Average True Range

Average True Range (ATR) piyasa volatilite göstergesidir. Bir varlığın belirli bir ortalama zaman diliminde ne kadar hareket ettiğini gösterir. Diğer bir deyişle, günlük işlem aralığının ortalama büyüklüğünü belirlemeye yardımcı olur. Gösterge, New Concepts in Technical Trading Systems kitabıyla J. Welles Wilder Jr. tarafından geliştirilmiştir.

ATR Hakkında

Gösterge gerçek aralıklar temelinde hesaplanır. Gösterge bir önceki kapanıştan mevcut tepeyi düşer veya bir önceki kapanıştan mevcut dibi düşerek kullanır. ATR, bu aralıkların hareketli ortalamasını temsil eder.

İşlemler yüksek volatileyken ATR yükselir (fiyat çubukları uzun) ve düşük volatileyken düşer (fiyat çubukları kısa). ATR, çoğu zaman zararı durdur emirleri için en iyi pozisyonu belirlemek adına kullanılır.

Average True Range

Nasıl uygulanır.

ATR, mevcut MetaTrader setine dahil edilmiştir. “Ekle” - “Göstergeler” - “Osilatörler” e tıklayıp ardından “ATR” yi seçerek grafiğe ekleyebilirsiniz. 

MetaTrader size varsayılan ayarlarda dönem sayısını “14” olarak önerecektir. Eğer daha küçük bir sayı seçerseniz, yanlış sinyallerin sayısı da artacaksa, gösterge daha fazla işlem sinyali üretecektir. Eğer daha büyük bir sayı seçerseniz de işlem sinyallerinin sayısı muhtemelen azalacaktır. 

ATR, H1'den büyük herhangi bir zaman diliminde kullanılabilir. 

ATR MetaTrader

Nasıl yorumlanır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Average True Range'in iki önemli uygulaması mevcuttur. Haydi bunlara dalalım.

Metatrader'da göstergenin pips olarak gösterileceğine dikkat edin, bu yüzden 0.0025 ATR değeri 25 pips anlamına gelir. 

ATR'nin filtre olarak kullanımı

Gösterge trend filtresi olarak kullanılabilir. Göstergenin değeri ne kadar yüksek olursa, trendin değişme olasılığı o kadar yüksektir. Göstergenin değeri ne kadar düşük olursa, trendin hareketi de o kadar zayıf olur.

ATR ile trendleri analiz etmek için bir merkez çizgiye ihtiyacınız olacak. Gösterge kırıldığında, piyasanın en önemli hareketi gerçekleşir. Bu gösterge için belirli bir merkez çizgisi yoktur, bu nedenle göz kararı tahmin edilir. Bir seçenek olarak, 100 gibi büyük bir süre ile hareketli ortalamayı kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, “Gezgin” panelinden MT4 trend göstergeleri arasından “Hareketli Ortalama” yı seçin ve ardından bunu ATR gösterge tablosunun üzerine sürükleyip bırakın. Açılan pencerede, “Parametreler” sekmesinin “Uygula” açılır menüsünden “İlk Göstergenin Verilerini” seçin.

Gösterge hareketli ortalamanın altında olduğunda, piyasa sakin. ATR hareketli ortalamayı kırdığında, trend başlar.

ATR göstergesi ile yüksek ve düşük piyasa volatilitesi

Trendi onaylamak için, göstergeyi birkaç farklı zaman diliminde uygulamaya değer, örneğin D1 ve H1 Eğer aynı yönde hareket ederlerse ve ATR çizgisi daha küçük zaman dilimlerinde hareketli ortalamayı kırarsa, piyasa canlı bir hal almıştır.

Ayrıca Envelope göstergesini ATR'ye uygulamak da iyi bir fikirdir. Mantık aynı. Eğer ikincisi, Envelope çizgilerinin altındaysa volatilite düşüktür. Yukarı yönlü bir kırılma sinyali, fiyat hareketinin daha yoğun olduğunu gösterir.  

Son olarak, ATR size işlem yapmanın mantıklı olup olmadığını söyleyebilir. Eğer gösterge değeri diyelim ki 20'den büyükse, piyasa muhtemelen bazı aşırı koşullara sahiptir. Genellikle bu, önemli bir haber çıktığında gerçekleşir. Eğer ATR değeri 10'dan küçükse, fiyat muhtemelen düşüyor, mum çubukları kısa ve dolayısıyla da kâr potansiyeli sınırlıdır. Eğer piyasanın zaten günlük ATR'ye eşit ya da daha yüksek bir hamle yaptığını görüyorsanız, aynı gün içinde bu yönde daha fazla hareket etmemesi ihtimali mevcuttur. Sonuç olarak, hareketin devamında pozisyon açmak muhtemelen doğru bir zaman değildir. Aksine, sinyalleri aksi yönde aramak mantıklı olabilir. 

ATR'nin piyasadan çıkmak için kullanımı

ATR, yatırımcıların piyasa volatilitesini dikkate alarak zararı durdur emirleri koymalarına yardımcı olur. Bu hem statik hem de takip eden zararı durdur emirleri için geçerlidir. 

Piyasa volatileyken, rasgele piyasa gürültüsünden dolayı işlemlerin stop out olmaması için zararı durdur emri daha geniş olarak yerleştirilmelidir. Volatilite düşükken, daha dar stop yerleştirilebilir. Stopların ATR değerinin 1-4 kezine eşit olarak ayarlanması önerilir. 

ATR göstergesi

Takip eden stoplarda, alış durumunda giriş fiyatının 2 x ATR altına, satış durumunda giriş fiyatının 2 x ATR üzerine zararı durdur emrini yerleştiriyoruz. Ayrıca, alış işlemine girdiğinizden bu yana ulaşılan fiyatın en yüksek seviyesine bir zararı durdur emri yerleştirdiğinizde bu “avize çıkışı” olarak da adlandırılır. En tepe ile stop seviyesi arasındaki mesafe, ATR'nin birkaç katı olarak tanımlanır. Örneğin, ATR'nin değerini işleme girdiğimiz andan itibaren en tepe seviyenin üç katına kadar çıkarabiliriz.

Sonuç.

ATR, otomatik işlem sistemleri oluşturmada yaygın olarak kullanılır. Volatiliteyi hesaba katan veya farklı değişkenleri piyasaya uyarlayan filtreler oluşturmaya yardımcı olur. Manuel olarak işlem yapanlar, Average True Range göstergesinin faydalarını küçümser. Ancak bu gösterge ile işlemlerinizi daha kesin hale getirerek çok iyi bir işlem yapabilirsiniz. 

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera