Parabolik SAR

Parabolik SAR, trendleri analiz etmeye yardımcı olan güçlü bir araçtır. SAR'ın anlamı “Stop and Reverse” yani Dur ve Dön demektir. Bu, gösterge sadece trendi belirlemekle kalmayıp, aynı zamanda trend işlemini kapatma ve ters yöne bakma zamanının geldiğinin sinyalini de verir. Gösterge ATR ve RSI gibi araçların yaratıcısı olarak da bilinen J. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir.

Nasıl uygulanır.

Parabolic SAR, MetaTrader varsayılan setine dahil edilmiştir. “Ekle” - “Göstergeler” - “Osilatörler” e tıklayıp ardından “Parabolic SAR” ı seçerek grafiğe ekleyebilirsiniz.

SAR1.png

Gösterge, ayarlamanız gereken 2 parametreye sahiptir: “adım“ ve “maksimum”. Varsayılan değerleri 0.02 ve 0.2'dir. Adım, ivme faktörünün boyutudur. İvme faktörü bu değerle başlar ve ardından her yeni tepe (veya düşüş trendinde dip için) olan adım büyüklüğü ile maksimum parametre tarafından tanımlanan değere kadar artar. Göstergenin varsayılan parametreleriyle başlayabilir ve ardından bunları işlem yaptığınız varlığa, kullandığınız zaman dilimlerine ve işlem tarzınıza göre ayarlayabilirsiniz. Seçiminize bağlı olarak gösterge fiyatlara az ya da çok hassas olabilir. İvme faktörü ne kadar yüksek olursa, gösterge fiyata o kadar yakınlaşacaktır. Ancak, bu durumda çok fazla dönüş sinyali olacağı için, ivmeyi çok yükseğe ayarlamamalısınız. Wilder, maksimum değeri 0.22'nin üzerine koymamanızı öneriyor. 

Nasıl yorumlanır.

Parabolik kullanımı çok basittir. Gösterge trendi tanımlayan noktalar yerleştirir. Noktalar fiyatın altındayken trend yükselişe geçer, noktalar fiyatın üzerindeyken düşüşe geçer. Trend yön değiştirdiğinde, parabolik bir giriş sinyali verir. Mum çubuklarının üzerine 3 düşen nokta olarak yerleştiğinde ayı piyasası yönünde ters dönüş sinyali verir. Parabolik boğa piyasası dönüşü sinyali verdiğinde mum çubuklarının altında yükselen 3 nokta oluşturur. 

SAR2.png

Gösterge çıkış noktalarının belirlenmesinde büyük yardım sunar. Çözüm basit: SAR fiyatın üzerine çıktığında alış işlemini kapatıyorsunuz ve Parabolic fiyatın altına düştüğünde de satış işlemini kapatıyorsunuz. Bu şekilde yalnızca göstergenin hareketi yönündeki pozisyonları açık tutarsınız. Dahası, Parabolik SAR trailing stoplar için bir çerçeve sağlar. Yükseliş trendinde, gösterge yükselen fiyatların ardından yükselecektir. Zararı Durdur emrinizi, riskleri sınırlamak için bir noktadan diğerine taşıyın ve kârı kilitleyin. 

Sonuç

Parabolik SAR, güçlü ve eşsiz bir göstergedir. Uzun ralli ve düşüşlerin olduğu trend piyasasında en iyi sonucu verir. Bununla birlikte, yan piyasalarda yanlış sinyal alma riski yüksektir. SAR, diğer teknik göstergelerle, örneğin ADX ile birlikte iyi çalışacaktır. ADX güçlü bir trendin varlığını onaylarsa, Parabolik SAR'ı daha büyük bir güvenle kullanabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera