Bill Williams teorisi

Bill Williams, ticaret psikolojisi ve kaos teorisini içeren benzersiz yaklaşımlarıyla tanınan ünlü bir Amerikan tüccarıdır. Williams birkaç tane teknik gösterge geliştirmiştir (Hızlandırıcı/Yavaşlatıcı Osilatör, Alligator, Muhteşem Osilatör, Fraktallar, Gator Osilatör ve Market Facilitation Endeksi). Bu göstergeleri Metatrader'de bulabilirsiniz (“Ekle”ye tıklayın, “Göstergeler”i ve ardından “Bill Williams”ı seçin).

Bill Williams, temel ve teknik analizin güzel işlemler için yeterli olmadığını düşünüyor, çünkü bunlar yatırımcıların çalkantılı, doğrusal olmayan ve kaotik olan gerçek piyasayı görmelerine izin vermiyor.

Williams'a göre piyasanın bir yapısı var. Bir yatırımcı başarılı olmak için, bu yapıyı anlamak zorundadır. Piyasanın yapısı 5 boyuttan oluşur:

 • Fraktal
 • Momentum
 • Hızlanma / Yavaşlama
 • Bölge
 • Denge çizgisi

Williams, piyasanın tüm boyutlarını anlamanız gerektiğini söyler.

Piyasalar fraktal bir yapıya sahiptir. Bunun anlamı piyasayı oluşturan formlar sırayla daha küçük kopyalara bölünebilen formlardan oluşurlar. Bir yatırımcının aldığı herhangi bir karar davranışsal bir fraktaldır. Kârlı işlemler yapmak için, çok sayıda yatırımcının davranışsal fraktalını tanımak gerekir. Bu, yatırımcıya piyasanın yönünü tahmin etmesinde yardımcı olur.

Yatırımcılar, piyasanın kargaşasını olumsuz bir şey olarak düşünmelidir. Williams, kaosu sebep ve sonuç olarak değil rastgele yönetilen daha üst bir düzen biçimi olarak adlandırır. Piyasa, gizli bir yapı tarafından tanımlanan en az dirençli yolu takip eder, tıpkı bir nehrin akışı gibi, nehrin akış yönü nehrin yatağına bağlıdır. Yatırımcı, piyasanın yapısını keşfetmek ve buna göre işlem yapmak zorundadır.

Ek olarak, bir yatırımcının “kendi alt yapısını”, yani piyasanın davranışlarını, reaksiyonlarını ve hareketlerini belirleyen tepkilerin rutinlerini ve piyasanın günlük alışkanlıklarını bilmesi gerekir.

Yatırımcının amacı, piyasanın yapısı ile ilgili bilgisini, kişisel bilgileri ile birleştirmektir. Bill Williams, yaklaşımına “kârlılık” adını verdi. Williams'a göre, yatırımcı kendisinden şüphe etmekten vazgeçmeli ve işlem yapmaktan zevk almalıdır. Temel olarak, Williams sakin olmanızı ve devam etmenizi önerir: işlem yapın, öğrenin, deneyim kazanın ve para kazanın. Bill Williams tarafından geliştirilen göstergeleri kar etmek için nasıl kullanacağınızı keşfetmeye hazır olun!

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera