Merchant Bank

Ticaret Bankası

Ticaret bankası nedir?

Ticaret bankası, uluslararası finansla ilgilenen ve müşterilerine çeşitli hizmetler sunan bir bankacılık şirketidir. Bu hizmetler arasında öz sermaye aracılık, menkul kıymet yönetimi, yatırım bankacılığı, portföy yönetimi, proje promosyonu, danışmanlık hizmetleri, kurumsal danışmanlık, kredi sendikasyonu vb. bulunmaktadır.

Ticaret bankalarının tarihi

Tarihsel olarak, ticaret bankalarının amacı, malların üretimini ve ticaretini kolaylaştırmak ve finanse etmekti, dolayısıyla adı buradan gelir. İlk ticaret bankaları ortaçağ İtalya'sında ortaya çıktı ve 11. yüzyıldan itibaren diğer ülkelerde, yani başta İngiltere ve Fransa'da, büyük Avrupa fuarları sırasında gelişmeye başladı.

Ticaret bankaları 18. yüzyılda Birleşik Krallık'ta daha da yaygınlaştı. Bankaların genişlemesi ve işlevlerinin artması, İngiltere ve Almanya gibi ticaret yapan ülkelerde çok sayıda yeni organizasyonun ortaya çıkmasına neden oldu. Avrupa'nın en eski ticaret bankaları Barings Bank ve Berenberg Bank böyle ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde de sanayi ve ticaret hızla büyüyordu. 19. yüzyılda ABD'de büyük özel ticaret bankaları ortaya çıktı ve bunların başlıcası J.P. Morgan & Co. idi.

Ancak 20. yüzyılda, özel ve aile bankalarının kaynakları, büyüyen finansal piyasanın baskısına dayanamadı. Şirketler hakimiyetlerini kurdular. Ticaret bankacılığı, modern bankacılığın ilgi alanlarından sadece biri haline geldi, ancak bu günkü konumunu koruyor.

Bir ticaret bankası nasıl çalışır?

Ticari banka faaliyetleri esas olarak ticari işlemlerin hizmetine ve menkul kıymetlerin borsaya birincil yerleştirme sürecinde aracı yardımına dayanmaktadır. Zengin insanlara ve özel uluslararası şirketlere kredi, yatırım ve finansal hizmetler sunarlar. Perakende bankaların aksine, ticaret bankaları genel halk için hizmet sağlamaz.

Ticaret bankası müşterileri genellikle, daha büyük şirketler için daha uygun olan halka arz yoluyla finansman aramayan şirketlerdir. Böylece, ticaret bankası şirkete kendi başına veya yatırımcıları çekerek yatırım yapar ve karşılığında şirket hissesinden bir pay alır. Müşteri satın almalar ve birleşmeler için alternatif finansman ararsa, bu da ticaret bankalarının kapsamına girer.

Ticaret bankalarının sunduğu başlıca hizmetler şunlardır:

 • müşterilerinin banka hesaplarını tutmak,
 • dış ticaret operasyonlarının finansmanı,
 • satın almalar ve birleşmeler için bankacılık,
 • hisse ihracı ve yerleştirme,
 • sigorta oluşturma,
 • risk sermayesi finansmanı,
 • sigorta şirketlerinin yönetimi,
 • emtia işlemlerinin yürütülmesi.

Ticaret bankalarının işlevi

Ticaret bankaları, başlıcaları aşağıdakiler olmak üzere farklı işlevler yerine getirir:

Öz sermaye sigortası

Menkul kıymetlerin borsaya yerleştirilmesini ihraççı için mümkün olduğunca rahat ve kârlı hale getirmek için ticaret bankaları bir öz sermaye sigortacılık hizmeti sunmaktadır. Şirketin değerini, konunun hacmini ve teklifin ilk fiyat aralığını belirler, tüm evrak işlerini halleder ve bilgi ve analitik destek sağlarlar.

Kredi sendikasyonu

Ticaret bankaları, finansal kuruluşlardan kısa ve uzun vadeli kredi almanın her aşamasında yardımcı olurlar. Müşteriye, doğru finansal kurumu seçmekten ve kredi başvurusunu onaylamaktan, maliyetleri değerlendirmeye ve bir finansal plan geliştirmeye kadar bir hizmet paketi sunarlar.

Portföy Yönetimi

Kurumsal ve diğer yatırımcılar için portföy yönetimi işlevi vardır. Yatırım hedeflerine ulaşmak için ticaret bankaları menkul kıymetlerin alım ve satımına yardımcı olur.

Ticaret banka örnekleri

ABD'deki ve dünyadaki başlıca ticaret bankaları şunlardır:

 • Citi Bank
 • JP Morgan
 • Bank of America
 • Merrill Lynch
 • Goldman Sachs
 • Morgan Stanley
 • Barclays Capital
 • Credit Suisse
 • Deutsche Bank AG

Ticaret bankaları ve yatırım bankaları

Bir ticaret ve yatırım bankası arasındaki temel farklar aşağıdaki tabloda listelenmiştir:

Ticaret bankası

Yatırım bankası

Özel uluslararası şirketler ve varlıklı insanlar için hizmet sağlar

Büyük şirketler ve varlıklı insanlar için hizmet sağlar

Ticaret finansmanı hizmetleri sağlar

Çoğunlukla ticaret finansmanı hizmetleri sağlamaz

Ücrete dayalıdır

Hem ücret hem de fon bazlıdır

Özel yerleşime yardımcı olur

IPO'lara yardımcı olur

Kamusal eşitlik sağlar

Uygun yatırımcıları bulur

Geri

2023-04-03 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera