Market Facilitation Index

Bill Williams tarafından geliştirilen teknik göstergeler üzerinde çalışmaya devam edelim. Market facilitation index (MFI) fiyat hareketlerinin arkasındaki güç veya zayıflığı ölçer. İsminden de anlayacağınız gibi, göstergenin ardında yatan fikir işlemleri sizin için kolaylaştırmaktır. MFI kullanarak şu 3 önemli şeyi söyleyebilirsiniz:

 • mevcut trendin işlem yapmak için yeterince güçlü olup olmadığını;
 • yeni bir trendin ne zaman başlayabileceğini;
 • ne zaman işlem yapmaktan kaçınmak gerektiğini.

Metatrader'da grafiğinize eklemek için “Ekle”ye tıklayın, “Göstergeler”, “Bill Williams” ve ardından “Market Facilitation Index”ini seçin.

MFI fiyat (aralık) ve hacimdeki değişiklikleri birleştirir. İşte formülü:

MFI = (Tepe – Dip) / Hacim

Göstergede 4 renk barı bulunur. Her rengin belirli bir anlamı vardır ve piyasanın hacimdeki değişime nasıl tepki verdiğini gösterir.

Yeşil. Hem MFI hem de hacmin yükselmesi durumunda yeşil çubuk oluşur. Bu, giderek daha fazla yatırımcının mevcut yönde piyasaya katıldığı anlamına gelir. Bir başka deyişle, güçlü bir trende işaret eder, böylece bu trende uygun olarak pozisyon açabilirsiniz.

Kahverengi. Hem MFI, hem de hacim düştüğünde kahverengi bir çubuk görünür. Buna “zayıflama” da denilir. Yatırımcıların tereddüt ettiklerine ve artık trende devam etmek istemediklerine işaret eder. Sonuç olarak, bu trende katılmanız önerilmez. Birkaç kahverengi bar, trendin potansiyel olarak tersine dönüşünün işaretidir.

Mavi. MFI arttığında mavi çubuk oluşur, ancak hacim düşer. Fiyat, trend değişikliğinden önce kısa ömürlü ani bir çıkış yapabilir. Mavi çubuklar, yeni başlayanların trende girdiği zamanlarda görünür, ancak profesyonel yatırımcılar bu durumun zaten çok tehlikeli olduğunu bilir.

Pembe. MFI düşerken alçalma olarak da bilinen pembe bir çubuk görünür, ancak hacim büyür. İşleme ilginin arttığını ve alıcılar ile satıcılar arasındaki aktif mücadeleyi yansıtır. Taraflardan biri kazandıktan sonra, fiyat muhtemelen destek veya direnç seviyelerini kırarak büyük bir hamle yapacaktır. Bununla birlikte, MFI breakout yönünü belirlemek için kullanılamaz.

AC3.jpg

MFI kullanarak işlem yapma

MFI çubuklarının renkleri yatırımcılara piyasa ile ilgili önemli bilgiler sağlar. Artan hacime karşılık gelen yeşil veya pembe çubuklar genellikle bir işlem fırsatı olduğu anlamına gelir. Ayrıca, işlem koşullarının daha iyi veya daha kötü olup olmadığını görmek için göstergenin çubuğunu bir öncekiyle karşılaştırabilirsiniz.

Diğer birçok teknik gösterge gibi, sadece MFI temelli işlem yapmak en iyi seçenek değildir. Bill Williams, MFI'yi Fraktallar ve diğer göstergelerle, örneğin Alligator veya Hareketli Ortalama ile birleştirmeyi tavsiye etmiştir.  

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera