Timsah

Timsah, Bill Williams tarafından geliştirilen bir göstergedir. Amacı, bir trendi ve yönünü tanımlamak, kötü sinyaller arasından iyi sinyalleri filtreleyip kayıplara neden olabilecek range-bound piyasadan uzak durmaktır.

Gösterge geleceğe doğru dengelenen 3 hareketli ortalamadan oluşmaktadır:

 • - Timsahın Çenesi (mavi çizgi) - 13 birimlik yumuşatılmış hareketli ortalama olup geleceğe doğru 8 bar ötelenmiştir.
 • - Timsahın Dişleri (kırmızı çizgi) - 8 birimlik yumuşatılmış hareketli ortalama olup geleceğe doğru 5 bar ötelenmiştir.
 • - Timsahın Dudakları (yeşil çizgi) - 5 birimlik yumuşatılmış hareketli ortalama olup geleceğe doğru 3 bar ötelenmiştir.

Alligator0.png

Bill Williams bu hareketli ortalamaları “denge çizgileri” olarak adlandırıyor. Ayrıca göstergeye ve öğelerine yaratıcı isimler verdiğini de görebilirsiniz. Williams'ın fikri, piyasanın davranışını gösterecek bir örnek sağlamaktı. Bu örnek, uyku ve avlanma dönemleri arasında değişen bir timsahtır.

Çene, Dişler ve Dudaklar iç içe geçtiğinde, Timsahın uykuda olduğu ve piyasada yükseliş ya da düşüş trendinin olmadığı anlamına gelir. Bill Williams, bu sürelerde piyasadan uzak durmanızı önerir. Timsah ne kadar uzun uyursa, o kadar aç uyanır. Uzun bir uykudan uyandığında, ağzını açar (hareketli ortalamalar açılır) ve piyasadan büyük bir ısırık almaya hazır hale gelir. İşlem zamanı! Timsah, fiyatı çok yakından takip edecek ve yatırımcıya güzel bir kar sağlayacaktır. Yeterince yedikten sonra, Timsah uykuya geri döner (hareketli ortalamalar yakınlaşır), bu an karı alma zamanıdır.

Alligator.png

Eğer Timsah uykuda değilse, piyasa ya yükseliş trendinde ya da düşüş trendindedir.

 • - Eğer fiyat Timsah'ın ağzının üzerindeyse, yükseliş trendini gösterir. Gösterge çizgileri yükseliş düzenindedir (tepede yeşil, sonra kırmızı, sonra mavi).
 • - Eğer fiyat Timsah'ın ağzının altındaysa, o zaman düşüş trendini gösterir. Timsah’ın çizgileri aşağı yönlü bir düzendedir (tepede mavi, sonra kırmızı, sonra yeşil).

Denge çizgileri, trend evresinde direnç/destek sağlayabilir. Fiyat kısa bir süre için yeşil çizginin ötesine geçebilir. Yeşil çizgiyi kırmayı ne kadar çok denerse, trende de o kadar zayıflar.

Alligator2.png

“Aldatıcı kesişmeler” veya yeşil çizginin kırmızı çizgiyi geçtiği, ancak daha sonra geri döndüğü durumları görmek de mümkündür. Eğer yükseliş esnasında böyle bir kesişme olmuşsa, yeşil çizgi kırmızı çizginin üzerine geldiğinde alış yapabilirsiniz.

alligator3.png

Timsah göstergesini diğer araçlarla birleştirmek

Timsah ile diğer teknik analiz araçları arasında birçok farklı kombinasyon olabilir. İşte size bazı öneriler.

1. Ters dönüş formasyonu arayın (grafik formasyonu veya mum çubuğu formasyonu). Bulduğunuzda, onay için Timsahı kullanın (yani yeşil çizginin diğer çizgileri kesmesini bekleyin).

2. Timsahı Fraktallarla birlikte kullanın. Timsahın uyuduğu anı bekleyin (denge çizgileri iç içe geçmiş). Timsahın ağzının yukarısındaki en yeni fraktalın üstüne 1 piplik bir Buy Stop emri yerleştirin.

alligator4.png

Sonuç

Timsah göstergesi, kendisini basit bir hareketli ortalama setinden ayıran benzersiz bir formüle sahiptir. Hareketli ortalamalara dayanarak, gösterge fiyat değişikliklerine gecikmeyle tepki verir. Aynı zamanda, hem yeni bir trendin başlangıcını belirlemek hem de bir trendin düzeltme sonrasında devam ettiği anı belirlemek için kullanılabilir. Timsah, işlemlerin daha hassas olması adına diğer analitik araçlarla birlikte kullanılabilecek hazır bir işlem sistemidir. Timsahı kullanırken, grafiği birkaç zaman diliminde kontrol edin.

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera