Active Trading

Aktif İşlem

Aktif İşlem Nedir?

Aktif işlem, kısa vadeli fiyat hareketlerine dayalı olarak hızlı kâr elde etmek için finansal varlıkların alım satımıdır. Genellikle oldukça likit bir piyasada yapılır. Aktif işlemciler genellikle volatile hisse senetleri, forex ve türevlerle çalışmayı tercih eder.

Piyasaları sürekli olarak analiz ederler, trendleri inceler ve formasyonlar ararlar. Piyasaya aktif olarak katılan işlemciler, işlem hedeflerine ulaşmak için birçok yöntem ve strateji kullanır. Aktif işlemin anlamı, işlemcilerin her zaman işlem yapmaya hazır olmaları gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle aktif işlem, potansiyel fırsatları en üst düzeye çıkarmak için birden fazla bilgi kaynağı gerektirir.

Aktif İşlem VS. Pasif İşlem

İnsanlar pasif bir şekilde işlem yaparken, uzun vadeli yatırıma ve varlık büyümesine odaklanırlar. Bu tür işlem, riski azaltmak için dikkatlice tasarlanmış uzun vadeli stratejiler içerir. Pek çok kişi, güzel çeşitlendirilmiş bir portföyün uzun bir süre boyunca üstel büyüme ile tutarlı getiriler üretmesi daha olası olduğundan, emekliliklerini rahatlatamak için bu yatırım yöntemini kullanır. Pasif işlemciler, her bir işlemi haftalarca ve aylarca açık tutarken, işlem sayısını azaltmaya çalışırlar. Bunu başarmak için uzun vadeli trendleri takip etmeye çalışırlar. Sonuç olarak, bu tür işlemciler ve yatırımcılar grafikleri sık sık izlemezler. Pasif işlemcilerin hala piyasa riskinden etkilendiğine ve piyasa ortamındaki değişime daha yavaş tepki verebileceğine dikkat edin.

Aktif işlemciler, aksine, kısa vadeli fiyat dalgalanmalarından veya piyasa zamanlamasından kâr etmeye çalışırlar. Bu tür işlemciler, piyasa analizi ve işlemler için daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Alım satımı daha ucuz olan, yani daha düşük spreadlere sahip enstrümanları seçerler. Aktif işlemciler farklı risklere maruz kalırken, farklı işlem fırsatlarından yararlanma konusunda esnektirler. Ayrıca, aktif işlemciler, piyasa hakkında hızlı bir şekilde geniş deneyim ve bilgi edinebilirler.

Aktif İşlem Türleri

İşlemciler aktif işlemlerde farklı yöntemler kullanırlar. Her birinin artıları ve eksileri vardır. Aktif bir işlemci olarak, aşağıdaki stratejilerden birini veya birkaçını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, hangi türü seçeceğinize karar verirken, her biriyle ilişkili tüm riskleri ve maliyetleri incelemeli ve dikkate almalısınız.

Güniçi İşlem

Temel olarak, insanlar aktif işlem yapmayı düşündüklerinde akla gelen ilk şey Güniçi İşlemdir. Bu strateji, küçük piyasa değişikliklerinden yararlanmak için aynı işlem günü içinde bir varlığı alıp satmayı içerir. Bu tür işlemlerle uğraşanlar genellikle tam olarak hangi varlıkları alacaklarını ve ne zaman satacaklarını bilen profesyonel işlemcilerdir.

Scalp İşlemi

Scalp işlemi veya scalping, aktif işlemlerin en kısa vadeli tarzıdır. Birkaç saniyeden bir dakikaya kadar çok kısa bir süre içerisinde oluşan fiyat farklarının sonuçlarını almak için büyük pozisyon büyüklüklerine odaklanır. Nadir durumlarda, birkaç saat kadar sürebilir. Bu strateji ile işlemciler, alış/satış fiyat farkının ve emir akışlarının neden olduğu fiyat boşluklarından yararlanır.

Swing İşlemi

Swing işlemi, fiyat dalgalanmalarından kazanç sağlayan işlemciler tarafından kullanılan orta vadeli bir işlem stratejisidir. Swing işlemcileri olası bir fiyat trendini belirler ve daha sonra belirli bir varlığı belirli bir süre boyunca elinde tutar – en az bir günden birkaç haftaya kadar.

Pozisyon İşlemi

Pozisyon işlemi, diğer üç aktif işlem türüyle biraz çelişir. En uzun zaman aralığına karşılık gelir. İşlemci işlemi trende bağlı olarak birkaç günden haftalara ve hatta yıllara kadar tutmaya devam eder. Genellikle, pozisyon işlemcileri trend oluştuktan sonra işleme girerler. Trend kırılır kırılmaz pozisyondan çıkarlar. Bu tür işlem, büyük yatırım portföylerini içerir ve büyük ölçüde pasif yatırımcılarla ilişkilidir.

Geri

2023-07-19 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

  • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

    Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

  • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

    Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

  • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

    Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera