Financial Risk

Mali Risk

Mali risk nedir?

Mali risk, bir şirketin alacaklılarına borçlu olduğu paranın tamamını geri ödeyememe olasılığıdır. Bu durumda yatırımcılar yatırdıkları parayı kaybedeceklerdir. Şirketin borcu ne kadar büyükse, yükümlülükleri yerine getirememe konusundaki potansiyel mali riski de o kadar yüksek olur.

Yatırım ve işlemlerle uğraşan herkes, oluşabilecek risklerin farkında olmalıdır. Bu, şirketlerin maruz kaldığı bir şeydir. Şirketin finansal sonuçlarıyla ilişkili mali risklerin sonuçları sadece finansal zararlar değil, aynı zamanda işletmenin iflasıdır.

Belirli bir işe yatırım yapılıp yapılmayacağına karar verilirken potansiyel mali risk dikkate alınmalıdır. Belirli bir şirkete yatırım yapmanın ne kadar riskli olduğunu belirlemek için kullanılabilecek birkaç araç vardır:

 1. Temel analiz, kazançları, varlıkları vb. genel olarak tüm yönleri analiz ederek şirketin değerini hesaplamanın yoludur.
 2. Teknik analiz, şirketin hisse fiyatlarının ve işlem hacimlerinin analizidir.
 3. Nicel analiz, matematik ve istatistik kullanarak belirli riskleri tanımlamanın yoludur.

Ne tür finansal riskler mevcuttur?

Kredi riski Karşı taraf borçlarını ödeyemez
Likidite riski Şirketin para akışı zayıftır
Döviz riski Şirket para birimi değişikliklerinden etkilenir
Yabancı yatırım riski Denizaşırı varlıklar tehlikede olabilir
Varlık riski Şirketin varlık değeri düşebilir

Çeşitli risk türlerinin söz konusu şirket üzerinde farklı etkileri olabilir. Yani eğer riski tamamen ortadan kaldırmak mümkün değilse, en azından en aza indirebilir.

Finansal risk analizi, bir kişinin işlem yapmak istediği şirketlerin finansal durumlarının analizinin bir parçasıdır. Bir şirketin finansmanı ne kadar istikrarlıysa, hisselerinin fiyatının uzun vadede artması o kadar olasıdır.

FBS ile hisse senedi işlemlerini nasıl yapacağınızı kontrol edin.

Finansal risk VS İş riski

Hem finansal risk hem de iş riski, yatırım yapmada kilit faktörlerdir, ancak finansal risk, şirketin kaldıraç ve borcunu yönetme kabiliyeti ile ilgiliyken, iş riski, şirketin operasyonel giderlerini karşılayacak kadar kâr elde etme kabiliyeti ile ilgilidir.

Diğer bir deyişle, finansal risk, şirketin gerekli ödemeleri nasıl yaptığıyken iş riski, işletmenin karlı bir organizasyon olarak nasıl işlev gördüğüdür.

Geri

2022-12-07 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera