Polygon

Polygon (MATIC)

Polygon (MATIC) nedir?

Daha önce Matic Network olarak adlandırılan Polygon, Ethereum için ikinci katmanlı bir çözüm toplayıcıdır. Polygon, güvenlikten ödün vermeden Ethereum’u daha hızlı ve daha ucuz hale getirmenin çeşitli yollarını bir araya getiriyor. MATICUSD, farklı blok zincirlerin birbirleriyle etkileşime girmesi ve birçok coinin kullanım kolaylığını genişletmesi için altyapı sağlar.

Günümüzde Polygon tabanlı 1 milyondan fazla adres oluşturulmuş ve günde 80 milyonun üzerinde işlem gerçekleştirilmektedir. 50’den fazla dijital varlık - MATIC, Tether USD (USDT), USD Coin (USDC), Quickswap (QUICK), Dai Stablecoin (DAI), Chain Games (CHAIN) - kendi PoS blok zincirlerine göre tanımlanmıştır.

Polygon nasıl çalışır

Poligon, her blokta fikir birliğine varılmasına izin veren değiştirilmiş bir Hisse Kanıtı konsensüs mekanizması kullanır. Hisse Kanıtı yöntemi, ağ katılımcılarının Polygon ağ işlemlerini test etme hakkı karşılığında MATIC’lerini riske atmalarını - işlem yapmamayı veya satmamayı kabul etmelerini - gerektirir. Bu işlemleri doğrulamalarına yardımcı olan doğrulayıcılar kullanırlar. Polygon ağındaki başarılı doğrulayıcılar MATIC ile ödüllendirilir.

İkincil bir ölçekleme çözümü olarak Polygon ağı, Ethereum platformunun sınırlamalarını, yani yüksek işlem ücretlerini ve yavaş işlem işleme hızını kaldırmayı amaçlamaktadır. Polygon, mevcut blok zinciri ağlarını dağıtabilir ve kendi blok zincirlerini geliştirebilir, Ethereum ve diğer blok zincirleri arasında bağlantı sağlayabilir ve mevcut blok zinciri ağlarının Ethereum ile uyumlu hale gelmesine yardımcı olabilir.

Platform şu anda 7.000’den fazla blok zinciri tabanlı projeyi destekliyor.

Polygon ile ilgili özel olan şey nedir?

Polygon, geliştiricilere süper ölçeklenebilir ve yüksek performanslı blok zincirleri ve merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) oluşturmak için kullanabilecekleri bir dizi araç sağlayarak orijinal Matic Network projesini büyük ölçüde genişletiyor.

Ethereum Sanal Makinesini (EVM) destekleyen ve bağlı zincirlerin hem birbirleriyle hem de Ethereum ana zinciriyle birlikte çalışabilirliği garanti ederken güvenlik açısından bağımsız kalmasına izin veren tek ölçeklendirme çözümü olması pazara özgüdür.

Diğer platformlardan farklı olarak, Polygon ekosistemindeki zincirlerin kendi güvenlik katmanını kendi hizmet katmanı olarak kullanmaları gerekmez, ancak yerleşik rastgele mesajlaşma özelliği sayesinde yine de birbirleriyle mesaj alışverişi yapabilirler. Bu, geliştiricilerin herhangi bir ölçekte birden çok zincirin benzersiz özelliklerinden yararlanabilen gerçekten çok yönlü Dapp’ler oluşturabilmelerini sağlar.

Polygon’daki geliştirme, Ethereum’daki geliştirmeye çok benzer olduğundan, platform, dünyadaki en büyük blok zinciri geliştiricileri topluluğunun hemen kullanımına açıktır. Artık, herhangi bir ödün vermeden Ethereum ağından tam olarak yararlanabilecek, yüksek düzeyde ölçeklenebilir uygulamalar oluşturabilirler.

Daha önce de belirtildiği gibi, Polygon olağandışıdır çünkü projelerin ihtiyaç duydukları şekilde kullanabilecekleri birkaç farklı ölçeklendirme mekanizmasını destekler. Böyle bir strateji ile, bir ölçeklendirme çözümü baskın hale gelse veya tersi ortadan kaldırılsa bile, Poligon yine de kazanır.

Polygon’un Dezavantajları

Polygon’un iki ana dezavantajı vardır. İlk olarak, bağımsız bir blok zinciri değildir. Polygon, Ethereum platformunda çalışan bir katman 2 çözümüdür. Ethereum platformu büyük kesintiler yaşarsa veya varlığı sona ererse, Polygon muhtemelen değerini kaybedecektir. İkincisi, MATIC için kullanım durumları sınırlıdır. MATIC tokeni, Polygon platformunu yönetmek ve güvence altına almak ve ayrıca işlem ücretlerini ödemek için tasarlanmıştır. Bazı dijital para birimlerinin aksine, MATIC genellikle günlük alışverişlerde kullanılmaz.

MATIC coinlerinin değeri ne kadar?

Polygon (MATIC) tokenleri, geçmişte çoğu zaman 0.05$’dan daha az fiyata işlem gördü. Bir noktada, MATIC’in fiyatı önemli ölçüde arttı, ancak 3.00$’ın altında kaldı. 18 Şubat 2022 itibariyle MATIC, 1.60$ civarında işlem görüyor.

Polygon(MATIC)’un geleceği

Artık birçok proje ya Matic PoS Chain’e geçti ya da izlenme sürecinde; Bunlar, Decentral Games, SportX, Easyfi, Neon District, 1inch Network, Quickswap, Uniswap, SushiSwap, Aavegotchi, Polymarket, Polkamarkets ve Superfarm’dır. The Graph ve Chainlink tarafından Polygon için destek eklenmesi planlanıyor. Proje ayrıca Atari video oyun endüstrisi oyuncularını içeren bir ortaklık duyurdu.

Mayıs 2021’de Polygon, milyarder Mark Cuban’ı destekleyen şirketlerin bir listesi olan Mark Cuban Companies’e girdi. Yatırım miktarı açıklanmadı.

2021’de Polygon, blok zinciri oyunlarına ve takas edilemez tokenlere (NFT’ler) odaklanan bir Polygon yan kuruluşu olan Polygon Studios’u piyasaya sürdü. Eğer başarılı olursa, Polygon Studios, Polygon’u merkezi olmayan oyun ve NFT’ler için lider bir teknoloji sağlayıcısı yapabilir.

Geri

2022-03-24 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera