Momentum

Teknik analizde, “momentum” diye adlandırılan trendin ardındaki gücü ifade eden bir terim vardır. Momentum birkaç teknik göstergeyle ölçülür (RSI, Stokastik Osilatör, MACD). Her bir gösterge biraz farklı bir yaklaşım kullanır ve kendi formülüne sahiptir. Burada biz bu gruptan farklı bir gösterge sunacağız. Adı basitçe “Momentum”.

Momentum teknik göstergesi, bir varlığın fiyatının belirli bir süre boyunca değiştiği miktarı ölçer. Göstergenin formülü en son kapanış fiyatını bir önceki kapanış fiyatıyla karşılaştırır.

Nasıl uygulanır

Momentum'u grafiğe eklemek için, “Ekle” - “Göstergeler” - “Osilatörler” e tıklayın ve “Momentum” u göreceksiniz.

5465767.png

Momentum için MT4'teki varsayılan parametre 14'tür, ancak siz istediğiniz değere ayarlayabilirsiniz. Gösterge her zaman diliminde başarıyla kullanılabilir. Kullanılan süre ne kadar kısa olursa, performansta o kadar hassas olacaktır. Aynı zamanda, göstergenin daha büyük bir zaman dilimindeki çalışması ile karşılaştırıldığında kısa zaman dilimlerinde daha fazla yanlış sinyal üretmesi muhtemeldir.

Yorumlama

Momentum 100 değeri etrafında hareket eder. Bu seviye MetaTrader'da otomatik olarak işaretli değildir, ancak siz bunu çizebilirsiniz. Göstergenin değeri 100'ün üzerine çıktığında, alıcıların devreye girdiğini gösterir. Tersine, 100'ün altına doğru bir hareket, ayıların egemenliğinin işaretidir.

Momentum çok yüksek veya düşük değerlere ulaşırsa (geçmiş değerler ile karşılaştırıldığında), mevcut yükseliş/düşüş trendinin devam etmesi ihtimaldir. Göstergenin aşırı seviyeleri, fiyatın trendi sürdürmesi için ardında yeterince ivme olduğu anlamına gelir.

54756.png

Momentum göstergesi aynı zamanda piyasanın ne zaman alışta veya satışta olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir. Düşen bir piyasa aşırı satıştayken, ani bir zıplama olabilir. Eğer Momentum dibe vurup yükselirse, bu bir alım sinyalidir. Yükselen bir piyasa aşırı alımdayken, düşebilir. Eğer Momentum zirveye ulaşır ve aşağı düşerse, bu bir satış sinyalidir.

Göstergeye kısa dönemli bir hareketli ortalama uygulayabilirsiniz, böylece dönüş noktalarını belirlemek daha kolay olacaktır. Bunu yapmak için, “Navigasyon” panelindeki MT4’ün trend göstergelerinden “Hareketli Ortalama” yı seçin ve ardından Momentum gösterge grafiğine sürükleyip bırakın. Açılan pencereden, “Parametreler” sekmesinin “Uygula” olarak açılan menüsünden “İlk Gösterge Verilerini” seçin.

5668689679.png

Strateji, Momentum MA'yı yukarıdan aşağı doğru kestiğinde alım yapmak ve SMA'yı aşağıdan yukarıya doğru kestiğinde satmak olacaktır. Bu şekilde, sinyallerin zamanlaması bir miktar iyileşecektir.

567578.png

Daha büyük bir zaman diliminde ya da diğer trend göstergelerini kullanarak takip ettiğiniz trende uygun sinyalleri seçmek akıllıca olacaktır.Piyasaya yalnızca fiyatlar gösterge tarafından üretilen sinyali onayladıktan sonra girin. Eğer Momentum sona erdiyse, fiyatın düşmesini bekleyin ve sonrasında satış yapın.Genellikle Momentum, fiyat dönmeye başlamadan önce döner. Momentum fiyattan ayrılırken, potansiyel tepe (Momentum düşerken fiyatlar yükselir) veya dip (Momentum yükselirken fiyatlar düşer) noktayı işaret eden öncü bir gösterge olarak kabul edilebilir.

567568876.png

Sonuç

Momentum osilatörü, yatırımcılar alım veya satım gücündeki ufak değişimleri fark etmelerine yardımcı olur. İşlem sinyalleri üretmek için kullanmak mümkündür, ancak bu durumda göstergeyi fiyat işlem sinyalleriyle birleştirmenizi kesinlikle öneririz. Momentum göstergesinin, diğer araçlar tarafından sağlanan sinyallerin onaylanmasında kullanılması durumunda daha da fazla faydaları olabileceğini unutmayın.

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera