Short put

Kısa satış (çıplak satış/açığa alma)

Kısa satış nedir?

Kısa satış veya kısa vadeli satış, satıcıyı, belirli bir fiyattan (kullanım fiyatı) sınırlı bir süre içinde, opsiyonun sahibinden hisse senedini satın almaya zorlayan bir opsiyon türüdür.

Hisse senedi fiyatının yükselmek üzere olduğunu düşündüğünüzde kısa satış opsiyonları kullanılabilir. Kısa satış ile, bu tür bir satım opsiyonundan bekleyebileceğiniz tüm kâr olan bir opsiyon primi alırsınız. Eğer hesabınızda temel hisseyi satın alacak paranız yoksa da, kısa satış yapabilirsiniz. Bu tür satışlara çıplak satış veya açığa alma da denir.

Hisse senedi fiyatı düşebileceğinden ötürü bu işlem stratejisi oldukça risklidir. Bu durumda hisse senedini piyasa fiyatından daha yüksek bir fiyattan satın almak zorunda kalırsınız. Bu nedenle, kısa satış yapmadan önce eylemlerinizi iyice düşündüğünüzden emin olun.

Kısa satış örneği

Diyelim ki ilgilendiğiniz hisse senedi şu an 40$'dan işlem görüyor. Daha düşük bir fiyattan satın almak için çok daha istekli olursunuz, böylece 3$'a 35$'lık kullanım fiyatıyla kısa satış yaparsınız.

Eğer hisse senedi fiyatı 35$'ın üzerinde kalırsa, alıcı satış opsiyonunu kullanmaz. Yine de 3$'lık opsiyon sizin priminiz olacaktır.

Ancak eğer hisse senedi fiyatı 35$'ın altına düşerse ve alıcı bu hisseyi satmaya karar verirse, hisse senedini daha yüksek kullanım fiyatından satın almak zorunda kalırsınız.

Açığa satış vs Kısa satış

Açığa satış, sahip olmadığınız hisse senedini satmak anlamına gelir. Bunu yapmak için, bir brokerdan hisse senedi ödünç alır, satar ve ardından daha düşük bir fiyattan satın alırsınız. Kısa satış, sahip olmadığınız bir hisse senedini, böyle bir opsiyonu satın alan birinden, belirli bir fiyattan satın alma yükümlülüğünüzü satmak anlamına gelir. Her iki işlem stratejisi de satış içerse de, bunlar oldukça farklıdır. Açığa satış, hisse senedinin satılmasını ve ardından satın alınmasını içerirken, kısa satışta satım opsiyonunun alıcısı eğer bunu kullanmaya karar verirse, hisse senedinin satın alınmasıyla sonuçlanabilir.

Açığa satış ve kısa satış arasında, açığa satış daha kârlıdır. Kısa satışta kârınız, opsiyonunuz için aldığınız primle sınırlıyken, açığa satışta ise potansiyel kârınız sınırsızdır. Her ikisi de hisse senedini sadece satın almaktan daha kârlıdır. Bununla birlikte, fiyatlar satıcılar için olumsuz yönde hareket edebileceğinden (açığa satışlar için yukarı ve kısa satışlar için aşağı) ve büyük kayıplara neden olabileceğinden ötürü, bu stratejiler oldukça risklidir.

Geri

2022-07-21 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera