Grey market

Gri piyasa

Gri piyasa nedir?

Gri piyasa, bir işlemcinin şu anda resmi piyasalarda mevcut olmayan finansal menkul kıymetleri alıp satabileceği, düzenlenmemiş ve resmi olmayan bir piyasadır. Bu genellikle, bir şirketin hissesi henüz bir İlk Halka Arz (IPO) yoluyla borsada listelenmediğinde ortaya çıkar. Başka bir senaryo, bir hisse senedi veya başka bir varlığın resmi işlemlerden askıya alınmasıdır.

Gri piyasa açıklaması

Gri piyasada, finansal menkul kıymetler her zaman tezgah üstü (OTC) işlemler yoluyla işlem görür. Bu, herhangi bir borsa tarafından değil, yalnızca brokerler veya diğer işlem sağlayıcıları tarafından teklif edildiği anlamına gelir. İyi bir örnek, halka arz sırasında şirket tarafından ihraç edilmeden önce hisse senetleri satın almaktır. Aslında bunlar gerçek hisse senetleri değil, hisse senetlerinde gayri resmi vadeli işlemler gibi bir şeydir. Başka bir deyişle, bir işlemci bir şirketi değerlendirir ve halka arz hisse senedi fiyatının aşırı yüksek veya düşük olması durumunda teklif verir.

Gri piyasa premium

Gri Piyasa Premium (GMP), bir hisse senedinin gri piyasada işlem gördüğü fiyattır. Piyasa duyarlılığına dayanmaktadır. Eğer talep yüksek ve arz düşükse, GMP yüksektir. Aksi takdirde, talep düşük ve arz yüksek ise premium düşüktür. İşte bir örnek:

X hisse senedinin ihraç fiyatının 100$ ve GMP’nin 200$ olduğunu varsayalım. Bu, işlemcilerin 300$ (100$ + 200$) karşılığında X hisse senedi satın almaya hazır oldukları anlamına gelir. Kârlar ve zararlar artık bir hisse senedinin GMP fiyatında listelenip listelenmediğine bağlıdır. Hisse senedinin işlemin ilk gününde kapanış fiyatı, halka arz öncesi ödenen fiyattan daha yüksekse, işlemci kâr eder. Halka arzdan sonraki fiyat düşükse, işlemci zarar eder.

Gri piyasa ve kara borsa

Gri piyasa gayri resmi olduğundan, yetkililer gibi üçüncü taraf işletmeler tarafından düzenlenmez. Ayrıca resmi bir platform yoktur ve tüm işlemler sınırlı bir grup insan arasında gerçekleşir. Tüm anlaşmalar karşılıklı güvene dayanmaktadır. Bununla birlikte, gri piyasa, yasa dışı olan kara borsanın aksine tamamen yasaldır.

Neden gri piyasada işlem yapmalı

Gri piyasa işlem yapmanın ana avantajı, hisse senetleri herhangi bir borsada listelenmeden önce satın alabilmenizdir. Ardından, halka arz başarılı olursa, kâr elde edersiniz. Diğer bir nokta da, resmi piyasalarda işlemleri durdurulan tüm bu finansal menkul kıymetlerle işlem yapabilmenizdir.

Geri

2022-02-08 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera