MetaTrader'da işlem nasıl açılır ve kapatılır?

İşlem Hesabına Giriş Yapın

Artık işlemlere başlamaya hazırsınız. MT4 işlem terminalinizi başlatın (MT5 prosedürü de çok benzerdir). Kayıt sırasında FBS tarafından size verilen kullanıcı adı ve şifreyi kullanın. Eğer bu bilgiyi unuttuysanız, şirket tarafından size gönderilen kayıt e-postasını kontrol edebilir veya kişisel alanınızdan yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

Bazen oturum açabilmek için birden fazla girişimde bulunulması gerekir. Eğer ilk denemeniz başarısız olursa, “Dosya”ya ve ardından “İşlem Hesabına Giriş Yap”a tıklayın. Doğru sunucu adını kullandığınızdan emin olarak oturum açma bilgilerinizi dikkatlice doldurun.

Bağlanıp bağlanmadığınızı kontrol edin: Sağ alt köşedeki sütunlar yeşil ve mavi olmalıdır. Eğer burada internet bağlantınızın hızını görüyorsanız, her şey yolundadır: Canlı piyasa fiyatlarını alıyorsunuz demektir. İşlem yapmaya başlama zamanı!

MetaTrader arayüzü

Yeni Emir Açmak

İşlem yapmak için, brokerınıza sizin adınıza bir alım satım pozisyonu açması için komut vermeniz gerekir. Böyle bir komuta “emir”.

Yeni Emir” penceresini açmanın birkaç yolu vardır:

 1. Program menüsünde “Araçlar” – “Yeni emir” seçeneğini seçin.
 2. Grafiğe sağ tıklayın; “İşlem” – “Yeni emir”e gidin.
 3. “Piyasa İzleme” penceresinden işlem enstrümanının adına çift tıklayın.
 4. Fiyat grafiğinin üzerindeki araç çubuğundaki “Yeni Emir” düğmesine tıklayın.
 5. Klavyede F9 tuşuna basın.

“Yeni Emir” penceresi görünecektir. Burada işleminizin parametrelerini seçmeniz gerekiyor.

MetaTrader'da Yeni Emir penceresi

İşlem Parametrelerinin Özelleştirilmesi

MetaTrader Sembolü

“Sembol” işlem yapmak istediğiniz varlıktır. Varsayılan olarak, işlemler için aktif grafikteki sembol seçilir, ancak açılır listeden başka bir varlık seçebilirsiniz. Sol bölümde karşılık gelen bir tik grafiği görünecektir.

Emir Hacmi

Bir sonraki adım, pozisyonunuzun boyutunu belirlemek ve bunu “Hacim” alanına yazmaktır. MetaTrader'da pozisyon hacmini lot olarak ayarlarsınız: 1.0, 1 lot veya 100 000 birime eşittir. Pozisyon büyüklüğünün nasıl seçileceğini “Pozisyon büyüklüğü nasıl belirlenir?” makalesinde okuyabilirsiniz.

MetaTrader'da Zararı Durdur ve Kârı Al

Ardından “Zararı Durdur” ve “Kârı Al” ayarlama zamanı. Bu alanlar varsayılan olarak boştur. Bu bilgileri hemen veya daha sonradan girebilir veya bu seviyeleri hiç ayarlamamayı da seçebilirsiniz.

Zararı durdur (SL), fiyat eğer ters yönde hareket ederse işleminizin otomatik olarak kapatılacağı döviz kurudur. Böylece, SL olası kaybınızı sınırlar: En kötü durumda, zararı durdur olarak seçtiğiniz miktardan fazlasını kaybetmezsiniz.

Kârı Al (TP) eğer fiyat lehinize giderse işleminizin otomatik olarak kapatılacağı döviz kurudur. Başka bir deyişle, kâr hedefinizdir.

Eğer zararı durdur ve kârı al değerleri ayarlanmışsa, grafikte karşılık gelen fiyat seviyelerinde yatay çizgiler olarak görünecek ve açık işlemleri izlemenizi kolaylaştıracaktır. Eğer SL ve TP seviyeleri mevcut fiyata çok yakın ayarlanmışsa, bir hata mesajı görürsünüz: “Yanlış S/L veya T/P”. Seviyeleri mevcut fiyattan daha uzağa taşımanız ve talebi tekrarlamanız gerekecektir.

Piyasa Emirleri ve Bekleyen Emirler

Bir sonraki önemli alan “Tür”'dür. İki tür emir vardır – piyasa emirleri ve bekleyen emirler. Bu iki emir türü arasındaki temel fark, piyasa emirlerinin otomatik olarak mevcut piyasa fiyatından açılması, bekleyen emirlerin ise gelecekte belirli bir fiyattan ayarlanabilmesidir.

Eğer piyasa yürütmeyi seçerseniz, “Piyasa fiyatından satış” veya “Piyasa fiyatından alış” düğmesine basar basmaz işleminiz açılır. Eğer bir bekleyen emir seçeneğini seçerseniz, giriş seviyelerini önceden seçebileceksiniz. Bu durumda, seçtiğiniz fiyat seviyesine ulaşıldığında işlem otomatik olarak açılır ve bu gerçekleştiğinde monitörün önünde olmanıza gerek kalmaz. Bekleyen emir türleri hakkında bilgi edinin “Emir türleri”.

Eğer “Sat” ve “Al” düğmeleri aktif değilse bu hesap türü için yanlış bir emir hacmi seçmişsiniz demektir. Lütfen emir hacim ayarlarınızı kontrol edin ve bunları web sitemizde belirtilen işlem koşullarıyla karşılaştırın.

MetaTrader'da emir açma

Açık olan emir, İşlem sekmesine tıklanarak Terminal penceresinde görüntülenebilir. Terminal penceresini açmak için “Görünüm” – “Araç Kutusu”na tıklayın veya “CTRL + T” kombinasyonunu kullanın.

MetaTrader'da yeni emir

Tek tıkla işlem yapma

Tek tıkla işlem seçeneğini kullanarak daha da hızlı işlem yapabilirsiniz. Etkinleştirmek için “Araçlar” – “Seçenekler” menüsüne tıklayın.

fast orders 2.jpg

“İşlem” sekmesini seçin ve “Tek Tıkla İşlem” seçeneğini işaretleyin.

fast orders 1.jpg

Tek tıklamayla işlem etkinleştirildiğinde, grafiğin sol üst köşesindeki hacmi değiştirme seçeneğiyle satın al ve sat düğmelerini kullanarak işlem yapabilirsiniz.

fast orders 3.png

Emir nasıl kapatılır?

Açık bir pozisyonu kapatmak için Terminal penceresindeki İşlem sekmesindeki “x” işaretine tıklayın.

close order 1.png

Veya grafikteki satır sırasında sağ tıklayın ve “kapat”ı seçin.

close order 2.png

Eğer pozisyonun sadece bir kısmını kapatmak istiyorsanız, açılan emir üzerine sağ tıklayın ve “Değiştir” seçeneğini seçin. Ardından, Tür alanında piyasa yürütmeyi seçin ve pozisyonun hangi bölümünü kapatmak istediğinizi seçin.

close order 3.png

Sonuç

Gördüğünüz gibi, MT4'te işlemlerinizi açmak ve kapatmak çok sezgisel ve kelimenin tam anlamıyla sadece tek bir tıklama alır. Kişisel alanınıza giriş yapın, bir hesap oluşturun ve FBS ile işlem yapmayı deneyin!

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

En son Haberler

Önümüzdeki Hafta İçin Önemli Haberler

Tüketici Fiyat Endeksi, İkinci El Konut Satışları, ABD Fed faiz oranı kararı - yeni değerlendirmemizde tüm bunları gözden geçireceğiz. Bunu kaçırmayın!

Bankaların Toplantısı ve TDİ'ye Odaklanma

Avustralya Merkez Bankası ve Kanada Bankası, AUD ve CAD'a volatilite getirirken, USD'nin Tarım Dışı istihdam verileriyle yükselmesi bekleniyor.

Artan Volatilite Geliyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA), 7 Şubat 05:30 GMT+2'de bir açıklama yapacak ve Nakit Oranı'nı açıklayacak. Bu, Avustralya Merkez Bankası'nın yatırımcılarla para politikası hakkında iletişim kurmak için kullandığı başlıca araçlar arasındadır.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera