Heikin-Ashi Grafiği Nasıl Kullanılır?

Heikin-Ashi göstergesi nedir?

Heikin-Ashi, Japonca'da "ortalama bar" olarak tercüme edilebilir. Formül, tipik bir mum çubuğu grafiğindeki fiyat hareketlerinin ortalamasını alır. Heikin-Ashi fiyat hareketlerinin ortalamasını aldığından, bu grafik türü trendleri ve trend tersine dönüşlerini standart mum çubuğu grafiklerinden daha net gösterir.

Heikin-Ashi, ister güniçi işlemler ister swing işlemleri olsun, kısa vadeli işlem stratejileri için kullanışlıdır. Forex, hisse senetleri, emtialar ve endeksler dahil olmak üzere herhangi bir piyasada kullanılabilir. Bu grafik türü ve göstergesi, işlemcilerin trendleri tespit etmesine ve kazanan işlemlerde kalmasına yardımcı olur. Ancak, ortalama fiyatlar da tuzaklara yol açabileceğinden, işlemciler grafiği kullanmadan önce nasıl çalıştığını anlamalıdır.

Regular candlestick chart.png

Düzenli mum çubuğu grafiği

Deleted Bugs.png

Heikin-Ashi Grafiği

Bu makalede, MetaTrader 5'te Heikin-Ashi göstergesinin nasıl kurulacağını, Heikin-Ashi formülünün nasıl çalıştığını, bu göstergeyi kullanarak trendin tersine dönüşünün ve trend momentumunun nasıl doğrulanacağını ve Heikin-Ashi'yi kullanmanın avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu tartışacağız.

Heikin-Ashi Formülü

Heikin-Ashi (HA) grafiğinin nasıl oluştuğuna bir göz atalım. Her bir Heikin-Ashi mum çubuğunun açılış, kapanış, yüksek ve düşük değerleri için dört ayrı hesaplaması vardır.

HA kapanışı, varlığın dönemi için gerçek yüksek, düşük, açılış ve kapanış fiyatının ortalamasıdır.

 • (Yüksek + Düşük + Açılış + Kapanış) / 4

HA açılışı, önceki Heikin-Ashi mum çubuğunun açılış ve kapanışının ortalamasıdır.

 • (Önceki HA Açılışı + Önceki HA Kapanışı) / 2

HA mum çubuğunun yüksek değeri, üç fiyat seviyesinin en yükseğidir:

 • Mevcut yüksek fiyat
 • Mevcut yüksek HA açılış fiyatı
 • Mevcut yüksek HA kapanış fiyatı

HA mum çubuğunun düşük değeri, üç fiyat seviyesinin en düşüğüdür:

 • Mevcut düşük fiyat
 • Mevcut yüksek HA açılış fiyatı
 • Mevcut yüksek HA kapanış fiyatı

MetaTrader 5 ile Heikin-Ashi Göstergesi nasıl ayarlanır

İyi haber şu ki Heikin-Ashi'yi MT5 ile kullanmak çok kolaydır. Özellikle varsayılan bir özel gösterge olarak mevcut olduğundan dolayı. Kullanmak için aşağıdaki adımları yapmanız yeterlidir:

 • 'Ekle'yi ve ardından 'Göstergeler'i seçin
 • göstergeler listesinden 'Özel'i seçin
 • Heikin-Ashi göstergesini seçin

Heikin-Ashi indicator installation.jpg

Heikin-Ashi göstergesi kurulumu

Diğer herhangi bir mum çubuğu grafiğinde olduğu gibi, zaman dilimi için hangisini isterseniz seçin. Eğer bir günlük grafik seçerseniz, günün açılış, kapanış, yüksek ve düşük değerleri için Heikin-Ashi değerleri tanımlanır. Eğer saatlik bir grafik seçerseniz, Heikin-Ashi değerleri her saatin açılış, kapanış, yüksek ve düşük değerleri için tanımlanır.

Bir göstergeyi kullanma konusunda rahat olmanın en iyi yolu, uygulamalı bir yaklaşım benimsemek ve bir demo işlem hesabı kullanarak pratik yapmaktır.

Heikin-Ashi göstergesi nasıl kullanılır

Heikin-Ashi bir grafik türü olmakla birlikte, dayanak varlığın gerçek fiyat seviyelerini aldığı ve ardından bu fiyatları Heikin-Ashi formülüne dayalı olarak dönüştürdüğü için teknik bir göstergedir.

Heikin-Ashi'nin fiyat değerleri mum çubuğu grafiğindeki fiyatlardan farklı olacaktır. Bir mum çubuğu grafiğindeki mevcut fiyat, en son işlem veya alış fiyatını temsil eder, ancak Heikin-Ashi grafiğindeki mevcut fiyat, HA kapanış fiyatının mevcut hesaplamasıdır. Bu rakamlar bazen farklı olabilir.

İşlemciler genellikle fiyat verilerini düzenlemek, işlem formasyonlarını görmek ve trendleri ve tersine dönüşleri daha iyi tanımlamak için Heikin-Ashi'yi kullanır. Ancak, bir varlığın gerçek fiyatı farklı olabileceğinden, grafikte görülen fiyatlar genellikle işlem yapmaya uygun değildir. Her iki dünyanın da en iyisini elde etmek için gerçek fiyatı ve Heikin-Ashi göstergesini birlikte takip etmek iyi bir fikirdir: gerçek zamanlı veriler, doğrulama ve analiz.

Heikin-Ashi Göstergesi Sinyalleri

Heikin-Ashi tekniği, gösterge sinyalleri aracılığıyla piyasada hakim olan trendi yansıtır. Heikin-Ashi gösterge sinyallerinin iki ana yönü vardır: trend gücü ve trend tersine dönüşü.

Trend Gücü

İlk yön, trendin gücünü ölçmektir. Başarılı olmak için, bir işlemci, trend güçlüyse ondan kâr elde etmek için trendi takip etmelidir. Bu nedenle, trend yönünün doğru bir şekilde tanımlanması esastır.

Boğa trendi: Alt gölgeleri olmayan birçok ardışık mavi mum çubuğu, yükseliş trendi için güçlü bir sinyal gösterir.

Ayı trendi: Üst gölgeleri olmayan birçok ardışık kırmızı mum çubuğu, güçlü bir düşüş trendi sinyali gösterir.

_No lower shadow No upper shadow_.png

Trend Gücü Sinyali

Grafik formasyonları: İşlemciler, Heikin-Ashi göstergesi ile takozlar, bayraklar ve üçgenler gibi devam grafik formasyonlarını normal mum çubuğu grafiğinde yaptıkları gibi kullanabilirler. Örneğin, mum çubuğu bir boğa piyasasında düşük bir takozun üst sınırının üzerine çıkarsa, yükseliş trendi muhtemelen devam edecektir. Aksine, mum çubukları bir ayı piyasasında yükselen takozun alt çizgisinin altına düşerse, fiyat düşmeye devam edecektir.

Breakout.png

Heikin-Ashi Devam Formasyonu

Trend Tersine Dönüşü

Bir trend tersine dönüş sinyali, önceki trendi takip eden bir işlemden çıkma ve yeni bir trende girme zamanının belirlenmesine yardımcı olur. Bir işlemci, bir tersine dönüş sinyalini belirlemek yerine yeni bir işleme girerek kayıpları önleyip kâr edebilir.

Doji mum çubuğu: Küçük gövdeli ve uzun gölgeye sahip bir mum çubuğu. Her zaman piyasa belirsizliklerinin varlığına işaret eder. Heikin-Ashi'ye gelince, trendin tersine dönüşüne işaret eder.

Doji.png

Heikin-Ashi Doji Mum Çubuğu

Grafik formasyonları: İşlemciler, Heikin-Ashi göstergesi ile takozlar, bayraklar ve baş ve omuzlar gibi tersine dönüş grafik formasyonlarını normal mum çubuğu grafiğinde yaptıkları gibi kullanabilirler. Örneğin, mum çubuğu bir ayı piyasasında düşük bir takozun üst sınırının üzerine çıkarsa, ayı trendi muhtemelen sona erecektir. Aksine, mum çubukları bir boğa piyasasında yükselen takozun alt çizgisinin altına düşerse, fiyat tersine dönecek ve düşecektir.

Buy on breakout.png

Heikin-Ashi Tersine Dönüş Formasyonu

Heikin-Ashi Stratejileri

Aşağıda, işlemcilerin kârlarını ve marjinlerini artırmak ve fayda sağlamak için kullanabilecekleri bazı Heikin-Ashi stratejileri bulunmaktadır.

Gölgesiz Mum Çubuklarını Tanımlama

Alt gölgeleri olmayan mum çubuklarını belirlemek, güçlü bir yükseliş trendinin başladığına dair inandırıcı bir sinyaldir. Bu strateji, rekor performansı ve başarı oranı nedeniyle en önemli Heikin-Ashi stratejilerinden biridir.

Gölgesiz mum çubuğu dizisi ne kadar büyükse, beklenen trend de o kadar güçlü olacaktır. Aynı şekilde, üst gölgesi olmayan mum çubuklarını tanımlayan işlemciler, yeni ve istikrarlı bir düşüş trendinin devam etmesini beklemelidir.

Küçük Gövdeli Mum Çubukları Trend Duraklamalarını veya Tersine Dönüşlerini Gösterir

Küçük gövdeli mum çubuklarının ortaya çıkışı, işlemcilere bir trendin duraklamak veya tersine dönmek üzere olduğunu işaret eder. Bu nedenle, işlemciler bunu fark ettiklerinde, biten bir trende yanıt olarak eski pozisyonlarını kapatabilir veya yeni pozisyonlar açabilirler.

Bununla birlikte, trendde bir duraklama olabileceğinden ve mutlaka tersine dönmeyebileceğinden, işlemciler dikkatli olmalıdır. Bu durumda, bir işlemci, bir tersine dönüş veya sadece bir trend duraklaması olup olmadığına dair ek onay bulmalıdır.

Grafik formasyonlarını tanımlayın

Heikin-Ashi göstergesi kullanılarak görünen grafik formasyonları, normal bir mum çubuğu grafiğindekiyle aynı şekilde çalışır. Bununla birlikte, bu formasyonlar tipik olarak güvenilir kabul edilir ve Heikin-Ashi göstergesinde nadiren yanlıştır.

Bu nedenle, işlemciler bir tersine dönüş sinyali görünene kadar trendi sürdürebilir. Bir yükseliş trendinin ortaya çıkmasıyla birlikte, kısa pozisyona sahip işlemciler çıkış yapabilirken, uzun pozisyona sahip olanlar pozisyonlarını artırıp konsolide etmelidir.

Heikin-Ashi Tekniğinin Faydaları

Erişilebilirlik

Heikin-Ashi, kurulum gerektirmeyen en erişilebilir göstergelerden biridir ve herhangi bir işlem platformunda bulunabilir.

Yüksek grafik okunabilirliği

Mum çubuğu formasyonlarını herhangi bir işlemci okuyabileceği için yorumlaması kolaydır. Heikin-Ashi mum çubukları, geleneksel mum çubuğu grafiklerinden daha iyi ayırt edilir. Bu nedenle, piyasa trendlerini ve formasyonlarını belirlemek daha kolaydır.

Güvenilirlik

Heikin-Ashi, doğru sonuçlar veren çok güvenilir bir göstergedir. Aynı zamanda oldukça güvenilir olan geçmiş verileri kullanır.

Piyasa gürültüsünün filtrelenmesi

Gösterge, piyasa gürültüsünü filtreler ve küçük düzeltmeleri azaltarak sinyalleri daha şeffaf hale getirir. Yumuşatma etkisi, trend belirlemeyi kolaylaştırır. Piyasalar bugünlerde gürültüyle dolu; bu nedenle, gürültü azaltma yardımıyla Heikin-Ashi tekniği işlemcilerin giriş ve çıkış noktalarını daha verimli bir şekilde planlamasına yardımcı olur.

Diğer göstergelerle birleştirilebilme yeteneği

Heikin-Ashi göstergesi, piyasa hareketi hakkında daha da güçlü sinyaller vermek için diğer teknik göstergelerle birleştirilebilir.

Zaman aralığı toleransı

Teknik, saatlik, günlük, aylık vb. herhangi bir zaman diliminde kullanılabilir. Ancak, daha büyük zaman dilimleri daha güvenilirdir.

Heikin-Ashi Tekniğinin Sınırlamaları

Zaman boşluğu

Heikin-Ashi göstergesinin temel sinyallerinin dayandığı tarihsel fiyatların kullanılması, bir zaman gecikmesinin söz konusu olduğu anlamına gelir.

Fiyat boşluklarının olmaması

Çoğu işlemci, fiyat momentumunu analiz etmek, girişleri tetiklemek veya zararı durdur emirlerini konumlandırmak için fiyat boşluklarını kullanır. Heikin-Ashi'de fiyat boşlukları olmamasına rağmen, işlemciler bir işlem seansı sırasında geçici olarak geleneksel mum çubuklarına geçerek böyle bir sınırlamaya karşı koyabilirler.

Tam fiyat bilgisi olmaması

Heikin-Ashi verileri ortalama verilerdir. Bu nedenle, gerçek açılış ve kapanış fiyatlarını göstermez. Daha aktif menkul kıymetlere sahip güniçi işlemcileri veya scalp işlemcileri için iyi çalışmayabilir.

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera