlardır. Fiyat hareketleri çok kaotik şekilde ise H1 ve daha yüksek zaman aralıklarını daha küçük olanlarla (M30, M15 vb.) beraber analiz etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. 
Sözü edilen özel durum, Fakey şablonu veya bir başka deyişle, bir iç çubuğun yanlış kırılmasıdır. Bir iç çubuk, bir önceki mum çubuğu tarafından tamamen yutulan bir mum çubuğudur. Bir iç çubuk görürseniz ve daha sonra kırılması bir iğne bar çubuğu mumunda biterse, fiyatın yanlış kırılma karşısındaki yöne doğru hareket edeceğinin güçlü bir işaretidir. 

b2.png

Gerçek kırılmalarda işlem

Eğer piyasaya bir kırılma yönünde girmeye karar verdiyseniz, dikkatli olun. Birçok durumda, örneğin, bir destek seviyesinin biraz altında bir Sell Stop emri koyulması, giriş sırasını tetikleyebilir ve sonradan fiyatın daha yüksek olması durumunda zarara yol açabilir. 
Bu sorunu çözmek için bazı piyasa oyuncuları, giriş emirlerini kısa pozisyonda kırılan mumun altına koyarlar. Bu durumda bile, yanlış bir kırılma riski yüksektir. 
Başarı şansınızı arttırmak için kırılma mumuna bakmalısınız. Uzunluğu ortalamanın en az 1.5 kez üzerinde olmalıdır. Aynı zamanda tam bir gövdeye sahip olmalıdır (doji ya da pin çubuğu olamaz). Mum çubuğu bu açıklamaya uysa ve destek seviyesinin altına düşse bile, ikinci mum için bekleyin - onaylama mumu. Kırılma mumundan daha küçük olmalı ve kırılma seviyesinin altında kapanmalıdır. 
Onay mumunun, kırılma seviyesine yakın bir şekilde kapanması durumunda, piyasa fiyatından giriş yapabiliriz. Mum, kırılma seviyesinin çok uzağında kapanırsa, kırılma seviyesine yakın bir Sell Limiti koyarız. 

b3.png

Sabır çoğu zaman en iyi seçenektir. "Baş ve Omuzlar" gibi grafik modellerinde genellikle kırılan seviye yeniden test edilir. 
Kırılmalar ile işlem yapmaya karar verdiyseniz, bu daha yüksek bir risk aldığınız anlamına gelir. Bu yüksek risk, risk yönetiminize yansımalıdır: Zararı Durdur emrini, hızlı bir şekilde kırılma seviyesine getirmeniz önerilir (diğer bir deyişle, Zararı Durdur'unuzu, işleminizin menzil ve trend işlemine göre 0'dan daha hızlı bir şekilde kapanacağı bir noktaya getirin). Risk/kazanç oranı 1:4, 1:5'e kadar çıkabilir. Ölçeklendirmeyi kullanabilirsiniz (fiyat sizin lehinize hareket ettikçe pozisyonu kısmen kapatır).  
Piyasa duyarlılığı, ekonomik haberler ve genel algı gibi faktörleri unutmayın. Bunlar size grafikte neler olduğuna dair ipuçları verebilir. 
Özetlemek gerekirse, “onay” sihirli kelimeniz olmalıdır. Sahte ya da gerçek bir kırılmadan bahsetmemiz önemli değil. Gerçek kırılma sahte kırılmadan daha fazla onay gerektirir. 

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera