Standart Sapma

Standart Sapma göstergesi, volatilitenin yüksek veya düşük olduğunu gösterir. Bu makalede, göstergeyi inceleyip piyasaya girmenize nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağız.

İşlemlerde Standart Sapma nedir?

Standart Sapma göstergesi, piyasa volatilitesinin istatistiksel ölçümüdür. Hareketli Ortalamadan fiyat sapmalarını ölçer. Eğer fiyatlar dar bir işlem aralığında işlem görüyorsa, Standart Sapma göstergesi düşük volatiliteyi gösteren düşük bir değer döndürür. Tersine, eğer fiyatlar keskin bir şekilde yukarı ve aşağı dalgalanıyorsa, Standart Sapma yüksek volatiliteyi gösteren yüksek bir değer döndürür.

MT5'te Standart Sapma göstergesi

Standart Sapma göstergesi, MetaTraderdaki varsayılan göstergelerden biridir. Göstergeyi bulmak için “Ekle”ye gidin, “Göstergeler”i ve ardından “Trend”i seçin.

Standart Sapma nasıl hesaplanır

Standart Sapmayı hesaplamak için yapmanız gerekenler:

 1. Tüm veri noktalarının ortalamasını hesaplayın. Sonuç, tüm veri noktaları toplanarak ve veri noktalarının sayısına bölünerek hesaplanır.
 2. Her veri noktası için varyansı hesaplayın. Her veri noktası için varyans, veri noktasının değerinden ortalamanın çıkarılmasıyla hesaplanır.
 3. Her veri noktasının varyansının karesini alın (2. adımdan itibaren).
 4. Karesi alınmış varyans değerlerinin toplamı (3. adımdan itibaren).
 5. Varyans değerlerinin karelerinin toplamını (4. adımdan itibaren) veri kümesindeki eksi 1 veri nokta sayısına bölün.
 6. Bölümün karekökünü alın (5. adımdan).

Neyse ki MetaTrader tüm bu hesaplamaları sizin için yapıyor. Sadece göstergenin prensibini anlamanız ve değerlerini yorumlamanız gerekir.

Standart Sapmanın kullanımı nedir?

Standart Sapma üç amaç için kullanılabilir.

İlk olarak, aykırı değerleri belirlemek için kullanılır. Aykırı değerler, iyi işlem fırsatlarının ortaya çıkabileceği durumları temsil eden bir dizi verideki anormallikler veya sapmalardır. Aykırı değerlerin belirlenmesi, özellikle gelişmiş işlem stratejileri kullanan scalperlar ve işlemciler için yararlı olabilir.

İkincisi, gösterge, trendlere göre doğru giriş anını seçmek için kullanılır. Standart Sapma, mevcut fiyatların ortalamadan yeterince sapıp sapmadığını ve dolayısıyla ortalama değerlerine geri dönüp dönmeyeceğini anlamaya yardımcı olur.

Üçüncüsü, Standart Sapma, fiyatlar dar bir işlem aralığına işaret ettiğinde aykırı değerlere dayalı bir giriş noktası belirlemek için kullanılır ve ani güçlü Standart Sapma, fiyatları ortalamadan uzaklaştırır.

Örneğin, “aralıktan kaçış” sinyaliyle karşılaşabilirsiniz. Bu sinyal, teklif fiyatları aralıktan çıktıktan sonra görünür – yeni bir hareketin başlangıcından önceki düzeltme alanı. Fiyat aralığı aşmadan önce, gösterge çizgisi en dip seviyelerinde olmalıdır ve pencerede en yakın tepe noktalarından yatay bir seviye çizebilirsiniz. Fiyat aralığın dışına çıktığında, Standart Sapma çizgisi de seviyesini kırarak giriş sinyalini doğrular. Aşağıdaki USDJPY çiftinin saatlik grafiğinde bunları görebiliriz:

 • Fiyat düz bir konumdan yükseliyor.
 • Gösterge çizgisi, en yakın tepelerden çizilen seviyenin üzerine yükselen sinyali onaylar ve bir alım pozisyonu açabilirsiniz.
 • Zararı Durdur emri, en yakın minimumun altına yerleştirilir. Fiyat önemli bir direnç seviyesine ulaştığında veya geri dönüş belirtileri ortaya çıktıktan sonra kâr alınabilir.

USDJPY'nin saatlik grafiğindeki standart sapma

Standart Sapma ve Varyans

Teknik olarak, Standart Sapma, varyansın kare köküdür. Buna karşılık, varyans, veri kümesindeki her bir değerden ortalama (x) çıkarılarak elde edilen değerlerin karelerinin toplamının belirtilen kümedeki değer sayısına bölünmesidir. Standart Sapma, getirilerin ortalama getiri etrafındaki dağılımını ölçer.

Başka bir deyişle, Standart Sapma volatilitenin bir ölçüsüdür. Bu, getirilerin beklenen bir değer etrafında dağılma olasılığı olarak görülen finansal riskle ilgili kilit bir kavramdır.

Standart Sapmanın Artıları ve Eksileri

Standart Sapma göstergesinin kendi artıları ve eksileri vardır. Bunlara daha yakından bakalım.

Standart Sapmanın Artıları

Standart Sapma göstergesi tüm gözlemleri içerir. Aralık gibi diğer sapma ölçümleri, ara noktaları dikkate almadan yalnızca en dağınık noktaları ölçer. Bu nedenle, Standart Sapma genellikle diğer gözlemlerden daha güvenilir ve doğru bir ölçüm olarak kabul edilir.

Ayrıca, iki veri setinin Standart Sapması, özel bir birleştirilmiş Standart Sapma formülü kullanılarak birleştirilebilir. İstatistikte dağılım gözleminin diğer ölçümleri için benzer formüller yoktur. Ayrıca, diğer gözlem araçlarının aksine, Standart Sapma daha ileri cebirsel hesaplamalarda kullanılabilir.

Standart Sapmanın Eksileri

Standart Sapma, bir veri noktasının ortalamadan ne kadar uzakta olduğunu ölçmez. Bunun yerine, farkın karesini, ortalama ile gerçek varyanstaki ince ama göze çarpan fark ile karşılaştırır.

Ayrıca aykırı değerlerin Standart Sapma üzerinde daha güçlü bir etkisi vardır. Bu, özellikle ortalama ile farkın karesinin alındığını ve diğer veri noktalarına kıyasla daha yüksek bir sayı ile sonuçlandığını düşündüğünüzde geçerlidir. Bu nedenle, Standart Sapmanın doğal olarak aşırı değerlere daha fazla ağırlık verdiğini unutmayın.

Standart Sapma nasıl yorumlanır

Standart Sapma, Hareketli Ortalama ile ilgili fiyat değişimlerinin ölçeğini gösterir. Eğer gösterge değeri artarsa, piyasa volatiledir ve fiyat dalgalanmaları hareketli ortalamaya göre oldukça dağınıktır. Tam tersine, eğer gösterge değeri küçükse, piyasa volatilitesi düşüktür ve fiyat hareketli ortalamaya yakın kalır.

İşlemcilerin, piyasanın aktif ve sakinlik dönemlerinin genellikle birbirini izlediğini ve fiyatın her seferinde ortalama seviyeye dönme eğiliminde olduğunu bilmeleri gerekir:

 • Standart Sapma çizgisinin yükselmesi, kapanış fiyatı ve ortalama kapanış fiyatının önemli ölçüde farklı olmasından ötürü yüksek volatilite anlamına gelir. Aşırı Standart Sapma tepeleri, mevcut aktivitenin yakında sakinleşeceği ve bunu bir konsolidasyon döneminin izleyeceği konusunda uyarır.
 • Standart Sapma çizgisinin düşüşü, düşük volatilite anlamına gelir ve fiyatlar sabit olduğundan piyasanın hareketsiz olduğunu gösterir. Aşırı Standart Sapma dipleri, yaklaşan piyasa hareketine işaret edebilir.

GBPCAD grafiğindeki Aşırı Standart Sapma

Ayrıca, fiyat hareketinin önemini tahmin etmek için Standart Sapmanın mevcut değeri kullanılabilir. Standart Sapmadan daha büyük bir hareket, hareketin yönüne bağlı olarak-piyasanın ortalamanın üzerinde olan gücünü veya zayıflığını gösterir.

Son olarak, Standart Sapma göstergesi genellikle Bollinger Bantları gibi diğer daha karmaşık göstergelerin bir parçası olarak kullanılır. Bu bantlar, hareketli bir ortalamanın üstünde ve altındaki iki standart sapma olarak ayarlanır. Bollinger Bantları hakkında daha fazlasını okuyun.

Sonuç

Genel olarak, Standart Sapma göstergesi size şu konularda yardımcı olabilir:

 • Önemli piyasa zirveleri veya diplerinin seçimi.
 • Trendler içindeki hedef girişleri.
 • Fiyatlar eğer dar bir aralıkta işlem görüyorsa ve aniden yükselen Standart Sapma, fiyatları ortalamadan uzaklaştırıyorsa, kırılma ile işlem yapın.

Standart Sapma göstergesinin anlaşılması son derece kolaydır. Volatilitenin yüksek veya düşük olduğunu gösterir ve piyasaya doğru zamanda girmenize yardımcı olur.

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera