Harmonik formasyonlar

Bu zor konulardan biridir, ancak bu tür analizleri öğrenecek kadar ısrarcıysanız, çabalarınız sonuç getirecektir. Bu yöntemin amacı “harmonik formasyonlar” olarak adlandırılan belirli piyasa yapılarını tanımak ve onların yardımıyla fikir sahibi olmaktır.

Harmonik formasyonlar 1932 yılında H.M. Gartley tarafından keşfedilmiştir. Daha sonra teori, Desen Tanıma ile Fibonacci Oranları adlı bir kitap yazan Larry Pesavento tarafından geliştirilmiştir.

Harmonik formasyonlar, belirli bir fiyat eylemi şekline dayanan, bir nevi “Baş ve omuzlar” gibi grafik formasyonlarına benzerdir. Bununla birlikte, harmonik formasyonlar özel bir şeye sahiptir: Fibonacci aracının (geri çekilme ve genişletme) kullanımına dayanmaktadır. Böyle bir kombinasyon, bu modellerin doğru ve güvenilir işlem sinyalleri üretmesini sağlar. Ana fikir, trend hedeflerinin yanı sıra, bir düzeltme sonrası genel trendin devam edeceği seviyeleri belirlemektir.

Birçok farklı harmonik formasyon vardır: ABCD, Kelebek, Gartley, Köpekbalığı, Yengeç, Yarasa, vb. Bu formasyonlar ya boğa ya da ayıdır. Birçok model birbirine oldukça benzer görünebilir, ancak bazı farklara sahiptir. Harmonik işlem sanatı, formasyonlar arasında ayrım yapma yeteneğidir. Teknik analiz, tarihin kendini tekrar ettiğini varsayar. Sonuç olarak, fikir, bu formasyonların gelecekte ortaya çıkacağı ve geçmişte olduğu gibi aynı etkiye sahip olacağıdır.

Aşağıda çeşitli harmonik formasyon düzenlerini göreceksiniz. Her makalede her bir formasyon ile nasıl işlem yapılacağını açıklayacağız.

Çeşitli harmonik formasyon kalıpları

Harmonik formasyonların ana avantajı, belli Fibonacci rakamlarına güvenebileceğiniz için tahminler yapmanız gerekmeyeceğidir.

Harmonik formasyonlarda kullanılan sayılar ya doğrudan ya da dolaylı olarak Fibonacci dizisinin 0.618 ve 1.618 oranlarından türetilmiştir. Bu türemiş sayılar, 0.786, 0.886, 1.13 ve 1.27'dir. Ayrıca birçok tamamlayıcı sayılar vardır: 0.382, 0.50, 0.707, 1.41, 2.0, 2.24, 2.618, 3.14 ve 3.618. Bu sayılar harmonik formasyonları doğrular ve fiyattaki potansiyel değişiklik alanlarını belirler.

Harmonik formasyonları kullanarak olumlu sonuçlar elde etmek için yapmanız gerekenler:

- Farklı harmonik formasyonların nasıl göründüğünü unutmayın.

- Bu formasyonları fiyat grafiklerinde tanıma.

- Fibonacci araçlarını doğru kullanın.

- Harmonik formasyonların hedeflerini nasıl bulacağınızı bilin.

Grafikteki harmonik formasyon oranları ders kitaplarında açıklanan oranlara ne kadar yakın oluşursa, daha iyi bir işlem sinyali üretme olasılığı da o kadar artar. İşlem yapmadan önce formasyon oluşana kadar beklemek gerektiğine dikkat edin.

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera