Currency Hedging

Para Birimi Hedgeleme

Para Birimi Hedgeleme, yatırımcıların sermayelerini döviz kurlarındaki beklenmedik değişikliklerden korumasına yardımcı olur. Riskten korunma yani hedgeleme, döviz riskinin finansal piyasalar üzerindeki etkisini sınırlayan bir sigorta poliçesi gibidir.

Yatırımcılar, likiditelerini etkilemeden vadeli faiz oranlarını kilitleyen sözleşmeler satın alarak sermayelerini korurlar.

Çeşitli hedge mekanizmaları, basitten son derece karmaşık olana doğru değişir. Hedge stratejisi düşünüldüğünde, atılacak en ihtiyatlı ilk adım, potansiyel kur risklerini tanımlamak ve buna dayalı olarak, hangi hedeflerin belirleneceğini ve bu riskleri azaltmak için hangi eylemlerin gerçekleştirileceğini değerlendirmek olacaktır.

Döviz Swapları Nasıl Çalışır?

En popüler hedge araçlarından biri "döviz swapı"dır. Bir para birimindeki faizin başka bir para birimiyle takas edilmesini içeren finansal bir araçtır.

Döviz swapları, sözleşmenin başında ve sonunda takas edilen iki ödemeden oluşur. Bu ödemeler anapara artı faiz ödemeleri olarak belirlenir. Ancak, anapara tutarı asla ödenmez. Kesinlikle teorik. Anaparalar sadece döviz swaplarında faiz ödemelerinin hesaplanmasında esas alınır.

Döviz swaplarının örnekleri ve hesaplanması

Eğer farklı ülkelerden iki firmayı ele alırsak, ödemeleri ve swapları farklı şekillerde olabilir.

 1. Bir ABD şirketi, borçlanma maliyetlerinin Avrupa'da kendi ülkesine göre daha yüksek olduğu İspanya'da 5 milyon €'luk bir fabrika açmayı planlıyor. 1.2 EUR/USD döviz kuru olarak varsayarsak, şirket Avrupa'da %4'ten 5 milyon € veya ABD'de %2'den 6 milyon dolar borç alabilir. Şirket, 6 milyon Doları %2 oranında borç alır ve ardından dolar kredisini avroya dönüştürmek için bir swap işlemine girer. İspanya'dan bir şirket, swapın karşı tarafı olan İspanyol şirkete 6 milyon dolar gerekiyor. Aynı şekilde İspanyol şirket, yurt içinde, yurt dışından daha ucuz bir borçlanma faizi elde edebilecek. Diyelim ki ülke sınırları içindeki bankalardan %1.5 faizle borçlanabiliyor. Sözleşmenin başlangıcında İspanyol şirket, ABD'li şirkete projeyi finanse etmesi için gereken 5 milyon €'yu veriyor ve karşılığında ABD şirketi kendilerine 6 milyon dolar sağlıyor. Daha sonra, bu iki şirket, önümüzdeki iki yıl boyunca (sözleşmenin süresi) altı ayda bir ödemeleri swaplayacaktır. İspanyol firması, 0.5 (180 gün ÷ 360 gün) olarak ifade edilen süre boyunca ABD şirketine 6 milyon doların (başlangıçta ABD şirketi tarafından İspanyol firmasına ödenen nominal miktar) %2 (üzerinde anlaşmaya varılan sabit faiz oranı) ile çarpımı sonucu elde edilen tutarı öder. Bu ödeme 60.000$ (6 milyon $ x %2 x 0.5) tutarında olacaktır. ABD şirketi, 5 milyon €'nun (başlangıçta İspanyol şirketi tarafından ABD şirketine ödenen nominal miktar) sonucunu %1.5 (üzerinde anlaşmaya varılan sabit faiz oranı)ve 0.5 (180 gün ÷ 360 gün) ile çarparak öder. Bu ödeme 37.500€ (5 milyon € x %1.5 x 0.5) tutarında olacaktır. İki taraf bu sabit iki tutarı altı ayda bir değiş tokuş edecektir. Son olarak, sözleşmenin başlamasından iki yıl sonra, bu iki taraf, temsili anapara tutarlarını değiş tokuş edecektir. Buna göre, ABD şirketi İspanyol şirketine 5 milyon € "ödeyecek" ve İspanyol şirketi de ABD'ye 6 milyon dolar "ödeyecek".
 2. ABD şirketi sabit bir oran ödüyor. İspanyol şirketi başka bir para birimi üzerinden değişken bir faiz öder (LIBOR veya Fed Fon Oranı gibi önceden belirlenmiş bir kıyaslama oranına dayalı olarak). Döviz swap anlaşmalarında yapılan bu değişiklikler genellikle bireysel tarafların taleplerine, fonlama gereksinimlerinin türlerine, ve şirketlere sunulan optimal kredi olanaklarına dayanmaktadır.
 3. Her iki şirket de bir kıyas oranına dayalı değişken oran kullanıyor.
Geri

2023-05-25 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera