Bir işlem stratejisini nasıl test edersiniz

 İlginç bir işlem stratejisi bulduğunuzda (veya kendiniz tasarladığınızda), paranızın üzerine bahse girmeden önce geçmişte işe yarayıp yaramadığını kontrol etmeniz gerekir. Tarihsel veriler üzerinden bir stratejiyi kontrol etme sürecine   geri dönük test etme   denir.

Stratejinizi geriye dönük olarak test ettiğinizde, stratejinin performansını farklı zaman aralıkları ve farklı piyasa koşullarında (trendler, aralıklar) kontrol ettiğinizden emin olun.

2 çeşit geriye dönük test vardır: manuel ve otomatik. Otomatik geri test, belirli teknik koşullar sağlandığında sizin için işlemleri açan ve yöneten Uzman Danışmanlar (EA) gibi programlar yardımıyla yapılır. Bir EA oluşturmak için MQL4 programlama dilini ve syntax yani sözdizimini bilmeniz gerekir. Sonuç olarak, çoğu durumda, daha basit ve daha güvenilir bir manuel test daha iyi bir çözüm olabilir.

Bu basit adımları takip edin.

 Adım 1. Stratejinizi geriye dönük test etmek istediğiniz döviz çiftinin grafiğini açın. Her seferinde tek bir döviz çiftini analiz etmek en iyisidir. Backtesti gerekirse bir başka çift için daha sonra da yapabilirsiniz. Gerekli göstergeleri ve araçları tabloya uygulayın. Grafiği önceki döneme kaydırın.

Adım 2. Test ettiğiniz stratejiye uygun kurulumları arayan mum çubuğu grafiğini kontrol edin.

Adım 3. İşlem stratejinize uyan işlem kurulumunu bulduktan sonra, geçmiş işlem olasılıklarını not edin. Tarihi, giriş noktasını, zararı durdur emrini, karı al emrini ve gerekli gördüğünüz diğer bilgileri yazmalısınız.  

 Adım 4. Başka bir olası işlem kurulumu bulana kadar işlemi tekrarlayın ve ardından 3. adıma geri dönün.

Potansiyel işlem sonuçlarını aldığınızda (Excel kullanmanızı öneririz), işlem stratejisinin kazancını hesaplamak kolay olacaktır.

Stratejinizin geriye dönük testlerde düşük performans gösterdiğini tespit ederseniz, karlı bir stratejiye ulaşana kadar gözlemlerinize bağlı olarak bir değişkeni değiştirmeyi düşünün.

 Bir işlem stratejisinin manuel olarak tekrar test edilmesi zaman ve disiplin gerektirir. Ancak, doğru yapılırsa, stratejinin başarı oranı hakkında iyi bir fikir verecektir. Kendi faydanız için bir strateji testi yaptığınızı unutmayın. Ek olarak, manuel geriye dönük test etme sizin piyasayı daha iyi anlamanızı sağlayacak ve giriş - çıkış seviyelerini belirleme konusunda pratik yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Piyasanın değişme eğiliminde olduğunu anlamak önemlidir. Bu nedenle, geriye dönük testlerin sonuçlarında başarılı sayılan bir strateji, gelecekte de aynı başarı oranını göstermeye devam edecektir diye bir kural yoktur. Bu yüzden, her stratejiye mantıklı bir risk yönetimi eşlik etmelidir.   

Подводка к статье - тестирование-01.jpg

 

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera