Fibonacci dizisi

Fibonacci dizileri, trendleri analiz etmenize yardımcı olacak bir araçtır.

Fibonacci dizileri, fiyat tablosunun yüksek veya düşük bir kısmından, Fibonacci düzeltmelerinin dikte ettiği bir dizi noktadan çizilen trend çizgileri kümeleridir. Tıpkı Fibonacci düzeltmesinde olduğu gibi, bir aracı seçmeniz ve bir taban çizgisi ile yüksek dalgalanma noktası ve düşük dalgalanma noktasını bağlamanız gerekir.

Sonra, ikinci uç noktadan birinci uç nokta seviyesine kadar, yüksek ve alçak nokta arasındaki dikey mesafelere eşit uzaklıkta görünmez bir dikey çizgi çizilir. Daha sonra ilk uç noktadan üç trend çizgisi çizilir, böylece bu trend çizgileri %38.2, %50.0 ve %61.8 Fibonacci seviyelerinde görünmez dikey çizgiden geçerler.

Fibonacci fan.png

Fibonacci dizisi çizgileri, fiyatın tersine dönebileceği destek veya direnç saptama noktaları olarak işlev görebilir. Bir düzeltme başlar başlamaz, Fibonacci dizisi özel olarak dikkat etmeniz gereken alanları görmenizi sağlayacaktır.

 1. %38.2 Fibonacci'deki düzeltmeler (geri çekilmeler) sığ kabul edilir ve ana trendin devam ettiğini gösterir.
 2. %50'deki geri çekilmeler orta düzeydedir ve oldukça sık gözlemlenebilir.
 3. Altın oran olarak adlandırılan %61.8'deki bir düzeltme daha nadirdir, ancak bu destek/direnç seviyesi üçlüsünün en güçlüsü olacaktır.

Dizinin özellikleri nedeniyle, çizgiler ne kadar uzarsa (zaman içinde), iki işaret noktasının tam olarak yerleştirilmesine daha duyarlı olduklarına dikkat edin. Bu, işaret noktalarından herhangi birinin yerleştirilmesinde küçük bir değişiklik yapılması, uzantı çizgilerinde daha büyük hareketlere neden olabilir demektir. Dizi uzadıkça genellikle kesinliğini kaybeder. Fiyat artık dizinin destek veya direnç alanlarına yanıt vermiyorsa, göz ardı edilir (bu, etkin grafik alanının dışına çıktığında olabilir).

Bazen teknik analistler, fiyatların farklı dalgalanışlarını kullanarak birkaç Fibonacci dizisi çiziyorlar. Bu, fiyatın potansiyel ters alanlarının daha hassas bir şekilde yerleştirilmesine izin verir.

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera