Mum çubuğu Formasyonları

Birçok farklı mum çubuğu formasyonu mevcut. Yatırımcılar bu modelleri grafikte gördükleri anda buna göre hareket ederler. Sonuç olarak, belirli bir fiyat hareketinin belirli bir formasyonu takip etme olasılığı yüksektir.

Yatırımcılar mum çubuğu formasyon grafiklerin görsel analizle incelerler. MetaTrader için farklı tanıma göstergeleri de vardır. Bu araçları İnternette bulabilir ve işlem yazılımınıza yükleyebilirsiniz. Her ne kadar, gösterge veya uzman danışman sizin için grafiklerdeki kalıpları gösterse bile, her formasyonun ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir.

İki ana mum çubuğu tipi vardır: ters dönüş kalıpları ve devam kalıpları. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, bir önceki fiyat hareketine göre piyasanın muhtemel yönünü göstermektedir.

Trend dönüş formasyonları

Trend dönüş formasyonları, bir trendin yön değiştirmesi veya derin bir düzeltme yapması olasılığının yüksek olduğunu gösterir. Bu formasyonlar, yeni trendin veya büyük bir karşı trend hareketinin başlangıcında olası giriş noktalarını belirlemeye yardımcı olur.

Her geri dönüş formasyonu aynı ağırlığa sahip değildir. Böyle bir kalıbın nerede gerçekleştiği ve öncesinde olanlar çok önemlidir. İki durumda ters dönüş sinyali çok güçlüdür:

● Bir önceki trend güçlü ve dik olduğunda.

● Eğer ters dönüş mum çubuğu formasyonu güçlü bir direnç/destek seviyesinin yakınında oluşursa.

Aşağıdaki resimde, güçlü bir geri dönüş sinyali örneğini görebilirsiniz: güçlü bir yükseliş trendinden sonra oluşan geri dönüş mum çubuğu formasyonu.

cp1.png

Devamlılık görünümleri

Devamlılık görünümleri, piyasanın bir duraklamadan sonra mevcut bir trendi sürdüreceğini gösterir. Bu formasyonlar, bir trend doğrultusunda yeni bir giriş noktası bulmaya yardımcı olmanın yanı sıra, halihazırda açık olan pozisyonları tutmak veya bunlara ekleme yapmak için kanıt sağlar.

cp2.png

Ters dönüş formasyonlarını tanımanın devam formasyonlarını tanımaktan daha kolay olduğuna dikkat edin. Sonuç olarak, yeni başlayan yatırımcılar olarak size öncelikle ters dönüş formasyonlarını öğrenmeye başlamanızı öneririz.Mum çubuğu formasyonlarını yükseliş ve düşüş formasyonları olarak ayırmak da mümkündür. Çoğu durumda, birbirlerinin ayna gibi yansıması şeklindedirler.Aşağıdaki derslerde, en popüler geri dönüş ve devam mum çubuğu formasyonlarını açıklıyoruz. 

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera