Relative Vigor Index (RVI Göstergesi) Nedir?

Relative Vigor Index (RVI), algoritmik işlem stratejileri geliştiricisi MESA Software'in teknik analisti ve başkanı John Ehlers tarafından bulunmuştur.

Alış ve satış sinyallerini tespit etmeyi sağlayan RVI, çok yönlülüğü sayesinde her türlü işlem sistemine dahil edilebilmektedir.

Relative Vigor Index nedir?

RVI göstergesi, hareket şekli itibarıyla daha ziyade bir osilatördür, çünkü bir uç pozisyondan diğerine salınan bir sarkaç gibi hareket eder.

RVI, Momentum, Birikim/Dağıtım ve MACD göstergelerine benzer.

RVI, fiyat sapmalarının yardımıyla, tam olarak ne zaman talep açmanız gerektiğini anlamınızı sağlar ve sizi yaklaşan trend değişimlerine karşı önceden uyarır.

RVI'nın her aktif işlemcinin elinde olması gereken bir araç olduğunu düşünüyoruz.

Relative Vigor Index nasıl hesaplanır?

Relative Vigor Index, şu formülle hesaplanır:

Numerator.png

RVI formülü karmaşık olsa da gösterge hesabı ve kullanımı son derece basittir. Fark etmiş olabileceğiniz üzere, gösterge, RVI gösterge çizgisi ve RVI sinyal çizgisi olmak üzere iki çizgiden oluşmaktadır.

Bu bakımdan MACD göstergesine benzer. Ayrıca gösterge tarafından oluşturulan sinyaller de Gerald Appel'in geliştirdiği MACD göstergesinin sinyalleriyle benzerlik gösterir.

RVI  gösterge ayarı, MetaTrader'ın varsayılan periyot ayarı ile aynı kalacak şekilde, yani 10 olarak bırakılabilir.

RVI MetaTrader'da nasıl uygulanır?

MetaTrader 5'te Relative Vigor Index göstergesini seçmek için sırasıyla şu adımlar takip edilmelidir:

Ekle -> Göstergeler -> Osilatörler -> Relative Vigor Index

Insert.png

Bildiğimiz gibi gösterge, MetaTrader'da varsayılan ayarda yeşil renkle gösterilen RVI çizgisi ve kırmızı renkle gösterilen Sinyal çizgisi olmak üzere iki çizgiden oluşur.

RVI göstergesinin periyodu da 10'dur.

Relative vigor index.png

RVI Göstergesi nasıl yorumlanır?

Çizgilerin kesişimi

Göstergeden gelen ilk ve en önemli sinyal çizgilerin kesişmesidir.

RVI gösterge çizgisi, sinyal çizgisiyle aşağı yönde kesiştiğinde, aşağı yönde işlem açılabileceğine dair sinyal verilmiş olur.

Chart 3.png

RVI gösterge çizgisi, sinyal çizgisiyle yukarı yönde kesiştiğinde ise yukarı yönde işlem açılabileceğine dair sinyal verilmiş olur.

Chart 4.png

Gördüğünüz gibi gösterge, her iki durumda da birçok hatalı sinyal vermektedir. Hatalı sinyalleri elemek için trend göstergesi Parabolic SAR gibi ek göstergeler kullanabilirsiniz.

Genel işleyiş şu şekildedir: RVI alış sinyali verirken Parabolic SAR aşağı yönde ise işlem açılmaz. Aynı şekilde, RVI satış sinyali verirken Parabolic SAR yükseliyorsa da işlem açılmaz.

Chart 1.png

Gördüğünüz üzere, hatalı sinyallerin bir kısmı kesildi. Seçili alanda yalnızca tek bir hatalı sinyal görünüyor. Ancak, bu sistem, kâr getirebilecek son iki olumlu sinyali de kesiyor.

Yani işlemci, işlem sisteminin risklerini azaltmak için belli göstergeleri bir arada kullanırken birkaç iyi sinyalden de feragat etmiş oluyor.

Fiyat sapması

Göstergenin verdiği ikinci sinyal olan gösterge hareketi ile fiyat grafiği arasındaki sapma da ilk sinyal kadar net olmamakla birlikte işlem yaparken kullanılmaya uygundur.

Örneğin, fiyat düşerken gösterge yükseliyorsa, muhtemel bir fiyat dönüşünün çok yakın olduğuna işarettir.

Fiyat sapması, net bir gösterge değildir. Sadece bir trend değişikliğinin ipucunu verir.

Chart 2.png

Relative Vigor Index Ne Zaman Kullanılmalıdır?

RVI, piyasa durgunken kullanılamaz.

RVI'yı sadece piyasa hareketliyken kullanmaya çalışın.

Sonuç

 • RVI, John Ehlers tarafından geliştirilmiş, oldukça etkili bir göstergedir.
 • Gösterge, çizgilerin kesişmesi ve fiyat sapması olmak üzere aynı anda birden fazla sinyal verir.
 • RVI, piyasa durgunken kullanılmaz.

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera