Grafik türleri

MetaTrader'da 3 ana grafik türü vardır. “Grafikler” araç çubuğundaki simgelere tıklatarak bunlar arasında geçişler yapabilirsiniz.

Bu grafik türlerinin farklılıklarına bakalım.

Çizgi grafik

Bu, tüm grafik türlerinin en basitidir. Her dönemin kapanış fiyatı, örneğin günlük çizgi grafiği için günlük kapanışlar veya haftalık çizgi grafiği için haftalık kapanışlar bir araya getirilerek birleştirilir.

Çizgi grafiğin yalnızca kapanış fiyatları kullanması, piyasa gürültüsünün bir kısmını (yani fiyatın önemsiz hareketlerini) ortadan kaldırdığı ve yatırımcının fiyattaki önemli değişikliklere odaklanmasını sağladığı anlamına gelir. Bu tip bir grafik yeni başlayanlar için daha kolay anlaşılabilir. Çizgi grafiği, yatırımcıların önemli destek ve direnç seviyelerini, trendleri ve belli grafik modellerini tanımlamalarını sağlar.

Olumsuz yanı, yatırımcı, fiyatlar hakkında çizgi grafiğin sağlayabileceğinden daha fazla bilgi edinmek isteyebilir. Bazen sadece kapanış fiyatını değil de aynı zamanda açılış fiyatı, tepe ve dip fiyat seviyelerini de bilmek gerekebilir. Çizgi grafiğin bir başka dezavantajı gapleri göstermemesidir. Bu konuda size yardımcı olacak başka grafik türleri (barlar ve mum çubukları) vardır.

line chart.png

 • Bar grafiği

  Bar grafiği, belirli bir süre boyunca oluşan fiyat aralığını gösterir. Bar, bir süre boyunca fiyatın tepe ve dip seviyelerini birbirine bağlayan dikey bir çizgidir. Yatay çizgiler, söz konusu işlem döneminin açılış fiyatını (solda) ve kapanış fiyatını (sağda) gösterir. Haftalık grafikte, her bir bar 1 haftayı temsil eder. H1 grafikte, her bir bar 1 saatlik fiyat hareketini gösterir.

  Açılışlarından daha yüksek bir fiyatla kapanan çubukları (boğa veya yükseliş barları) veya açılışlarından daha düşük bir fiyatla (ayı veya düşük barları) kapanan çubukları belirlemek için farklı renkler kullanılabilir. Aşağıdaki örnekte, yükseliş barları yeşil ve düşüş barları kırmızıdır.

  Yatırımcı bir bar grafiğe bakarak, belirli anlarda ve zaman aralıklarında fiyatta neler olduğu hakkında hızlıca fikir sahibi olabilir. Bu, piyasa analizi için çok kullanışlıdır.

bar chart.png

 • Mum Çubuğu grafiği

  Mum Çubuğu grafikleri, işlemcilere bar grafiklerle aynı bilgiyi sunar, ancak mum çubuğu gövdelerine değerler verilir ve renkle doldurulur (mum çubukları genellikle fiyatın belirli bir dönemde yükselmesi durumunda yeşil/beyaz, düşmesi durumunda ise kırmızı/siyahtır). Bu grafik türü Japonya'da ortaya çıkmıştır. 18. yüzyılda Munehisa Homma adında bir pirinç tüccarı tarafından icat edildiği söylenir.

  Mum Çubuklarının gövdelerinden yukarı ve aşağı uzanan çizgilere fitiller veya gölgeler denir. Üst fitilin tepesi, belirli bir süre boyunca oluşan en yüksek fiyatı gösterirken, alt fitilin dibi, belirli bir süre boyunca oluşan minimum fiyat seviyesini gösterir. Eğer mum çubuğu, gövde büyüklüğüyle karşılaştırıldığında büyük bir fitile sahipse, piyasadaki olası bir geri dönüş noktasının işaretidir. Tecrübeli yatırımcılar, piyasanın psikolojisi ile ilgili mum çubuğu grafiğinden çok fazla bilgi edinebilir.

  Çoğu yatırımcı, görsel olarak mum çubuklarının bar çubuklarından daha daha kolay okunduğu konusunda hemfikirdir, ancak yine de bar çubuklarını mum çubuklarına tercih edenler de vardır.

candlestick chart.png

Peki hangi tür grafik en iyisidir? Bu sorunun cevabı her yatırımcı için farklıdır. Ayrıca, piyasa analizinizdeki hedeflerinize de bağlıdır. Çizgi grafik, trendin hızlı bir şekilde tanımlanması için harika bir araç olabilir. Aynı zamanda, mum çubuğu grafiği görsel olarak daha bilgilendirici görünür ve genel olarak döviz tüccarları arasındaki en popüler grafik türüdür. Japon mum çubukları hakkında daha fazla bilgiyi takip eden makalelerimizde öğreneceksiniz.

 

 

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera