Kuvvet Endeksi

Kuvvet Endeksi nedir?

Kuvvet Endeksi (FI), Alexander Elder tarafından geliştirilmiş bir göstergedir. Trend oluşturan bir piyasadaki boğaların ve ayıların gücünü ölçer. Bu gösterge, Elder'a göre fiyat hareketinin üç temel unsuru olan fiyat, yön ve işlem hacimlerini esas alır.

FI, bir trendi doğrulayabilir, işlem yapmaya değer düzeltmeleri tanımlayabilir ve yön değiştirmeleri öngörebilir.

Bu makale, Kuvvet Endeksini nasıl hesaplayacağınızı ve nasıl uygulanıp bilgiye dayalı işlem kararları almak için yorumlanabileceğini açıklayacak. Ayrıca Kuvvet Endeksini Para Akış Endeksiyle karşılaştıracağız ve kısıtlamalarını inceleyeceğiz.

Kuvvet Endeksini Anlamak

Kuvvet Endeksi göstergesini anlamak için öncelikle fiyat hareketi ile işlem hacmi arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir. Güçlü trendler genelde daha yüksek işlem hacmiyle birlikte görülürke daha zayıf trendlerin daha düşük işlem hacimleri olur. Kuvvet Endeksi güncel dönemin kapanış fiyatını, önceki dönemin kapanış fiyatını ve aynı dönem boyunca işlem hacmini karşılaştırarak bir trendin gücünü ölçer.

Hesaplanması

Kuvvet Endeksi basit bir formül kullanılarak hesaplanır:

Kuvvet Endeksi = (Güncel Kapanış – Önceki Kapanış) x Hacim

Sonrasında çıkan değere üssel hareketli ortalama uygulanır, böylece göstergenin penceresinde bir histogramınız ve çizginiz olur.

İşlemciler, hacim verisinin hareketli ortalaması için kullanılan süreyi değiştirerek Kuvvet Endeksini özelleştirebilir. Daha uzun süreler daha istikrarlı göstergeler sağlarken daha kısa süreler de kısa vadeli değişikliklere daha duyarlı olur.

Uygulanması

Kuvvet Endeksi MetaTrader'ın varsayılan setine dahildir. “Ekle” – “Göstergeler” – “Osilatörler” ve ardından “Force Index”e (Kuvvet Endeksi) tıklayarak grafiğe ekleyebilirsiniz.

force index.png

Kuvvet Endeksinin yorumlanması

Güncel açılış fiyatı önceki fiyattan daha yüksekse endeks pozitif olacaktır. Gösterge yükseldiğinde boğanın gücünü gösterir. Tam tersine kapanış fiyatı önceki fiyatın altındaysa gösterge negatif olur ve ayıların kuvvetini gösterir. Sonuç olarak FI'nin sıfır çizgisini geçtiği anlaları izlemek önemlidir.

force index 2.png

Gösterge aynı zamanda hacim verileri de içerir. Bu bir trend ve momentumuyla ilgili daha iyi kararlar vermeye imkan sağlar. Güncel yukarı yönlü trend Kuvvet Endeksi yeni bir en yüksek seviyeye ulaştığında devam edebilir. FI yeni bir en düşük seviyeye düştüğünde aşağı yönlü trend devam eder. FI en yüksek en düşük değere ulaştığında trend yukarı yönlü dönüş gerçekleştirebilir.

force index 3.png

Trend güçlüyse kuvvet endeksinde keskin bir değişim görülür. Daha büyük olasılıkla bir trendin devamının işaretini verir. Aynı zamanda fiyat değişikliği durgunsa FI sadece hafifçe hareket eder. Yukarı yönlü trend güncel fiyat yükseldiğinde ama gösterge yükselmediğinde zayıflar.

Aşağıda Kuvvet Endeksi tarafından sağlanan çeşitli sinyalleri bir araya topladık. Onları akıllıca kullanın ve her zaman diğer araçlarla doğrulama yapabileceğinizi hatırlayın.

FI tarafından üretilen yukarı yönlü sinyalleri:

 • Kuvvet Endeksi yükselen bir trendde yeni en yüksek seviyeleri gösterir (trend devamı).
 • Kuvvet Endeksi yükselen bir trend boyunca sıfırın altına düşer (dipten alım yapın).
 • Kuvvet Endeksi aşağı yönlü bir trendde sıfırın üstüne yükselir (ana trendin tersine bir düzeltmede alım yap).
 • Kuvvet Endeksi MA'yı yukarı yönlü aşar (göstegeye MA uygularsanız).
 • Sapmalar (fiyat daha düşük en düşük değerlere gelirken FI daha yüksek en düşük değerlere gelir).

FI tarafından üretilen aşağı yönlü sinyaller:

 • Kuvvet Endeksi aşağı yönlü bir trendde yeni en düşük seviyeler gösterir (trend devamı).
 • Kuvvet endeksi aşağı yönlü bir trend boyunca sıfırın üzerine yükselir (geri çekilmelerde satış).
 • Kuvvet Endeksi yukarı yönlü bir trendde sıfırın altına düşer (ana trendin ters yönünde bir düzeltmede satış).
 • Kuvvet Endeksi, MA'yı aşağı doğru keser (göstergeye MA uygularsanız).
 • Sapmalar (fiyat daha yüksek en yüksek değerlere gelirken FI daha düşük en yüksek değerlere gelir).

Forex endeksinde sapmalar

Yukarı yönlü ve aşağı yönlü sapmalar trend yönünde olası bir değişikliği gösterir. Bu klasik sinyaller genelde osilatörlerle ilişkilidir. Menkul kıymet aşağı yönlü hareket ederken gösterge yukarı yönlü hareket ettiğinde yukarı yönlü bir sapma gerçekleşir. Bu, fiyatın zayıflığının gösterge tarafından onaylanmadığı anlamına gelir ve bu yaklaşan bir yukarı yönlü trend dönüşünün sinyalini verebilir. Diğer yandan varlık yukarı yönlü hareket ederken gösterge aşağı yönlü hareket ettiğinde aşağı yönlü bir sapma gerçekleşir. Bu, daha yüksek fiyata rağmen aşağı yönlü bir trend dönüşünün habercisi olabilecek altta yatan bir zayıflık olduğunu gösterir.

Onaylama yukarı yönlü ve aşağı yönlü sapmaları yorumlamanın önemli bir yönüdür. Sapmalar sıradışı bir şeyin göstergesi olsa da göstergeyle veya fiyat grafiğiyle onaylanması gerekir. Yukarı yönlü bir sapma Kuvvet Endeksinin artı bölgesine geçmesiyle veya fiyat grafiğinde bir direnç kırılmasıyla onaylanabilir. Aşağı yönlü bir sapma Kuvvet Endeksinin eksi bölgeye girmesi veya fiyat grafiğinde bir destek seviyesinin kırılmasıyla onaylanabilir. Onaylamak için işlemciler aynı zamanda mum formasyonları, hareketli ortalama çakışmaları ve formasyon kırılmaları gibi teknik analiz araçları kullanabilir.

force index 1.png

Aşağıdaki grafikte Kuvvet Endeksi göstergesi günlük zaman çizelgesinde yukarı yönlü bir sapma oluşturmuştur. Her göstergenin en düşük değeri bir öncekinden daha yüksekken her en düşük fiyat aynı seviyede kalmaktadır. Bir işlemcinin en iyi giriş noktasını bulmak için olası bir trend dönüşünü ikinci kez onaylaması gerekir. Bu durumda direnç seviyesinin yukarısına doğru fiyatın kırılması ve bu kırılmanın yeniden test edilmesi olacaktır. Bu nedenle, bir işlemci fiyat vurgulanan seviyeyi başarılı bir şekilde yeniden test ettikten sonra alış işlemi açabilir. 

Kuvvet Endeksi ve Para Akış Endeksi Karşılaştırması (FI ve MFI karşılaştırması)

Para Akış Endeksi (MFI) ve Kuvvet Endeksi fiyat ve hacimi kullanarak trend gücünü ölçer ve olası fiyat dönüşlerini tanımlar. Ancak göstergeleri hesaplamaları birbirinden farklıdır. MFI, sadece kapanış fiyatlarını esas almak yerine tipik fiyatı dahil eden daha ayrıntılı bir formül (en yüksek + en düşük + kapanış /3) kullanır. Dahası, MFI sıfırdan 100'e kadar bir aralıkla sınırlıdır. Farklı hesaplama ve bağları nedeniyle MDI Kuvvet Endeksinden farklılaşan benzersiz bilgiler sağlayabilir.

Kuvvet Endeksinin Kısıtlamaları

Kuvvet Endeksi EMA hesaplamak için eski fiyat ve hacim verilerini kullanan gecikmeli bir göstergedir. Ancak genelde verilerin ortalaması alındığından işlem sinyalleri oluşturmak yavaş olabilir ve kaçırılan fırsatlarla sonuçlanabilir. Kısa vadeli Kuvvet Endeksi kullanmak (ör. 10, 13 veya 20) küçük fiyat veya hacim dalgalanmaları nedeniyle çeşitli yanlış sinyallere neden olabilir. Diğer yandan daha uzun vadeli Kuvvet Endeksi (ör. 50, 100 veya 150) dalgalanmalara daha az açıktır ancak fiyat değişikliklerine yavaş tepki göstererek gecikmeli yatırım sinyallerine yol açar.

Özetle Kuvvet Endeksi Göstergesi

Sonuç olarak, Kuvvet Endeksi fiyat ve hacmin en iyi birleşimlerinden biri olarak değerlendirilir. FI'nın döviz alım satımında işlem sayısına karşılık gelen  tik hacimi verilerini kullandığını ve bu nedenle bazı bozulmaların olabileceğini dikkate alın. Kuvvet Endeksi dalgalı piyasalara uygulandığında en iyi sonuçları gösterir.

SSS

Kuvvet Endeksi göstergesi nedir?

Kuvvet Endeksi, hem fiyat hem de hacmi kullanarak bir trendin gücünü ölçen ve olası fiyat yön değiştirmelerini tanımlayan bir göstergedir. Fiyat hareketlerinin arkasındaki gücü mevcut günün ve önceki günün kapanış fiyatlarını karşılaştırıp sonucu mevcut günün hacmiyle çarparak hesaplar.

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera