Fibonacci Düzeltmeleri Nasıl Kullanılır

Fibonacci düzeltme seviyeleri nelerdir?

İşlem yaparken sadece sezgilerinize güvenmek yeterli değildir. Başarıya ulaşmak için, işlemcilerin varlık fiyatlarının hareketini tahmin ederken çeşitli teknikler ve araçlar kullanabilmeleri gerekir. Bu araçlardan biri de Fibonacci düzeltme seviyeleridir. Fibonacci düzeltme seviyeleri, fiyat hareketinde potansiyel destek ve direnç seviyelerini gösteren bir fiyat grafiğindeki yatay çizgilerdir. Bu, işlemcilerin, trende devam etmeden önce fiyatın hangi noktada bir önceki seviyeye geri dönebileceğini görmelerine yardımcı olur.

Bu makalede, Fibonacci düzeltmeleri, bunları işlemlerinizde nasıl hesaplayıp uygulayabileceğiniz, Fibonacci düzeltmeleriyle başka hangi araçların uyumlu olduğu ve bu aracı kullanırken hangi sınırlamalarla karşılaşabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Fibonacci düzeltme seviyeleri için formül

Fibonacci düzeltme aracı matematiğe dayanmaktadır. Fibonacci düzeltme seviyelerini belirlemek için aşağıdaki formülü uygulamanız gerekir:

UR = H - ((H - L) * yüzde) – yükseliş trendi hareketi için; veya

DR = L + ((H - L) * yüzde) – düşüş trendi hareketi için,

burada

 • UR, yükseliş trendi düzeltmesidir;
 • DR, düşüş trendi düzeltmesidir;
 • H yüksek fiyattır;
 • L düşük fiyattır.

Çoğu işlem platformu bu hesaplamaları otomatik olarak yapabilir, ancak bunu kendi başınıza nasıl yapabileceğinizi anlamak yine de iyidir.

Fibonacci düzeltme seviyeleri nasıl hesaplanır

Artık Fibonacci düzelme seviyelerinin formülünü bildiğinize göre, bunları nasıl hesaplayacağınızı öğrenebilirsiniz.

İlk olarak, bir fiyat grafiğine bakmanız ve iki fiyat noktası seçmeniz gerekir – bir yüksek fiyat noktası ve bir düşük fiyat noktası. Daha yüksek tepelerin veya daha düşük diplerin olmadığından emin olmak çok önemlidir. Eğer bunları yanlış tanımlarsanız, hesaplamalarınız yanlış olacak ve doğru düzeltme seviyelerini kaçıracaksınız demektir. Ardından, yüksek ve düşük değerleri bulduktan sonra, formülde bu iki sayıyı kullanabilir ve bu belirli fiyat hareketi sektörü için düzeltme seviyelerini hesaplayabilirsiniz.

Fibonacci oranları nelerdir?

Ancak, sadece yüksek ve düşük değerleri bilmek yeterli değildir. Ayrıca formülde hangi yüzdeyi kullanacağınızı da bilmeniz gerekir. Fibonacci düzeltme seviyelerini hesaplarken, işlemciler Fibonacci oranlarını kullanırlar.

Fibonacci oranları, bir fiyat hareketinin destek ve direnç seviyelerini belirleyen, seçilen bir fiyat aralığının yüzdeleridir. Fibonacci oranları, Fibonacci sayılarından türetilmiştir – her sayının önceki ikisinin toplamı olduğu bir sayı dizisi. Bir Fibonacci sayısını bir sonraki sayıya bölerseniz sonuç 0.618 (%61.8) olacaktır. Aynı sayıyı sağındaki ikinci sayıya bölerseniz, 0.382 (%38.2) ve ardından 0.236 (%23.6) elde edersiniz. Bu oranların %50 ile birlikte fiyat hareketlerindeki destek ve direnç seviyelerini temsil ettiği ortaya çıktı, bu yüzden Fibonacci düzeltme seviyelerini belirlemek için kullanılıyorlar.

Örneğin, bir varlığın fiyatının 15$'dan 18.43$'a yükseldiğini varsayalım. Bu durumda, Fibonacci düzeltme seviyelerini bulma formülü şöyle görünür:

18.43$ - ((18.43$ - 15$) * yüzde)

Sonuç olarak, şu düzeltme seviyelerini elde edeceğiz: 17.62$ (% 23.6 ile), 17.12$ (% 38.2 ile), 16.71$ (% 50 ile) ve 16.31$ (% 61.8 ile).

Bir grafikte Fibonacci düzeltme seviyelerini nasıl uygulayabilirsiniz?

Fibonacci düzeltme seviyeleri, bir işleme girmek için en uygun anı bulmanın bir yolu olarak grafiklerde kullanılabilir. Bu aracı uygulamanın en yaygın yolu, istikrarlı bir işlem sonrasında fiyatın Fibonacci seviyelerinden birine geri çekilip çekilmediğini görmektir. Örneğin, önemli bir artıştan sonra varlık fiyatının %23.6 düştüğünü ve ardından tekrar yükseldiğini görürseniz, işleme girmek için iyi bir zaman olabilir.

Bir Fibonacci düzeltmesini nasıl çizersiniz?

Açıklanamayan doğasına rağmen, Fibonacci düzeltme seviyeleri, özellikle diğer teknik analiz yöntemleriyle birleştiğinde, fiyat hareketi tahmini için güvenilir bir araç olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bir Fibonacci düzeltme çizgisi çizmek bazı işlemciler için oldukça zor görünebilir çünkü kötü çizilen bir çizgi yanlış sonuçlara yol açabilir ve tüm işleminizi mahvedebilir. Bu yüzden Fibonacci düzeltmelerinin nasıl düzgün şekilde çizileceğini bilmek önemlidir.

Neyse ki, çoğu işlem platformunda yerleşik Fibonacci aracı bulunur, bu nedenle aslında çizgiyi ve seviyeleri manuel olarak çizmeniz gerekmez. Ancak yapmanız gereken, en son fiyat hareketini dikkatlice incelemek ve yüksek swing ve düşük swing noktalarını seçmektir. Ardından, sözde temel çizgiyi çizmek için imlecinizi düşük noktadan yüksek noktaya (yükseliş trendi için) veya yüksek noktadan düşük noktaya (düşüş trendi için) sürüklemeniz gerekir. Bundan sonra, yazılım otomatik olarak Fibonacci seviyelerini yerleştirecek ve potansiyel destek veya direnç seviyelerini grafiğinizde görmenize ve işlem stratejinizi buna göre oluşturmanıza izin verecektir.

1.png

Fibonacci düzeltmesini kullanarak işlem yapma

Fibonacci düzeltme seviyelerini işlem stratejinize dahil etmenin birçok yolu vardır.

Varlık fiyatları düz bir çizgide hareket etmez. Bir trend içinde bazı düzeltmeler olabilir, bunun ardından fiyat tekrar rayına döner. Bu durumda, Fibonacci düzeltme seviyeleri, fiyatın ne zaman destek ve dirençle karşılaşacağını ve genel trendle hareket etmeye devam edeceğini size gösterebilir. Bu bilgiyi, bir işleme girmek için en uygun zamanı bulmak ve hatta geri çekilme seviyelerinde otomatik giriş noktaları ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Trendle birlikte veya trende karşı işlem yapıyor olmanız önemli değil; bir varlığın sıçrayabileceği veya geri dönebileceği bir yer bulmak için Fibonacci düzeltmesini kullanın. Ayrıca, bu çizgiler Zararı Durdur ve Kârı Al emirlerini yerleştirmenize de yardımcı olur.

Genellikle, işlemciler güvenli tarafta olmayı ve fiyat Fibonacci seviyelerinden birinden sıçradığında işleme girmeyi tercih ederler. Ancak bazı işlemciler agresif bir işlem tarzı seçer ve bir işleme girmeden önce fiyatın yükselmesini beklemez. Bu durumda, bir güvenlik önlemi olarak Zararı Durdur emri yerleştirmek için Fibonacci düzeltme seviyeleri de kullanılabilir.

Zararı Durdur ve Kârı Al emirlerini yerleştirme

Genellikle, işlemciler bir varlık satın aldıktan sonra bir sonraki Fibonacci seviyesinin hemen altına veya bir varlık sattıktan sonra bir sonraki seviyenin üzerine bir Zararı Durdur emri yerleştirirler. Bu şekilde trend tersine dönerse kayıplarınız en aza indirilir.

Kârı al emri biraz farklıdır çünkü bazı işlemciler işlemin bir kısmını en yakın direnç çizgisinde kapatmayı ve Zararı Durduru başa baş noktasına taşımayı tercih ederler. Fibonacci düzeltmesi ile işlem yaparken, emrinizi 2-4 eşit parçaya bölmeyi düşünün ve fiyat Fibonacci seviyelerinden birine her dokunduğunda bir parçayı kapatın. Kârınızı tamamen ayırmak için son kısmı 0.0 seviyesinde kapatabilirsiniz.

Diğer araçlarla Fibonacci düzeltmesi

Fibonacci düzeltmeleri potansiyel destek ve direnç seviyelerini belirlemek için kullanıldığından, bir sonraki hareketinize karar vermeden önce diğer araçları ve yöntemleri kullanmak daha iyidir. Fibonacci düzeltmeleriyle kullanılabilecek diğer araçlar şunlardır:

 • Trend çizgileri. Fiyat hareketi yörüngesi boyunca bir trend çizgisi çizer ve aynı anda Fibonacci düzeltmelerini kullanırsanız, trend çizgisinin düzeltme seviyelerini geçtiğini göreceksiniz. Bunun gerçekleştiği yerler, işleme girmek için en uygun noktalar olarak kabul edilir.

2.png

 • Hareketli ortalamalar. Hareketli ortalamalar, potansiyel destek ve direnç alanlarını belirlemek için kullanışlıdır. Özellikle 200 dönemlik hareketli ortalama, genellikle Fibonacci düzeltmeleriyle birlikte kullanılır, çünkü %50 düzeltme seviyesiyle çakışırsa, bu seviyede büyük olasılıkla bir düzeltme olacaktır. Bu nokta, piyasaya girmek veya kâr elde etmek için harika bir yerdir.

3.png

 • Mum çubuğu formasyonları. Düzeltme seviyelerinin yakınında ters mum çubuğu formasyonu aramak, destek veya direncin ortaya çıkma olasılığının olduğundan emin olmak için iyi bir yoldur. Bu nedenle, mum çubukları arasında yolunuzu bilmek, Fibonacci düzeltme seviyelerini daha fazla anlamanıza yardımcı olabilir. Diğer teknik göstergeler olmadan kullanıldığında mum çubuğu formasyonlarının güvenilmez olduğuna ve çok sayıda yanlış sinyal verebileceğine dikkat edin. Bunları Fibonacci düzeltme, RSI osilatörü veya hacim analizi ile kullanmayı deneyin.

4.png

Fibonacci düzeltme seviyelerini kullanmanın sınırlamaları

Fibonacci düzeltme seviyeleri, potansiyel destek ve direnç seviyelerini belirlemek için popüler bir araç olsa da, fiyatın bu seviyelerden sıçrama yapacağının garantisi yoktur. Trendin, mevcut trendin tersi yönde ilerlemeye devam etmesi ve fiyat hareketinde geri dönüşün sinyalini vererek hiçbir Fibonacci seviyesinde durmaması da mümkündür.

Diğer bir konu ise fiyatın tam olarak hangi seviyede tersine döneceğini tahmin etmenin imkansız olmasıdır. Bu nedenle, diğer araçlar veya onay sinyalleri (fiyat sıçraması gibi) olmadan tek başına Fibonacci düzeltmelerini kullanmak, fiyatın trendle devam edip etmeyeceği ve ne zaman devam edeceği konusunda somut bir tahminde bulunmaz.

RSI osilatörü, Fibonacci düzeltmesi ile birlikte inanılmaz derecede iyi çalışır. Birlikte bir işleme girmek ve işlemden çıkmak için daha güvenilir sinyaller sağlarlar.

Sözün özü

Fibonacci düzeltmesi, işlemlerde kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biri olabilir, çünkü bir işlemcinin hangi seviyede alış yapması veya satması gerektiğini gösterebilir. İşleme girmek veya çıkmak için en iyi zamanları ve zararı durdur emrinin nereye yerleştirilebileceğini gösterir. Fibonacci düzeltmesinin en iyi yanı, bir işlemcinin geleceğe bakmasına ve fiyat onlara ulaşmadan önce olası destek ve direnç seviyelerini tahmin etmesine izin vermesidir. İşlemciler arasında çok popüler olmasına rağmen, Fibonacci düzeltmesi hala yanılmaz bir araç değildir, bu nedenle mümkün olan en iyi tahmini elde etmek için onu diğer araçlar ve yöntemlerle birleştirmek çok önemlidir.

Sıkça sorulan sorular

 • Fibonacci düzeltmeleri nasıl çizilir?

  Fibonacci düzeltmelerini çizmek için, bir yüksek swing ve bir alçak swing tanımlamanız gerekir. Ardından, bir çizgiyi düşükten yükseğe (yükseliş trendi için) veya yüksekten düşüğe (düşüş trendi için) sürükleyin. Fibonacci düzeltme seviyeleri, grafiğinizde otomatik olarak görünecektir.

 • Fibonacci düzeltmeleri nasıl çalışır?

  Fibonacci düzeltmeleri, potansiyel destek ve direnç seviyelerini belirlemeye yardımcı olur. Bir fiyat direnç seviyelerinden birine ulaştığında, oradan sekebilir ve mevcut trendle devam edebilir. 

 • Fibonacci düzeltmeleriyle nasıl işlem yapılır?

  Fibonacci düzeltmeleri birçok işlem stratejisinde faydalıdır. Fiyat hareketlerini tahmin etmenize ve giriş ve çıkışlarınızı buna göre planlamanıza olanak tanır.

 • Fibonacci düzeltmeleri nasıl kullanılır?

  Destek ve direncin oluşabileceği fiyat seviyelerini bulmak için Fibonacci düzeltmelerini kullanabilirsiniz. Bu, işleme girmek için en uygun zamanı bulmanıza, otomatik giriş noktalarını ayarlamanıza veya bir zararı durdur yerleştirmenize yardımcı olabilir.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera