Zarf Göstergesi Nedir?

Finans piyasalarında ve işlemlerde, işlemciler fiyat hareketlerini analiz etmek ve bilgiye dayalı kararlar almak için çok sayıda teknik göstergeden yararlanırlar. Bu göstergelerden biri de zarf göstergesidir. Bu makale, zarf göstergesinin nasıl çalıştığının, nasıl etkili bir şekilde kullanılacağının, nasıl hesaplanacağının, yorumlanacağının ve sınırlamalarının kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Zarf Göstergesi Nedir?

Zarf göstergesi, işlemciler arasında popüler bir araçtır. Biri fiyatın üstünde ve diğeri altında bulunan iki hareketli ortalamadan oluşan, fiyat grafiğinde çizilen bir bindirme göstergesidir. Zarf göstergesi, potansiyel aşırı alış ve aşırı satış seviyelerini belirlemeye yardımcı olmayı amaçlar ve olası trend tersine dönüşleri için sinyaller sağlar.

Zarf Göstergesi Nasıl Çalışır

Zarf göstergesi, fiyatların hareketli bir ortalama etrafında belirli bir aralıkta dalgalandığı kavramına dayanmaktadır. Zarf göstergesi, hareketli ortalamanın etrafına iki çizgi veya bant çizerek bu aralığı görsel olarak temsil eder. Zarfların genişliği işlemcinin tercihlerine ve piyasa koşullarına göre ayarlanabilir.

Fiyat üst banda doğru hareket ettiğinde, piyasa aşırı alış durumundadır, bu da olası bir tersine dönüşünün veya aşağı yönlü bir düzeltmenin göstergesidir. Tersi durumda, fiyat alt banda yaklaştığında, piyasanın aşırı satış durumunda olduğunu öne sürerek potansiyel bir tersine dönüş veya yukarı yönde bir düzeltme sinyali verir. İşlemciler genellikle işlemleri için potansiyel giriş veya çıkış noktaları bulmak amacıyla bantlarla fiyat etkileşimlerini ararlar.

Zarf Göstergesi Nasıl Kullanılır

MetaTrader 4 (MT4) veya MetaTrader 5 (MT5)'i indirdiğinizde, zarf göstergesinin, platformun temel araç grubuna entegre edilmiş standart bir araç olduğunu keşfedeceksiniz.

Zarf göstergesini bir grafiğe eklemek için MetaTrader penceresinin sol üst köşesindeki "Ekle" düğmesine tıklayın, ardından "Göstergeler"e tıklayın ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi "Trend"i seçin.

How to set Envelopes indicator.png

Zarf göstergesi nasıl ayarlanır | FBS

Zarf göstergesi için varsayılan ayarlar aşağıdaki gibidir:

Dönem - 14

Öteleme - 0

Sapma - 0

Yöntem - basit

Uygula - kapat

Bir göstergeyi ilk kez kullanırken varsayılan değerlerle başlamanız önerilir. Bu parametrelere ve Zarf göstergesini nasıl etkilediklerine bir göz atalım.

Dönem

"Dönem", bir göstergenin ortalama fiyat değerlerini hesaplamak ve hareketli ortalama çizgileri oluşturmak için kullandığı belirli bir zaman dilimi içindeki mum çubuğu sayısını ifade eder. Dönemin artırılması, zarf göstergesinin daha fazla fiyat verisi içermesi ve daha yumuşak bir eğri oluşturmasıyla sonuçlanır. Daha seyrek işlem yapmayı tercih eden işlemciler, fiyattan daha ayrı zarflar oluşturdukları için daha yüksek dönem değerlerini daha uygun bulabilirler.

Öteleme

"Öteleme"' parametresi, zaman ekseni boyunca Hareketli Ortalamaların (MA'lar) ayarlanmasını sağlar. MA satırları, "Öteleme" alanında bir değer belirtilerek ileri veya geri kaydırılabilir. Örneğin, 10 gibi pozitif bir değer MA çizgilerini 10 çubuk ileri taşırken, -10 gibi negatif bir değer onları 10 çubuk geri kaydırır vb.

Yöntem

MA yöntemi, "Zaman dilimi" parametresi tarafından belirtilen seçili zaman aralığı içinde değerlerin ortalamasının nasıl alınacağını belirler. Varsayılan yöntem, her bir fiyat değerine eşit ağırlık verilen "Basit" yöntemdir. Ancak, aralarından seçim yapabileceğiniz alternatif ortalama alma yöntemleri vardır. Bunlar, her biri hareketli ortalamaları hesaplamak için farklı yaklaşımlar sunan "Üstel", "Yumuşatılmış" ve "Doğrusal Ağırlıklı" gibi yontemleri içerir.

Uygula

"Uygula", her çubuk için hangi tür fiyat değerinin kullanıldığını tanımlar. Varsayılan değer "Kapat"tır, ancak yüksek, düşük, açık veya medyan gibi birçok başka seçenek de mevcuttur.

Sapma

"Sapma" parametresi, fiyat ekseni boyunca hareketli ortalama çizgilerinin dikey kaymasını belirler. Temel olarak, zarfların genişliğini veya darlığını kontrol eder. 0,1 değeri, hareketli ortalama çizgilerinin fiyatın %0,1'i kadar yukarı ve aşağı kaydırılacağını belirtir.

Aşağıdaki resimde, EURUSD'nin saatlik grafiğine varsayılan ayarları kullanarak Zarf göstergesini ekledik.

Envelopes.png

Zarf göstergesi | FBS

Zarf göstergesi nasıl hesaplanır

Zarf göstergesi tipik olarak, üst bandı elde etmek için hareketli ortalamaya bir yüzde veya değer eklenerek ve alt bandı elde etmek için aynı yüzde veya değer çıkarılarak hesaplanır. Zarfları hesaplamak için kullanılan yüzde veya değer, işlemcinin tercihlerine ve piyasa koşullarına göre ayarlanabilir.

Örneğin, bir işlemci zarfların genişliğini %2 olarak ayarlamak isterse, üst bant hareketli ortalamaya %2 eklenerek hesaplanır. Buna karşılık, alt bant, hareketli ortalamadan %2 çıkarılarak elde edilir.

Formül şu şekildedir:

 • Üst zarf = SMANx X [1 + %D]
 • Alt zarf = SMANx X [1 - %D]

N, ortalama için kullanılan zaman aralığı sayısıdır ve D, sapma değeridir. Yani sapma değerimiz olarak 0,2'yi seçersek, üst zarf SMA'nın 1,002 katı ve alt zarf SMA'nın 0,998 katı olacaktır.

Zarf göstergesi nasıl yorumlanır

Zarf göstergesi, Hareketli Ortalamalara dayalıdır ve bu nedenle, diğer MA'ların yaptığı gibi belirli özelliklere ve uygulamalara sahiptir. İlk olarak gösterge çizgilerinin eğimi bir trendin yönünü gösterir: Zarf bantları yukarı doğru eğimliyse bu bir yükseliş trendidir, aşağı doğru eğimliyse bu bir düşüş trendidir. Ek olarak gösterge, çizgileri yatay hale geldikçe yatay bir piyasanın başladığını açıkça gösterir.

Zarf göstergesini yorumlamanın birkaç yolu vardır:

 • Zarf bantlarının oluşturduğu kanal içinde işlem yapmak mümkündür: Fiyat yükseliş trendinde alt banda ulaştığında alış, düşüş trendinde ise fiyat üst banda geldiğinde satış yapılması önerilir.

strong downtrend 2.png

Zarf göstergesine göre satış sinyali | FBS

 • Piyasa belirli bir aralıkta seyrettiğinde, üst Zarf bandının üzerindeki fiyat artışları, varlığın aşırı satın alındığına ve muhtemelen fiyatın tersine döneceğine işaret eder. Alt bandın altındaki hareketler, piyasanın aşırı satış durumunda olduğu ve fiyatın tersine dönebileceği anlamına gelir.

range.png

Bir aralıkta işlem yapmak için Zarf göstergesi nasıl kullanılır | FBS

Zarf Göstergesi Formülünün Sınırlamaları

Zarf göstergesi değerli bir araç olsa da bazı sınırlamaları da vardır. Bir sınırlama, hareketli ortalamalara dayanan gecikmeli bir gösterge olmasıdır. Sonuç olarak, hızla değişen piyasa koşullarında veya volatil dönemlerde zamanında sinyaller vermeyebilir.

Ayrıca zarf göstergesi, özellikle piyasa güçlü bir trend halindeyken yanlış sinyaller üretebilir. Trend piyasalarında, fiyatlar uzun bir süre üst veya alt bandın yakınında kalabilir ve bu da, işlemciler yalnızca zarf geçişlerine güvenirse hızlı işlem yapmalarına yol açar.

Sonuç

Zarf göstergesi, işlemcilerin potansiyel aşırı alış ve aşırı satış seviyelerini belirlemesine yardımcı olan ve olası trend tersine dönüşleri için sinyaller sunan, yaygın olarak kullanılan bir teknik analiz aracıdır. Ancak, göstergenin sınırlamalarını göz önünde bulundurmak ve etkinliğini artırmak için diğer teknik analiz araçlarıyla birlikte kullanmak önemlidir. Doğru bir şekilde anlama ve uygulama ile zarf göstergesi, bir işlemcinin teknik analiz araçları cephaneliğine değerli bir katkı olabilir.

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera