Solana

Solana

En çok kullanılan blockchain ağı olan Ethereum'a olan talep 2021'de arttığından, rekabet girişiminde başka projeler ortaya çıktı. Bunların arasında, işlem ücretlerini ve staking tutarını ödemek için kullanılan SOL adlı yerel bir kripto para birimine sahip bir blockchain olan Solana da mevcut. SOL ayrıca sahiplerine gelecekteki güncellemelerde oy kullanma hakkı verir.

Solana, merkezi olmayan sistemden ödün vermeden yüksek işlem hızlarına ulaşmayı amaçlayan bir kripto bilgi işlem platformudur. "Geçmiş kanıtı" mekanizması da dahil olmak üzere yeni yaklaşımlar kullanır.

Solana'nın Tarihi

Qualcomm'un eski yöneticilerinden Anatoly Yakovenko tarafından 2017'de oluşturulan Solana, benzersiz bir geçmiş kanıtı (PoH) algoritmasını, hisse kanıtının (PoS) bir versiyonu olan yıldırım hızındaki senkronizasyon motoruyla birleştiren yenilikçi bir hibrit fikir birliği modeli uygular. Bu nedenle, Solana ağı teorik olarak herhangi bir ölçeklendirme çözümüne ihtiyaç duymadan saniyede 65.000'den fazla işlemi (TPS) işleyebilir.

Solana blockchain, 2017 ilk coin para arzı (ICO) patlaması sırasında piyasaya sürüldü. Projenin dahili test sonuçları 2018'de yayınlandı ve ardından 2020'de ana ağın resmi olarak başlatılmasına yol açan birden fazla test aşaması geldi.

2021'de SOL %12.000 değerlendi. Şuan Solana, 30 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 250$ ile altıncı en büyük kripto para birimidir.

solana.png

Solana'yı benzersiz yapan nedir?

Satoshi Nakamoto on yıldan fazla bir süre önce Bitcoin'i icat ettiğinde, zor bir sorunu çözdü: Dünyanın herhangi bir yerindeki yabancıların ortada Visa veya PayPal gibi bir ödeme işlemcisi olmadan internet üzerinden finansal işlemler yapmasını nasıl mümkün kılabiliriz.

Merkezi olmayan işlemleri mümkün kılan ve şimdi bildiğimiz tüm kripto para birimleri evrenini yaratan teknolojiye blokchain denir. Ancak blokchainlerin tipik olarak, kredi kartı şirketlerinin kullandığı merkezi ağlara kıyasla büyük bir dezavantajı vardır: Yavaşlar. Mayıs 2022 itibariyle, Ethereum tipik olarak saniyede 15'ten daha az işlem gerçekleştirirken, Visa ağı on binlerce işlem gerçekleştiriyordu.

Solana, kripto ağlarını daha hızlı ve daha ölçeklenebilir hale getiren birçok yeni kripto çözümünden biridir. Yeni bir "geçmiş kanıtı" mekanizması da dahil olmak üzere akıllı teknolojiler kullanır.

Neden geçmiş kanıtı kullanılır?

Bu sistem gecikmeyi azaltır ve verimi artırır çünkü slot liderleri, tüm bloğu doldurup bir kerede göndermek için beklemek yerine işlemleri gerçek zamanlı olarak diğer doğrulayıcılara aktarabilir.

Doğrulayıcılar süreyi tuttukları için, gelen her işlemi bir geçmiş kanıtı değeriyle damgalayabilirler. Diğer düğümler, kronolojik sırayla yayınlanmasalar bile bir blok içindeki işlemleri doğru şekilde sıralayabilir. Diğer düğümler, tüm işlem bloğunu bir kerede gözden geçirmek yerine, geldikleri anda bu işlemleri doğrulayabilir.

Ethereum vs. Solana

Ethereum gibi Solana da kripto uygulamaları çalıştıran bir kripto para birimi ve esnek bir platformdur. Ayrıca, her ikisinin de akıllı sözleşme yetenekleri vardır. Blokchain talimatları yerine getiren akıllı sözleşmeler veya kod koleksiyonları, merkezi olmayan finansı veya DeFi'yi, uygulamaları ve değiştirilemez coinleri veya NFT'leri çalıştırmak için temel unsurlardır.

Bununla birlikte, Solana'nın Ethereum'a göre çeşitli avantajları vardır. Başlıca yeniliği, “geçmiş kanıtı” adı verilen bir fikir birliği mekanizması da dahil olmak üzere bir dizi yeni teknoloji aracılığıyla beraber hızıdır. Solana saniyede yaklaşık 65.000 işlem gerçekleştirebilir — Ethereum ise 15 veya daha az işlem. Solana'nın bir diğer avantajı, Ethereum'dan önemli ölçüde daha düşük ücretlerdir ve bu da onu normal kullanıcılar için daha çekici hale getirir.

Sonuç

Solana, normal kullanıcılara ve merkezi olmayan uygulama yaratıcılarına uygun olduğu için büyük potansiyele sahip bir kripto para birimidir. Ayrıca, bugün, yatırımcıların SOL işlemi yaparak tüm mevduatlarını kaybetmeyeceklerinden emin olabilmeleri için piyasada uzun süre kalacak ve iyi tavsiye edilen bir projedir.

FBS, 1:2 kaldıraçla SOLUSD işlemleri sunarak, yatırımcılarımızın risklerini yönetmelerine ve en iyi kripto para birimlerinden kazanç elde etmelerine yardımcı olur.

Geri

2022-05-30 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

 • Solana saniyede kaç işlem yapabilir?

  Solana'nın teorik çıktısı 65.000'dir.

 • Solana hangi konsensüs mekanizmasını kullanıyor?

  Solana, proof-of-stake ve proof-of-history olarak da bilinen bir protokol kullanır.

 • Solana'da ortalama işlem ücreti ne kadar?

  Solana'daki ortalama ücret sadece 0.00025$'dır.

 • SOL'ün maliyeti nedir?

  11 Mayıs itibariyle 62$

 • Yeni başlayanlar kripto işlemi yaparak kazanabilir mi?

  Kripto işlemleri riskli olabilir, ancak aynı zamanda potansiyel olarak oldukça kârlıdır. Sadece doğru yaklaşımı bulmanız gerekiyor. Örneğin, kripto para analizleri size çok yardımcı olabilir. Kripto olaylarını takip edebilir ve yeni piyasa fırsatlarından haberdar olabilirsiniz. Ayrıca, burada kripto işlemler için stratejiler bulacaksınız.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera