Fraktallar

Fraktal, aynı konfigürasyonun yapı boyunca farklı ölçeklerde gerçekleştiği bir kalıptır. Başka bir deyişle, birbirine benzer kalıplara ve ana kalıplara bölünebilen bir kalıptır.

Fibonacci oranlarını doğada bulmanın mümkün olduğu gibi fraktallar da oldukça sık görülür - bitkilerde, kristallerde, kar tanelerinde vb.

Fraktal fikri finansal piyasalarda Bill Williams tarafından uygulandı. Ona göre, piyasanın karmaşık hareketleri, kendine benzer yinelenen kalıplardan oluşur. Sonuç olarak, fiyatın dinamikleri rastgele gibi görünse de aslında öyle değil ve belirli bir yapısı var.

Fraktal işlemler

Bu yüzden, eğer grafiklere bakarsak, bir fraktal, ortadaki mum çubuğunun tepe/dip noktaları komşu mum çubuklarının uçlarını aşacak şekilde en az 5 mum çubuğundan oluşan bir formasyon olduğunu göreceğiz.

Yukarı yönlü fraktal, en tepenin düşen iki tepe tarafından takip edilmesi ve ardından iki yükselen tepeden oluşan ardışık beş mum çubuğudur (bardır). Ters konfigürasyon ise düşen fraktaldır. Her iki yapı da, fiyatın küçük bir terse dönüş yaptığı hareketi andırır. Her iki fraktal da (alış ve satış) mum çubuklarını payşalabilir.

Screenshot_33.png

Fraktalları görsel olarak sürekli şekilde takip etmek kolay bir iş değildir. “Ekle” ye tıklayıp, “Göstergeler”, “Bill Williams” ve ardından “Fraktallar” ı seçerek Metatrader grafiğinizde fraktallar olabilir. Gösterge tanımladığı her fraktalın orta barına bir işaret ekleyecektir.

Fraktallar kullanarak nasıl işlem yapılır?

Fraktallar işlemlerde nasıl kullanılır

Fraktallar göstergesini grafiğe ekledikten sonra işlem sinyalleri yakalayabilirsiniz. İşte Bill Williams tarafından önerilen yöntem:

1. En son fraktalın öncekinin tersi yönünü göstereceği durumu bekleyin. Buna 'fraktal başlangıcı' denir. İşlem ikinci fraktal yönünde olmalıdır.

2. Eğer fiyat bu fraktalın ötesine geçerse (yani, ortadaki mum çubuğu) bir işlem sinyali görünecektir.

3. Önceki iki fraktalın ötesine, sinyale zıt yönde fraktalın durduğu noktanın ilerisine bir Zararı Durdur Emri yerleştirin.

Screenshot_32.png

Fraktal göstergesi birçok sinyal üretebilir. Kötü sinyaller arasından iyi sinyalleri filtrelemek için Williams tarafından geliştirilen diğer teknik göstergelerle birlikte kullanılması akıllıca olacaktır.

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera