FTSE100

FTSE100

FTSE100, Londra borsasında işlem gören en büyük 100 şirketin bir endeksidir.

Financial Times Menkul Kıymetler Borsası endeksi, Rolls-Royce Holdings, Barclays, Royal Dutch Shell ve Carnival dahil olmak üzere Londra Menkul Kıymetler Borsası piyasasında listelenen en büyük sermayeye sahip şirketlerin performansını takip ediyor.

FTSE100 endeksi, bu hisse fiyatlarındaki değişiklikleri takip eder. Endeks sepetinin toplam kapitalizasyonu, tüm İngiltere pazarının kapitalizasyonunun yaklaşık %80'ini kapsar. ABD kadar Londra'da da önemi var. Dow Jones Industrial Average ve S&P 500, Amerika Birleşik Devletleri'ni içermektedir ve bu, daha geniş piyasa performansının önemli bir göstergesidir.

FTSE100 canlı grafiği, işlemcilerin ve yatırımcıların endeksin yükseliş ve düşüşlerini takip etmesine olanak tanır.

Nasıl hesaplanır?

Hisse senedi endeksi FTSE 100'ün seviyesi, kurucu şirketlerin toplam piyasa değeri ve endeks değeri kullanılarak hesaplanır. Toplam piyasa değeri, işlem günü boyunca endeksli şirketlerin bireysel hisse fiyatları ile değişir, dolayısıyla endeks değeri de değişir. FTSE 100 yukarı veya aşağı kote edildiğinde, önceki günün piyasa kapanışına göre ölçülür.

FBS ile nasıl FTSE100 işlemi yapılır?

FTSE100'de fark sözleşmeleri (CFD'ler) işlemi yapabilirsiniz. CFD'ler FTSE100 hareketini yansıtır. Her iki yönde de işlem yapmanıza olanak tanır. Diğer bir deyişle, fiyatın artmasından olduğu kadar düşmesinden de kazanç elde edebilirsiniz.

Ayrıca kaldıraç da kullanabilirsiniz. Bu, yalnızca küçük bir miktar parayla çok daha büyük finansal pozisyonları kontrol edebileceğiniz anlamına gelir. Kaldıracın size hesabınızı çoğaltma fırsatı verdiğini daima hatırlayın. Dezavantajı, piyasa sizin işlemlerinize karşı yönde hareket ederse, sermayenizin önemli bir kısmını kaybedebilirsiniz.

FTSE100 endeks fiyatını ne yönlendirir?

Endekslerin çoğu gibi, FTSE100 de kazanç raporları, önemli toplantılar ve yeni ürün lansmanları tarafından yönlendirilir.

Geri

2023-05-03 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

 • Endeks fonu nedir?

  Bir hisse senedi endeksi, birkaç hisse senedinin performansını ölçen bir karşılaştırma ölçütüdür. Örneğin, iyi bilinen S&P 500, ABD borsalarında listelenen en büyük 500 şirketi içerir.

 • Endeks fonlarına nasıl yatırım yapabilirim?

  İşlem yapmak istediğiniz endeks fonunu veya fonlarını seçin. Eğer yeni başlayan biriyseniz, ilk başta iyi bilinen ve geniş piyasa endekslerini seçmek daha iyidir. Bir endeks sektörünü (örneğin, Nasdaq 100 teknolojik bir endekstir) ve coğrafyasını (Nikkei 225 - Japon hisse senetlerinin önde gelen endeksi) göz önünde bulundurun.

 • Endeks fonları bireysel hisse senetlerinden daha mı güvenli?

  Bir hisse senedi endeksi, zaten iyi çeşitlendirilmiş bir portföydür. Çeşitlilik, hisse senedi işlemlerinin temel dayanaklarından biridir. Basit bir şekilde, bir varlığın beklenmedik fiyat hareketlerinin risklerini en aza indirgemek için bir dizi çeşitli varlığa sahip olmak anlamına gelir. Bu nedenle endeksler, bireysel hisse senetlerine göre beklenmedik piyasa şoklarına karşı daha dayanıklıdır ve bu nedenle düşük riskli yatırımlar olarak kabul edilir.

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera