Capital adequacy ratio

Sermaye yeterlilik oranı

Sermaye yeterlilik oranı nedir?

Sermaye yeterlilik oranı, finansal kuruluşların faaliyetlerinin düzenlenmesinde aktif olarak kullanılmaktadır. Birkaç şekilde tanımlanabilir. Birincisi, bir bankanın sermayesinin risk ağırlıklı varlıklarına ve kısa vadeli borçlarına (kredi riskleri) oranıdır. Krediler bankanın varlıklarına hakim olduğundan Sermaye Yeterlilik Oranı, verilen kredilerin banka fonları ile teminatlandırılmasının göstergesidir.

Oranın rolü, bankalar için belirli standartlar oluşturmaktır. Bu şekilde, herkes bankaların yatırımcılar ve mevduat sahipleri için yatırım çekiciliğini ölçme veya kredinin güvenliğini anlama fırsatı elde eder.

Düzenleyici gerekliliklere uymak için, bir finans kuruluşunun öz sermayesini artırması veya varlıklarını ve kredi hacmini azaltması gerekir. Böylece bankalar riskli işlemlerden vazgeçmek zorunda kalmakta ve bu da nihayetinde finansal istikrar düzeyini arttırmaktadır.

Sermaye Yeterlilik Oranı = (Kademe-I + Kademe-II (Sermaye fonları)) /Risk ağırlıklı varlıklar

Kademe-I, öz sermaye ve açıklanan yedekler gibi temel sermayedir ve Kademe-II, ek sermayedir.

Sermaye yeterlilik oranı hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Ortalama Sermaye Yeterlilik Oranı değerini ölçmek için 1988'de Basel Anlaşması oluşturuldu. Orada, bankalar ve diğer finansal kurumlar için gereksinimleri olan birkaç yayın bulabiliriz.

Basel III normları, risk ağırlıklı varlıklara %10.5'lik bir sermaye öngörmüştür. Ancak, bazı Hint bankaları %9-12'lik bir Sermaye Yeterlilik Oranı'nı sürdürmek zorundadır. Eğer banka gerekliliklere uymazsa, şirket iflas etmiş olarak adlandırılabilir, bu da bankanın yeterli zararı karşılamak adına yeterli varlığa sahip olmadığı anlamına gelir.

Örneğin, JPM Bankası'nın 100 milyon $'lık kademe I sermayesi ve 50 milyon USD'lik kademe II sermayesi olduğunu düşünelim. Bankanın kredileri ağırlıklandırılmış ve 500 milyon dolar olarak hesaplanmıştır. JPM Bankası'nın Sermaye Yeterlilik Oranı yüzde 30'dur ((100$ + 50$) / 500$). Bu nedenle JPM, son derece yüksek bir sermaye yeterlilik oranına (ihtiyaçların 3 katı kadar) sahiptir. Sonuç olarak, eğer beklenmedik kayıplar meydana gelirse JPM'nin iflas etme olasılığı daha düşüktür. 

Özetle, sermaye yeterlilik oranı yüksek olan bir banka güvenilir kabul edilir ve finansal yükümlülüklerini yerine getirme olasılığı yüksektir.

Geri

2023-04-03 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera