Hareketli Ortalama: Trendi bulmak için basit bir yol

Hareketli Ortalama, işlemlerde yaygın olarak kullanılan göstergelerden biridir. İşlemciler, sadeliği ve etkinliğinden ötürü bu göstergeyi sever.  Bu makalede, bu göstergenin ne olduğunu ve kârınızı arttırmak için nasıl kullanılacağını açıklayacağız.

Hareketli Ortalama Nedir?

Hareketli ortalama bir trend göstergesidir. Ortalama fiyat rakamlarını alır ve sonuç olarak fiyat hareketlerini dalgalanmalardan arındırır.

Hareketli Ortalama Türleri

MetaTrader'da dört ana Hareketli Ortalama türü vardır. Her bir türün fikrini anlamak önemlidir.

Basit Hareketli Ortalama

Genellikle, işlemciler Basit Hareketli Ortalamayı kullanır. Bu tür MA'lar, dikkate aldığı dönem için kapanış fiyatlarının ortalamasını gösterir. Sonuç olarak, tüm fiyatlar değer olarak eşittir. Örneğin, eğer 10 günlük MA'mız varsa, 10 kapanış fiyatının toplamını hesaplar ve 10'a böleriz. Her yeni kapanış fiyatı oluştuğunda, en eski fiyat artık sayılmaz.

Üstel MA ve Doğrusal Ağırlıklı MA

Üstel MA ve Doğrusal Ağırlıklı MA oldukça benzerdir. Bunlar en son fiyatları daha yüksek katsayı ile hesaplarlar. Sonuç olarak bu MA'lar fiyat hareketlerini en çok yansıtanlardır ve daha hızlı sinyal verirler. Dikkatli olun! Bu MA'lar hızlı sinyaller verir ancak bazıları sahte sinyaller olabilir.

Düzleştirilmiş MA

Düzleştirilmiş MA, basit MA'yı temel alır. İlk bakışta isminden, ana işlevini tanımlamak kolaydır. Bu MA, fiyat hareketlerini dalgalanmalardan en fazla temizleyendir. Bu MA, trendi tanımlamak için en iyisidir.

MetaTrader'da nasıl uygulanır

MA, MetaTrader'ın içinde ayarlanmıştır, bu nedenle indirmenize gerek yoktur. “Ekle”ye gidin – “göstergeleri” bulun – “trend”e gidin – ve Hareketli Ortalamayı göreceksiniz. Doğru ayarları uygulamak daha önemlidir.

MA Dönemi

Dönem, hesaplama için dikkate alınacak mum çubuğu sayısıdır. Daha büyük periyot, daha yumuşak MA ve daha doğru sinyaller olacaktır. Dönem ne kadar küçükse, MA fiyata o kadar yakın olacaktır.

MA'nın hangi periyodunun kullanılacağına dair tek bir kural geçerli değildir. Büyük zaman dilimlerine sahip grafikleri analiz eden işlemciler, 50, 100 ve 200 gibi periyotlara sahip MA'ları tercih eder. Daha küçük zaman dilimlerinde işlem yapmak için işlemciler 9, 12 ve 26 gibi küçük dönemleri tercih ederler.

MA Fiyatı

Birkaç seçenek mevcuttur. Kapanış, açılış, yüksek, düşük, medyan, tipik ve ağırlıklı kapanış fiyatları olabilir.

Açılış ve kapanış fiyatları konusu net, ancak medyan, tipik ve ağırlıklı fiyatlar nedir? Hepsi ortalamayı hesaplamak için farklı fiyatı kullanır.

 • Medyan fiyat, her dönem için işlem aralığının orta noktasıdır.
 • Tipik fiyat, her dönem için yaklaşık ortalama fiyattır.
 • Ağırlıklı ortalama, fiyat verilerindeki sayıların değişen önem derecelerini hesaba katar.

Bir örnek ile ele alalım. MA20, 20 dönemlik bir ortalamadır. Eğer 20 açılış fiyatı veya 20 kapanış fiyatını alırsak sonuç farklı olacaktır, dolayısıyla çizgiler de biraz farklı olacaktır. Resimde istediğiniz fiyat listesi türünü nereden seçeceğinizi görebilirsiniz.

Moving average median price.png

Ancak, genellikle işlemciler kapanış fiyatını kullanır.

MA Değişimi

Bu ayar, göstergeyi zaman içinde ileri ve geri çekmek için kullanılır. Sonuç olarak, MA yukarıya veya aşağıya doğru hareket edecektir.

Forex işlemlerinde Hareketli Ortalamalar nasıl kullanılır?

MA bir trend göstergesidir, bu yüzden bir trend tespiti ile başlayacağız. Piyasanın düşüşte mi yoksa yükselişte mi olduğunu öğrenmek istiyorsanız, bir kesişme size yardımcı olacaktır.

Altın kesişme

Daha küçük periyotlu olan bir MA, daha büyük periyotlu bir MA'yı aşağıdan yukarıya doğru kestiğinde, bu bir satın alma sinyalidir.

Golden cross moving average.png

Ölü kesişme

Daha küçük bir periyoda sahip MA, daha büyük periyodu olan bir MA'yı yukarıdan aşağıya doğru kestiğinde, bu bir satış sinyalidir.

Dead cross moving average.png

Hareketli Ortalama ve trend

Şimdi trend fonksiyonundan bahsedelim. Eğer gösterge düşerse, bu bir düşüş trendidir. Eğer MA yükselirse, bu bir yükseliş trendidir.

Hareketli Ortalama ve destek/direnç seviyeleri

Hareketli Ortalama, destek ve direnç seviyeleri olarak yüksek oranda kullanılır. Seviyelerin gücü MA dönemine bağlıdır. Periyot ne kadar büyük olursa, destek/direnç o kadar güçlü olur. Zaman çerçevesi de önemli bir rol oynar. Zaman çerçevesi ne kadar büyük olursa, MA'lar o kadar güçlü olacaktır. Eğer 200 saatlik MA'yı 200 günlük MA ile karşılaştırırsanız, ikincisi daha güçlü bir seviye olacaktır ve sonuç olarak, fiyatın bu seviyeye yakın dalgalanma olasılığı daha yüksektir.

MA'ları destek ve direnç seviyeleri olarak kullanarak pozisyon açmak için seviyeleri belirleme şansımız da olur. Fiyat MA'nın üzerine çıktığında, satın almak için bir sinyal olabilir. Tam tersine, MA'nın altında bir atılım satış için bir sinyal verecektir.

İpucu: Eğer fiyat MA'ya birkaç kez değerse, bu muhtemelen bir geri dönüşün yakın olduğu anlamına gelir.

Japon mum çubuğu grafiğini kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Buradaki formasyonlar, bir tersine dönüşün ve trendin devamının güçlü sinyallerini verebilir.

Hareketli Ortalama Avantajları

MA'ların büyük avantajı, sadece gösterge olmadıklarıdır; bunlar diğer teknik göstergelerin de bir parçasıdır. MA'lara dayalı en ünlü gösterge MACD'dir. MA'ları ayrıca Alligator, Bollinger Bantları, Ichimoku Kinko Hyo gibi işlem araçlarında da bulabilirsiniz.

MA'nın çok işlevliliği bir başka önemli faydadır. Bir trendin yönünü belirler ve grafikte görsel olarak gösterir. Ayrıca, trend dönüşlerini bulur ve son olarak MA potansiyel destek ve direnç seviyelerini gösterir.

MA, basitliği nedeniyle gerçekten etkili bir araçtır. Bu yüzden çok popülerdir.

Hareketli Ortalamanın Dezavantajları

Hiçbir yöntem mükemmel değildir ve hareketli ortalamaların da dezavantajları vardır. En çok tartışılan bazılarından bahsedelim.

 • Hareketli ortalamalar, yalnızca geçmiş fiyat bilgilerine dayalı trendleri çizer. Herhangi bir teknik analiz aracı gibi, grafik göstergeleri de yeni rakipler, sektördeki ürünlere yönelik yüksek veya düşük talep veya şirketin yönetimindeki değişiklikler gibi bir varlığın hareketinin gelecekteki performansını etkileyebilecek temel faktörlerdeki değişiklikleri hesaba katmaz.
 • Örneğin, üstel hareketli ortalamalarla, bir dönemin son günlerine daha fazla vurgu yapılıp yapılmaması gerektiği konusunda devam eden bir tartışma mevcut. Birçok işlemci, en son verilerin bir varlığın hareketinin yönünü daha iyi yansıttığına inanırken, diğerleri bazı günleri diğerlerinden daha önemli hale getirmenin trendi yanlış yansıttığına inanır.
 • Varlıklar genellikle hareketli ortalamalar tarafından yansıtılmayan döngüsel davranışlara sahiptir. Bu nedenle, piyasa çok fazla yukarı zıplar ve aşağı düşerse, hareketli ortalamaların önemli bir trend yakalaması pek olası değildir.
 • Her bir enstrümanın amacı, bir varlığın fiyatının gelecekte nerede olacağını tahmin etmektir. Ancak, eğer her iki yönde de hareket etmiyorsa, alım veya satımdan kâr etmek için bir sinyal sağlamaz.

Hareketli Ortalama ve diğer teknik göstergeler

İşlemcilere her zaman mükemmel bir göstergenin olmadığını, bu nedenle daha güçlü sinyaller almak için bunları birleştirmenin önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Örneğin Hareketli Ortalamalar, diğer göstergelerle birlikte iyi çalışır.

MA ve Momentum

Ortalama yön Endeksi, ADX veya MACD gibi momentum göstergeleri, fiyat hareketli ortalama kesişmesini tetikleyecek kadar hareket etmeden önce genellikle piyasa yönünde yaklaşan bir değişikliği gösterir. Bu nedenle, işlemciler genellikle bu tür momentum göstergelerini, piyasanın tepede veya dipte olduğuna veya mevcut trendde başka bir sıçrama yapmak üzere olduğuna dair erken uyarı işaretleri olarak kullanırlar.

MA ve Osilatörler

Osilatörler, MA'larla birlikte harikadır. Hareketli Ortalama kesişmeleri, RSI'dan piyasanın aşırı alımda veya aşırı satımda olduğunu gösteren işaretleri de doğrulayabilir. RSI genellikle olası trend değişikliklerinin erken işaretlerini almak için kullanılır. Bu nedenle, son fiyat değişikliklerine daha hızlı tepki verdikleri için üstel hareketli ortalamaların (EMA'lar) eklenmesi yardımcı olabilir. EMA 10 ile EMA 5 kesişmesi gibi nispeten kısa vadeli Hareketli Ortalama kesişmeleri, RSI ile birlikte çalışmak için en iyisidir. EMA 5, EMA 10'un altına düştüğünde, aşırı alım RSI göstergesini ve aşağı yönlü olası bir trend dönüşünü onaylar. Tersine, yukarı yönlü bir kesişme, piyasanın aşırı satıldığına ve yakında yükseleceğine dair ek bir gösterge sağlar.

Her zaman onay arayın. İşleme başlamak için en az iki eşleşen sinyale ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Hareketli Ortalama hakkında en çok sorulan 4 soru

Şimdi yeni başlayan yatırımcıların sorduğu en popüler soruları cevaplayalım.

Hareketli ortalama iyi bir gösterge midir?

Hiçbir gösterge mükemmel değildir. MA bir istisna değildir ve kendi artıları ve eksileri vardır. Trend tanımlaması için harikadır, ancak geciktirir ve en son bilgiyi göstermez. Yine de, kullanmak için en popüler göstergelerden biridir.

Hareketli Ortalama yöntemi neden kullanılır?

İşlemciler, sürekli güncellenen bir ortalama fiyat oluşturup fiyat verilerini düzeltmeye yardımcı olduğu için Hareketli Ortalama yöntemini kullanmayı tercih eder.

Farklı işlem stilleri için hangi hareketli ortalama kullanılmalı?

MA dönemi, işlemcinin tarzına ve hedeflerine bağlıdır. Kısa hareketli ortalamalar (5-20 periyot) en çok scalperlar ve güniçi işlemler için uygundur. Swing işlemi ile ilgilenen işlemciler, 20-60 periyoda sahip daha uzun hareketli ortalamaları seçeceklerdir. Pozisyon işlemcileri 100 veya daha fazla periyotlu hareketli ortalamaları tercih edeceklerdir.

Kripto için hangi Hareketli Ortalama kullanılır?

Genel olarak, MA ile hangi varlıkta işlem yaptığınızın önemi yoktur, daha çok işlemcinin tarzına bağlıdır. Bununla birlikte, kripto piyasası çoğunlukla trend piyasadır. Bu nedenle, fiyat hareketini düzeltmek ve genel trend yönünü belirlemek için Hareketli Ortalamaları kullanmak, kripto işlemleri esnasında gerçekten yardımcı olabilir.

Sonuç

Yukarıda okuduklarınızı genelleştirelim. Hareketli Ortalama, fiyat hareketlerini yansıtan trend teknik göstergesidir. Bu bir trend göstergesidir, bu nedenle piyasa yükseliş veya düşüş trendindeyken en iyi sonucu verir. Fiyat MA'nın üzerindeyken ve bir altın kesişme gördüğünüzde satın alın. Fiyat MA'nın altına düştüğünde ve ölü bir kesişme ile karşılaştığınızda satın.

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera