Williams’ın Yüzde Aralığı (%R)

Williams’ın Yüzde Aralığı veya Kısaca %R, 1973’te Larry Williams tarafından geliştirilen teknik bir göstergedir. Bu, fiyatın hareket hızını gösteren basit ama etkili bir osilatördür.

Nasıl uygulanır?

%R, varsayılan MetaTrader göstergeleri grubuna dahil edilmiştir, bu nedenle indirmenize gerek yoktur. “Ekle” - “Göstergeler” - “Osilatörler” e gidin Williams’ın Yüzde Aralığı’nı göreceksiniz.

Göstergenin süresi varsayılan olarak 14'tür. Gerekirse bu parametreyi değiştirebilirsiniz.

4758.png

Yorumlama

Williams %R bir momentum osilatörüdür. Stokastik Osilatör 'e çok benzer. Aralarındaki fark, Stokastik'in farklı dönemlerin açılış ve kapanış fiyatlarını, %R ise yalnızca kapanış fiyatını kullanır ve bunu belirli bir süre boyunca oluşan tepe-dip aralıklarıyla karşılaştırır.

Stokastik osilatörünün aksine, Williams %R aşağıdan yukarıya değil yukarıdan aşağıya doğru derecelendirilir. Bu, düşük gösterge değerlerinin gösterge penceresinin üst kısmında bulunduğu ve gösterge çizgisi yukarıdan aşağıya hareket ederken rakamların azalan sırayla arttığı anlamına gelir. Bu nedenle, 0 seviyesi en üstte ve -100 değeri aşağıda yer almaktadır.

5477568.png

%R, piyasada ne zaman aşırı alış veya aşırı satış olduğunu gösterir. Eğer %R, -100 ile -80 arasındaysa, piyasa aşırı satıştadır ve birilerinin alışı düşünmesi gerekir. Eğer %R, 0 ile -20 arasındaysa, piyasa aşırı alımdadır ve birilerinin satış yapmayı düşünmesi gerekir.

Aşırı alış veya aşırı satış değerlerinin, fiyatın tersine döneceği anlamına gelmediğine dikkat edin. Aşırı alım, fiyatın son aralığının en yüksek seviyesine yakın olduğu anlamına gelir ve aşırı satım, fiyatın son aralığının en alt ucunda olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, bu tür bir sinyali piyasaya giriş için tek ipucu olarak kullanmanız önerilmez. Bu göstergenin, fiyat eyleminden veya diğer teknik analiz araçlarından bir onay gerektirdiğini unutmayın.

En basit ve etkili filtrelerden biri fiyat, yükseliş trendinde iken aşırı satış alanını terk edeceği durumu beklemektir. Bu satın alma için işaret olabilir. Buna karşılık olarak, görsel analizler veya göstergelerle onaylanmış genel bir düşüş trendi varsa, satış işlemini başlatmak için fiyatın aşırı alım bölgesinden çıkmasını bekleyin. Bu tür bir stratejiyi kullanırken, Williams %R stratejisini Bollinger Bantları veya Envelops gibi göstergelerle de birleştirebilirsiniz.

4647.png

Yatırımcılar, momentum hatalarını takip etmek için de %R kullanabilirler. Güçlü bir yükseliş trendi esnasında, fiyat genellikle -20 ya da daha yüksek seviyelere ulaşır. Gösterge düşerse ve tekrar düşmeden önce -20'nin üzerine çıkamazsa, bu yükselen fiyat momentumunun düştüğü ve daha büyük bir fiyat düşüşünün bunu takip edebileceği anlamına gelir.

Aynı durum düşüş trendi için de geçerlidir. -80 veya daha düşük okumalara genellikle ulaşılır. Gösterge yükselişe geçmeden önce bu düşük seviyeleri tekrar göremediğinde, fiyatın artacağını gösterebilir.

Ayrıca, diğer osilatörler gibi, Williams %R de fiyat grafiği ile ayrıştığında sinyaller üretir. Yeni fiyatın dibi önceki fiyattan düşükse, %R grafiğinde yeni fiyatın dibi bir öncekinden fiyattan yüksekse alış yapın. Yeni fiyatın tepesi önceki fiyattan yüksekse, %R grafiğinde yeni fiyatın tepesi önceki fiyattan düşükse satış yapın.

Sonuç.

Williams’ın Yüzde Aralığı, aşırı alım ve aşırı satım alanlarını vurgulama görevini mükemmel bir şekilde yerine getiriyor. Diğer tüm göstergeler gibi, bu gösterge de onay gerektirip diğer araçlarla birlikte kullanılmalıdır.

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera