Ekonomik Takvim: Temettüler

Önemli ekonomik bültenlerin listesi

Şirket
Kâr payı

Temettüsüz satış tarihi

Temettüler, belirtilen gün piyasa açılmadan önce silinir. Temettüler, temettüsüz satış tarihinden itibaren 10 iş günü içinde ödenir.

i
Dec 05, 2023
0
Dec 05, 2023
0.04
Dec 05, 2023

Sıkça sorulan sorular

 • Temettü nedir?

  Temettüler, bir şirkete yatırım yaptığınız için ödül olarak alabileceğiniz şeydir – tabii ki şirketin hisse senetlerine sahipseniz.

  Bir şirketin hissesini satın aldığınızı veya bizim durumumuzda FBS Trader’da yapabileceğiniz bir satın alma pozisyonu açtığınızı varsayalım. Artık, şirketin kâr etmesi ve yatırımcılarını ödüllendirmeyi seçmesi koşuluyla, şirketin net kârının bir kısmını alma hakkınız vardır.

 • Temettüler nasıl çalışır?

  Eğer bir şirket temettü ödemeyi seçerse ve bu hisse senedinde temettü dağıtım tarihine kadar bir alım veya satım emriniz varsa, sizde bundan etkileneceksiniz. Eğer alım pozisyonunuz varsa temettü alırsınız, ancak temettü tarihinden önce hisse senedinde satış pozisyonu açarsanız temettü hesabınızdan tahsil edilir.

  Takvimimizde, temettüler, hisse başına hisse senedi para biriminde gösterilir. Örneğin, 100 PepsiCo hissesine sahipseniz ve temettü 1,075 ise, 107.5$ (sahip olduğunuz her hisse için 1,075$) alacaksınız. Ancak bu ödemeyi, yalnızca temettü dağıtım tarihine kadar hisse senedine sahip olmanız durumunda alabilirsiniz.

 • Temettü dağıtma tarihi nedir?

  Temettü dağıtma tarihi, temettü almak isteyen yatırımcılar için çok önemlidir. Temettü almaya hak kazanmak için, temettü dağıtım tarihinden önce veya o tarihte açık bir satın alma pozisyonunuz olmalıdır. Eğer bu tarihten önce alım işleminizi kapatırsanız veya bu tarihten sonra açarsanız temettü alamazsınız.

  Satın alma pozisyonunu temettü tarihinden sonra kapatsanız bile, yine de bir sonraki temettü ödemesine hakkınız vardır – ama sadece bir sonraki temettü ödemesine. Eğer temettü dağıtım tarihinden önce satış pozisyonunuz varsa, temettü ödemeniz gerekecektir.

 • Temettüler ne şekilde ödenir?

  Şirketler farklı temettü türleri seçebilirler. En yaygın olanları arasında nakit, hisse senetleri ve mülk vardır.

  Temettü ödeyen şirketlerin büyük çoğunluğu bunu hissedarlarına çek veya doğrudan banka mevduatı göndererek nakit olarak yapar. Takvimimizde gördüğünüz temettüler çoğunlukla nakit temettülerdir.

  Bazı şirketler yeni hisse senetleriyle temettü ödemeyi tercih eder. Nakitleri yoksa ve yine de yatırımcılarını ödüllendirmek istiyorlarsa bu geçici bir karar olabilir. Bu durumda, temettü yüzde olarak ifade edilecektir, bu nedenle eğer şirketin 100 hissesine sahipseniz ve temettü %3 ise, üç ek hisse alırsınız.

  Ayrıca, sanattan, şirketin envanterlerine kadar, hisse senetlerinizle orantılı olarak menkul edinebilirsiniz. Nadirdir, ancak menkulün piyasa değeri olduğu için faydalıdır.

 • Şirketler ne zaman ve ne sıklıkla temettü öder?

  Çoğu temettü çeyreklerde, yani her üç ayda bir ödenir, ancak bazı şirketler aylık, altı aylık (altı ayda bir) veya yıllık olarak ödeme yapmayı tercih eder.

  Şirketin yönetim kurulu ne zaman ve ne kadar temettü ödeneceğine karar verir ve bir açıklama yapar. Tabloda temettü büyüklüğü, temettü dağıtım tarihi ve ödeme tarihi yer alır. Ödeme tarihi, temettü tarihinden sonraki birkaç gün ile bir ay arasında olabilir.

 • Nasıl temettü alırım?

  1. FBS Temettü takvimini açın. Takvim için filtreleri ayarlayın. ‘Tarih’ filtresi, hisseyi elinde tutmanız gereken temettü tarihini gösterecektir. ‘Şirketler’, hangi hisse senetlerini alacağınıza veya halihazırda sahip olduğunuz şirketlerin yakında temettü ödeyip ödemeyeceğini görmenize izin verecektir.
  2. Seçtiğiniz işlem platformunu indirin veya açın ve işlem hesabınıza girin
  3. Hisseyi alın

  Takvim'deki temettü ödeme bilgilerini dikkate alarak pozisyon açın. Temettü tarihinden önce yaptığınızdan emin olun.

  Hepsi bu kadar! Bundan sonra, hissenizle orantılı olarak temettü ödemesi alırsınız – daha fazla bilgiyi Takvimimizde bulabilirsiniz. Ancak satış pozisyonunda temettü tutarı sizden tahsil edilebileceğinden ötürü dikkat edin.

Filtreler

Companies

Hepsini gör

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera