Aralıklar

Aralıkta işlemler, piyasanın net bir yönü olmadığında gerçekleşir. Ne boğa ne de ayılar bir trend başlatamaz ve fiyat yatay bir seyir halindedir. Ancak, yükseliş veya düşüş trendinin olmaması işlem yapmaktan kaçınmak için bir neden değildir. Piyasa aralıkta iken kar elde etmek oldukça mümkündür.

Aralık işlemcileri, fiyatların bir süre boyunca aynı yatay seviyeler arasında işlem göreceği gerçeğine güvenir. Fiyatın hem direnç hem de destek noktasından birçok defa döneceğini beklerler. Yatırımcının amacı, direnç noktasından satış yaparak ve destek noktasından da alış yaparak fiyat aralığındaki dalgalanmalardan faydalanmaktır.

1.png

Başlıca döviz çiftlerinin (EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, AUD/USD, NZD/USD ve USD/CAD) daha fazla trend gösterdiğine dikkat edin. Düzeltme zamanları vardır, ancak yine de aralık işlemleri için daha az uygundurlar. Çaprazlar (EUR/GBP, CHF/JPY, AUD/CAD ve GBP/JPY) aralıklarda daha fazla zaman harcarlar.

Aralıkta nasıl işlem yapılır?

Aralıkta işlem yapan yatırımcının ilk adımı, aralığın sınırlarını tanımlamak veya bir başka bir deyişle, destek ve direnç noktalarını bulmaktır. Bunu yapmanın en basit yolu, grafiğin önceki tepe ve dip değerlerini kontrol etmektir. Tepeler yatay bir çizgide hizalanmış ve düşükler de aynı şekilde ise, direnç ve destek alanlarını bulmuş olabilirsiniz. Tabii ki, gerçekte, tepeler tam olarak aynı çizgide konumlanmazlar ve aynı şekilde diplerde. Bununla birlikte, piyasa bir yükseliş trendindeki gibi tepenin daha üstü veya tepenin dibi gibi formlar almıyorsa (veya bir düşüş trendinde diplerin tepesi veya dibi gibi). Bollinger bantları da, dinamik desteği ve onu sınırlayan direnci temsil ettikleri için aralığın sınırlarını takip etmeye yardımcı olabilir.

2.png

İkinci adım, fiyatın aşırı alım ve satım durumlarını takip etmektir. Buradaki fikir, bir döviz çifti aşırı alım olduğunda satmak (dirençte) ve aşırı satış olduğunda (destekte) almaktır. Aşırı alış/satış koşullarını tanımlamak için, yatırımcılar “osilatörler” adı verilen bir tür teknik gösterge kullanırlar. Bu göstergeler merkezi bir seviye etrafında döner.

Bir osilatör merkezi bir çizgiden yükseldiğinde ve tepede aşırı yüksek bir alana ulaştığında, çiftin aşırı satın alındığı anlamına gelir. Parite direnç bölgesinin yakınında ise, satış zamanıdır.Bir osilatör merkezi bir çizgiden düşüp aşağıda aşırı dip bir alana ulaştığında, çiftin aşırı satıldığı anlamına gelir. Parite destek bölgesinin yakınındaysa, satın alma zamanı gelmiştir.En popüler osilatörler RSI, CCI ve Stokastik'tir. Stokastik fiyat hareketine en duyarlı olarak görünmektedir.

Özetle, fiyat aralığın sınırlarından birine ulaşıyor ve bir osilatörden gelen sinyal, işleme girmek için tetikleyicidir. Direnç/desteğin yakınında ters yönlü bir mum kalıbı varsa, başarılı bir işlem olasılığı daha yüksek olacaktır.

3.png

Risk yönetimi

Risk yönetimi işlemlerin risklerini sınırlamak için her zaman gereklidir. Aralık işlemi yapan yatırımcılar için ana risk, aralığın kırılmasıdır. Başarılı Aralık işlem stratejisi, küçük fakat tutarlı karlar elde etmeyi ve zararları en aza indirmeyi içerir.

Piyasa çok volatilite değilken, piyasada aralık işlemleri yapmak iyidir. Sonuç olarak, volatilite arttığında işlem yapmanız önerilmez. Haber etkinlikleri fiyatı bir yönde çok uzaklara gönderebilir. Sonuç olarak, aralıkta işlem yapmayı planlıyorsanız, seçtiğiniz para birimlerinin önemli bir veri açıklamasının planlanmadığından emin olmak için ekonomik takvimi kontrol edin.

Aralık işlemlerinde Kar Al ve Zararı Durdur emirlerinin kuralları çok basittir. TP, aralığın karşı tarafına yerleştirilirken, SL aralığın genişliğinin yaklaşık yarısına ayarlanır. Bu, 2:1 getiri risk oranını korurken, aynı zamanda bir düzeltme için yeterli alan sağlar. Pozisyona ekleme ve kısmen kapatma yapılması önerilmez. Öncelikle, pozisyona ekleme yapmak, gereksiz yere riske maruz kalmanızı artıracaktır. İkincisi, TP uzak olmadığı için işlemi kısmen kapatmaya çalışmak anlamsız olacaktır.

Sonuç

Aralık işlemlerinin basit bir mantığı vardır ve yeni başlayanlar tarafından bile uygulanabilir. Aynı zamanda, aralıkta işlem yapmak için piyasanın belirsizlik durumunda olduğunu unutmamak gerekir. Bir aralığın sınırları değişken olabilir ve sahte kırılmalar olabilir. Sonuç olarak, bu tür bir işlem disiplinli risk yönetimi gerektirir.

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera