Stop-Loss Order

Zararı Durdur Emri

Zararı durdur emri nedir?

Zararı durdur emri, işlemcilerin, işlemlerinden kaynaklanan potansiyel kayıpları sınırlamalarına izin veren bir araçtır. İşlem yaparken çok önemli bir unsurdur. Bir varlığın fiyatı çok düşük veya çok yüksek noktata ulaştığında, zararı durdur emri devreye girer ve otomatik olarak işlemden çıkılır.

Zararı durdur emirleri, işlemciler bu belirli işlemler için kâr hedeflerine ulaştıklarında pozisyonu kapatmanın bir yolu olarak da kullanılabilir.

Zararı durdur emirleri nasıl çalışır

Mevcut piyasa fiyatının altında (yükseliş pozisyonları için) veya üzerinde (düşüş pozisyonları için) bir zararı durdur emri ayarlanabilir. Bu emri verdiğinizde, şu anda elinizde olan bir varlığa stop fiyatı adı verilen bir limit belirlersiniz. Varlık fiyatı bu stop fiyatına ulaştığında, zararı durdur emri tetiklenir ve varlığın satılması veya satın alınması için talimat verir. Bu, zararı durdur emrinin bir piyasa emrine dönüştüğü ve bir sonraki fırsat ortaya çıktığında yürütüldüğü zamandır.

Zararı durdur emri kaybı nasıl sınırlar?

Zararı durdur emirlerinin, kayıp riskini tamamen ortadan kaldırmadığına dikkat edilmelidir. Aksine, zararı hafifletir ve sınırlarlar. Onlar olmadan pozisyonlarınızı kapatmak için doğru anı kaçırabilirsiniz. Ve eğer varlık fiyatları sizin için elverişsiz bir yönde hareket etmeye devam ederse, epeyce para bile kaybedebilirsiniz.

Dolayısıyla bir zararı durdur emri bundan kaçınmaya yardımcı olur. Fiyatlar stop fiyat seviyesine düştüğünde pozisyonlarınızı otomatik olarak kapatır. Donanımlı bu araçla, kontrol edilemeyen bir kayıp yaşama riskleri konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Zararı durdur emri ve stop-limit emri

Potansiyel kayıpları sınırlamak için işlemcilerin kullanabileceği bir başka araç da stop-limit emridir. Her iki durdurma emri de benzer şekilde çalışır: bir işlemci, her iki durumda da emirleri belirleyen bir durdurma fiyatı belirler. MetaTrader'da her iki emir de "Yeni Emir" tıklanarak ve "Tip" adlı kutuda "Bekleyen Emir" seçilerek verilebilir. Bundan sonra, tam olarak vermek istediğiniz emir türünü ("Limit" veya "Stop") seçebilir ve parametrelerini ayarlayabilirsiniz.

1.png

Ancak, varlık fiyatı stop fiyat seviyesini aştığında piyasa emrine dönüşen zararı durdur emrinin aksine, stop limit emri farklı şekilde çalışır. Varlık fiyatı stop fiyatına ulaştığında, stop-limit emriniz bir limit emrine dönüşür. Limit emirleri, varlığı belirlenen fiyattan veya bu fiyatın altında satın almak veya bu aynı fiyattan veya üzerinde satmak için talimat verir. Bu emir, işlemcilerin, fiyatın toparlanma şansı olduğunda varlıklarını satmaktan kaçınmasına yardımcı olabilir.

Ama aynı zamanda oldukça risklidir. Stop-limit emri, fiyat belirli bir aralığa düşmedikçe pozisyonları otomatik olarak kapatmaz. Bu, fiyat sizin için elverişsiz yönde hareket etmeye devam etse bile işlemden çıkmayacağı anlamına gelir. Bu tür bir riske karşı tampon görevi gören zararı durdur emrinin aksine, bir stop-limit emri aslında işe yaramaz olabilir ve sizi kayıplardan kurtarmayabilir.

Zararı durdur emrinin artıları ve eksileri

Zararı durdur emrini kullanmanın çeşitli faydaları vardır. İlk olarak, işlemlerinizi her saniye izlemek zorunda değilsiniz; fiyat zararı durdur seviyesine ulaştığında sistem işlemi otomatik olarak kapatır. İkinci olarak, genellikle uygulanmasının hiçbir maliyeti yoktur. Ve son olarak, Zararı Durdur ayrıca karar vermeyi duygusal etkilerden ayırmaya da yardımcı olur. İşlemciler, hisse senedi/döviz çiftine bir şans daha verirlerse geri geleceğine dair yanlış inançlarını sürdürebilirler, ancak gerçekte bu gecikme sadece artan kayıplara yol açabilir. Ayrıca Zararı Durdur, işlemcilerin çok fazla kaybedemeyeceği bir güvenlik hissi verir.

Dezavantajı, kısa vadeli fiyat dalgalanmalarının erken bir zarar durdurmayı tetikleyebilmesidir. Fiyatın yalnızca bir dakika dalgalanması ve sonrasında geri dönmesi yaygın bir durumdur. Bununla birlikte, dalgalanma sırasında fiyat çok düşükse, yani giriş seviyesine çok yakınsa, Zararı Durdur’u tetikleyebilir. Eğer bir işlem otomatik olarak kapanırsa, işlemci potansiyel kârı kaybeder. Bu nedenle, Zararı Durdur için iyi bir yer bulmak bir işlemcinin önemli bir becerisidir. Zararı Durdur çok aşırı olmamalıdır, çünkü hiçbir anlam ifade etmeyecektir ve aynı zamanda çok küçük de olmamalıdır, çünkü işlem, küçük bir dalgalanmadan sonra yanlış anda kapatılabilir.

Uzun vadeli yatırımcıların zararı durdur emirlerine ihtiyacı var mı?

Genel olarak, zararı durdur emirleri, kısa ve orta vadeli işlemcileri piyasa dalgalanmalarından korur. Dolayısıyla Zararı Durdur, varlık fiyatlarının tercih ettikleri seviyeye geri dönmesini bekleyebilecekleri için uzun vadeli yatırımcılar için o kadar yararlı olmayacaktır.

Zararı durdur emri örnekleri

Festus adında bir işlemci düşünelim. Hafta sonlarından önce seviye 117$ civarındayken (bildiğimiz gibi, hafta sonları işlem olmaz) XBRUSD satmak istiyor ve hedefi 112$’da. Fiyatın yükselip yükselmeyeceğinden emin değil ve elbette Festus kâr etmek istiyor. İşlem seansı dalgalanmaları kaçırmadığından ve MetaTrader'ını kontrol etmeden önce çok fazla kaybetmeyeceğinden emin olmak istiyor. Bu nedenle, potansiyel kayıpları sınırlamak için 118$’da Zarar Durdur’u kullanıyor. Eğer işlem başarılı olursa Festus güzel bir kazanç elde edecek; ancak kötü durumda, örneğin, XBR 128$’a yükselirse, yalnızca Zarar Durdur ile sınırlanan miktarı kaybeder, daha fazlasını değil. Örneğin, pozisyon hacmi 0.01 ise, kayıplar 10$ ile sınırlı olacaktır. Önlenen kayıp ise 100$ olacaktır. İyi durumda ise potansiyel kâr 50$ olacaktır.

1646720917-fb5c81ed3a220004b71069645f112867_1200x1200_q90v3.png

Geri

2022-08-29 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • Zararı Durdur emri nasıl ayarlanır?

  İşlem platformunuzda “Yeni emir”e tıkladıktan sonra mevcut ayarları göreceksiniz. Zararı Durdur bunlardan biridir. Zararı Durdur emri ayarları işlem stratejinize bağlıdır. SL, giriş fiyatınıza eşit olmamalıdır. Tipik olarak, biraz daha altında veya üzerindedir (alış veya satış emri olmasına bağlıdır), ancak tam puan olarak stratejinize bağlıdır.

 • Kârı Al emri nasıl ayarlanır?

  İşlem platformunuzda “Yeni emir”e tıkladıktan sonra mevcut ayarları göreceksiniz. Kârı Al bunlardan biridir. TP, giriş fiyatınızdan yüksek olmalıdır. Kârı Al ayarları, işlem stratejinize bağlıdır. En yaygın Zararı Durdur ve Kârı Al oranı 1:3'tür.

 • Zararı Durdur avından nasıl kaçınılır?

  Zararı Durdur avcılığı, varlığın fiyatını birçok kişinin Zararı Durdur olarak belirlemeye karar verdiği düzeye iterek bazı piyasa katılımcılarını pozisyonlarından çıkarmaya çalışan bir stratejidir. Birden fazla Zararı Durdur emrinin aynı anda tetiklenmesi genellikle yüksek volatilite yaratır ve bu şartlarda işlem yapmak isteyen yatırımcılar için benzersiz bir fırsat sağlayabilir.

  Bunu önlemek için, rasgele zararı durdur emri koymayın. Düşüncesizce yapılan SL ayarı para kaybına neden olabilir. Her şeyi önceden inceleyin.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera